Reklaam sulgub sekundi pärast

AKNE – MITTE AINULT TEISMELISTE nahaprobleem

Sageli peetakse aknet, vistrikke ja rasust nahka eeskätt puberteediea hormoonimöllu poolt põhjustatud ilumureks. Tegelikult kannatavad probleemse näonaha all ka täiskasvanud naised – erinevad Ameerika ja Euroopa uuringud on näidanud, et akne võib vaevata neist koguni 40%.

Probleemseks nahaks peetakse enamasti rasusemat või aknele kalduvat nahka, millel leidub sageli komedoone ja vistrikke, raskemal juhul põletikulisi sõlmekesi ja mädavillikesi. Osad täiskasvanud naistest on akne käes kannatanud murdeeast saati, teistel lööb akne esimest korda välja alles täiskasvanuna ning leidub neidki, kellel ilmnevad vistrikud aeg-ajalt teismeliseast alates.

Akne teket mõjutavad pärilikkus, rasueritus- ja rasunäärmete sarvestumishäired, hormonaalsed nihked ja bakterid. Sageli on see pärilik nahahaigus, mis vajab spetsiifilist ravi vastavalt haiguse astmele. Ka mõningaid toiduaineid seostatakse probleemse nahaga. Lisaks peetakse akne soodustajaks liigse ja sobimatu kosmeetika kasutamist.

Esimesed märgid rasu tekkest ilmuvad nahale puberteedieas. Seda perioodi seostatakse organismi hormonaalsete muutustega. Kuna keha hakkab tootma meessuguhormoon testosterooni, mida võib produtseerida ka naise keha, suurenevad rasunäärmete aktiivsus ja nahapoorid, millega sageli kaasneb ka akne. Kui hilisemas vanuses need probleemid ei kao, võib väita, et on tekkinud rasune nahatüüp. Vanemas eas on see isegi eeliseks kuiva näonaha ees, sest tänu rasvhapete toodetud kaitsekilele on naha pind rasu tõttu kaitstud toksiinide eest ja nahk püsib kauem nooruslik. Rasuse nahaga ei pea tingimata kaasnema vistrikud, kuid kindlasti on see oluline aknet soodustav faktor, sest aknet tekitaval bakteril on soodne pinnas elutsemiseks. Probleemne nahk ei pruugi üleni olla rasune – suurenenud rasueritus võib olla lokaalne. Rohkes rasus, mis ei pääse sarvestunud ja seeläbi kitsenenud rasunäärme juhast ja ummistunud poorist välja naha pinnale, hakkavad vohama põletikku tekitavad bakterid.

Et hoida probleemset nahka särava, värske ja vistrikevabana, on kõige olulisem takistada pooride ummistumist ja aknekollete moodustumist. Selleks on tähtis korralikult nahka puhastada. Vale oleks mõelda, et  akne on tingitud mustusest või vähesest naha puhastamisest, kuid rasu ja surnud naharakkude eemaldamine aitab siiski hoida poorid puhtad. Seeläbi tekib ka vähem vistrikke. Rasu vähendamisega väheneb aknet põhjustavate bakterite toiteallikas.

Probleemse naha pesemisvahendid peavad eemaldama liigse rasu, higi ja mustuse nahapinnalt, samas säilitades nahka kaitsva lipiidkihi. Aknele kalduva naha puhastajatesse on lisatud salitsüülhapet või antibakteriaalseid aineid, mis omavad ka põletiku- ja bakterivastast või komedoone lahustavat toimet. Salitsüülhape on rasvlahustuv ja seega võimeline edukalt tungima rasu sisaldavatesse pooridesse. Pärast igapäevast naha pesemist tuleks probleemse ja rasuse naha puhul kasutada niisutavaid kreeme, mis aitavad nahas säilitada niiskuse tasakaalu, samas mitte ummistades poore.

HOOLDA JA KAITSE PROBLEEMSET NAHKA!

- Puhasta nahka hommikul ja õhtul; 

- Jälgi, et hooldusvahendid eemaldaksid tõhusalt ebapuhtused, desinfitseeriksid ning takistaksid põletike teket;

- Pea meeles, et ka rasust nahka tuleb niisutada, valides kreemi naha seisundist lähtudes;

- Ära liialda näokoorijaga! Põletikulise akne korral tuleb terakestega koorijad välistada, sest need vigastavad nahka ja hõõruvad bakterid laiali. Pigem võiks kasutada tooteid, mis koorivad hapetega.

- Näomaskide puhul võiks eelistada rahustavaid, poore ahendavaid, sügavpuhastavaid maske;

- Väldi liigset pesemist, kuna see ärritab ja kahjustab nahka;

- Ära kasuta komedogeenseid meigitooteid, mis sisaldavad lanoliini, taimseid õlisid, laurüülalkoholi, butüülstearaati ja/või oleiinhapet.

GALERIIST LEIAD TOOTED, MILLEGA PUHASTADA, KOORIDA JA KREEMITADA OMA NAHKA. 

Tooted on saadaval apteekides ja Apotheka Beauty esindus- ja veebipoes.

[gallery ids="2020687,2020694,2020701,2020707,2020714,2020720,2020726,2020734,2020738"]