Reklaam sulgub sekundi pärast

AKNELISE NAHA HOOLDUS – KUIDAS saada vistrikud kontrolli alla?

Kuigi probleemse ja aknele kalduva naha jaoks pole olemas imeravimit, võib nii meditsiinilisest kui ka mittemeditsiinilisest ravist leida tõhusat leevendust. Väga oluline on otsida dermatoloogilist abi juba akne varases staadiumis ja isegi siis, kui sümptomid on kerged, et ennetada haiguse süvenemist ja selle võimalikke tagajärgi, näiteks arme.

Acne vulgaris ehk akne on levinumaid nahahaigusi, mõjutades umbes 80% inimestest vanuses 11-30 eluaastat. Näol, aga sageli ka kaelal, õlgadel, rindkerel ja seljal esineb suletud ning avatud komedoone (must- ja valgepead). Keskmise tugevusega ja tugeva akne korral hakkab nahk punetama ning tekivad põletikulised paapulid ja pustulid. 

Teatud mõju on hormoonidel ja seepärast ongi akne eriti levinud teismeliste seas (kuigi akne võib tekkida olenemata vanusest). Puberteedieas suureneb nii tüdrukute kui ka poiste organismis androgeenide tase ja rasunäärmed hakkavad tootma rohkem rasu kui vaja.

Kuigi alljärgnevad tegurid ei põhjusta otseselt aknet, võib ka meie eluviis ja toitumine aknet mõjutada. Näiteks:

    • toit, mis sisaldab liiga palju süsivesikuid (liiga palju suhkrut ja valget nisujahu)

    • lehmapiima ja piimatoodete (v.a juust) liigne tarbimine

    • suitsetamine

 Ära unusta ka alltoodud nõuandeid:

• Kasuta näo puhastamiseks leiget vett (liiga külm või kuum vesi võib aknelist nahka ärritada).

Ära jäta jumestust kunagi ööseks näole - puhasta nahka põhjalikult nii õhtul kui ka hommikul.

Väldi näo katsumist päeva jooksul nii palju kui võimalik. 

Nahaarsti kommentaar (Liisi Raam, TÜ Kliinikumi nahahaiguste kliinik, dermatoveneroloog): 

"Akneprobleemi leevendamisel on nahahooldusel väga oluline roll, seda nii kombinatsioonis akneraviga kui ka iseseisvalt. Nahahooldus peaks koosnema igapäevasest naha puhastamisest ja niisutamisest spetsiaalsete probleemsele nahale mõeldud nahapoore mitte ummistavate ehk mittekomedogeensete vahenditega. Sealjuures tuleb meeles pidada, et vistrikke pigistada ega kratsida ei tohi. Selle asemel võib üksikutele põletikulistele vistrikele kanda spetsiaalset kuivatavat ja põletikuvastast (nt ihtüooli või teepuuekstrakti sisaldavat) vahendit. Ka kosmeetikatoodete valimisel tuleks eelistada kergeid õlivabasid tooteid. Nahahooldustoodete ja kosmeetikavahendite valimisel aitab märksõna non-comedogenic otsimine. Pigmendilaikude tekke vältimiseks ei tohiks unustada päikesekaitset. Kui aga ainult õige nahahooldusega vistrike teke ei peatu, ei tasu nahaarsti vastuvõtule pöördumisega viivitada, sest aknelööve võib tekitada armistumist, mille ravi on oluliselt keerulisem ja sageli võimatu."

On tähtis hoolitseda naha eest regulaarselt iga päev, kasutades selleks tooteid, mis nahka liigselt kuivatamata toimiksid põletikuvastaselt ja naha talitlust tasakaalustavalt. Olenevalt akne raskusastmest soovitame kasutada selleks spetsiaalselt välja töötatud puhastus- ja hooldustooteid, näiteks apteegis saadaolevat Eucerin sarja DermoPURE."

Võitlus aknega nõuab kannatlikkust, aga see ei ole tulutu!