Reklaam sulgub sekundi pärast

ENNETA SÜGISEL ILMNEVAID nahamuresid juba suvel!

Ilmselt on nii mõnigi meist suvel leidnud end mõttelt, et mis erilist hooldust nahk siis ikka nii väga vajab? Piisab ju päikesest, et saavutada kena jume ning terve ja täiuslik nahk. Aga kas ikka piisab? Ja miks meil erinevad nahamured pigem sügisel esile tulevad?

Ilmselt on nii mõnigi meist suvel leidnud end mõttelt, et mis erilist hooldust nahk siis ikka nii väga vajab? Piisab ju päikesest, et saavutada kena jume ning terve ja täiuslik nahk. Aga kas ikka piisab? Ja miks meil erinevad nahamured pigem sügisel esile tulevad?

Teame, et vajame päevitades UV-kiirte toimel tekkivat D-vitamiini, mis tugevdab immuunsüsteemi, luid ja hambaid ning reguleerib lisaks insuliini aktiivsust, lihaste funktsioone ning parandab koordinatsiooni. Kuid juba kümme minutit päevitades saame D-vitamiini mitme päeva varu kätte. Ülejäänud aja, mil me päevitame, rikastame organismi päikeseenergiaga, kuid samal ajal saavad alguse ka mitmed nahamured.

Peamine muutus, mis päevitades nahas toimub, on antioksüdantide taseme vähenemine, mille tõttu aeglustub naha mikrovereringe, see aga omakorda kutsub esile naha ja rasunäärmete seinte sarvestumise häireid, mille tagajärjeks võib olla rasunäärmete ummistumine. Samuti kuivatab päike intensiivselt nahka ja see hakkab niisutamiseks automaatselt testosterooni tootma, mis aga koguneb vale nahahoolduse tõttu ummistunud rasunäärmetesse. Suve jooksul kogunenud rasu ja selle segunemine surnud rakkudega põhjustab sügiseks rasunäärme seinte rebenemise ja sidekoekahjustused, mille tagajärjed väljenduvad nahal põletikuliste vistrikena.

Teine põhiline mure, millega minu poolde pöördutakse, on pigmendilaigud. Pigmendilaikude teke on samuti tihedalt seotud suvise päevitamisega – pigmendilaike põhjustab päevitamisel toimuv antioksüdantide hulga vähenemine, mis tõstab vabade radikaalide (saadakse UV-kiirtega) taset nahas, see aga põhjustab naha iseeneslikku kaitserefleksi ja nahk hakkab liigselt melaniini ehk pigmenti tootma. Melaniin annab küll esialgu kena pruuni jume, kuid selle ületootmise kordumine aasta-aastalt põhjustab pigmendilaikude teket.

Kuidas ennast kaitsta?

Probleemi lahendamiseks ei pea päikesest täielikult hoiduma, vaid oluline on igapäevane õige nahahooldus. Laboratoires Renophase teadlased Prantsusmaal on uurinud ja leidnud, et ka suvine igapäevane naha puhastusvahend peab sisaldama teatud määral hapet, mis suudaks vähendada vabade radikaalide taset, hoida rakkude tööd aktiivsena, vähendada sarvestumist, reguleerida rasu tootmist, lõhkuda surnud rakkude vahel olevaid sidemeid ning lahustada komedoonides olevaid rasukorke. Selleks on rasusele nahale mõeldud glükoolhappega piimad ja normaalsele nahale mõeldud suhkruroohappe piimad, mis on küll tõhusad, kuid mitte agressiivsed. 

Pigmendilaikude ärahoidmiseks tuleks lisaks SPF-kaitsekreemile kasutada kreemi all ka aktiivseerumit, mis pärsiks melanotsüütide (melaniini tootvate rakkude) tööd ja tõstaks antioksüdantide taset nahas. Samuti peavad naised, kes kasutavad rasestumisvastaseid preparaate, meeles pidama, et nende kehas on ravimite toimel tõusnud nii östrogeeni kui progesterooni tase, mis päikesega koostoimel stimuleerib melanotsüüte aktiivselt melaniini tootma. Liigselt stimuleeritud melaniin (pigment) kuhjub rakkudesse ja paistab sealt välja koledate pigmendilaikudena, mitte kauni jumena.

Tehes koostööd mitmete nahaarstidega, on ilmsiks tulnud, et patsiendid kardavad tõhusaid koduseid hooldustooteid ja suviseid happeprotseduure. Selleks pole põhjust – tänapäeval on olemas spetsiaalsed suvised happed, mis lubavad juba kolmandal päeval randa tõtata.

Kui soovid tervet nahka ka sügisel, siis tuleb hoolas olla ka suvel. Hooli oma ilust! 

Tule tasuta suvise naharavi konsultatsioonile! www.newlook.ee