Ilu ja mood

toob sinuni Zalando

Jälle need tüütud vistrikud…

Buduaari ajakiri

KAIRI NURM

Kairi Nurm
Kairi Nurm — FOTO: Erakogu

Acne vulgaris ehk harilik akne on kõige levinum nahahaigus, esinedes kuni 85% noorukitest vanuses 12–24 aastat, kuid see võib tekkida ja püsima jääda ka täiskasvanueas. Haigust esineb poistel ja tüdrukutel võrdse sagedusega, raskeid vorme on rohkem meestel, samas esineb täiskasvanuea aknet rohkem naistel.

Tegemist on karvanääpsude ja rasunäärmete põletikulise haigusega, mille tekkimist soodustavad erinevad tegurid ja nende kombinatsioonid. Kuna haigus on nähtav, põhjustab ta lisaks kosmeetilisele ka psühhosotsiaalseid probleeme. Levinumad akne põhjused on hormonaalsed muutused puberteedieas ja androgeensete hormoonide produktsiooni tõus, mis omakorda suurendab rasueritust, endokriinsüsteemi häired nt munasarjade-, neerupealiste-, hüpofüüsi haigused, rasvumine, naha mikrobiaalse koostise muutused, naharakkude sarvestumishäired, immuunsüsteemi häired, mõned ravimid, geneetiline taust, valed kosmeetikatooted ja hügieeniharjumused, ebaõige toitumine, UV-kiirgus, stress. Aknelööve väljendub komedoonide ehk rasunäärmete ummistuste ja erineva raskusastmega põletikuliste vistrikena kehapiirkondades, kus esineb rohkem rasunäärmeid – peamiselt näol, seljal ja rinnakul.

Nahahoolduse ja ravi üldpõhimõtted akne korral

Akneravi tulemuslikkus sõltub patsiendi ja arsti edukast koostööst ning nõuab patsiendilt head ravisoostumust ja järjepidevust. Väga suur tähtsus igat tüüpi akne korral on õigel nahahooldusel – see toetab akneravi ja aitab kaasa naha seisundi paranemisele ka raskemate aknevormide puhul. Soovitatav on kasutada apteegikosmeetikat, mida saab vajadusel kombineerida ravimitega. Aknelise naha hooldussisaldab naha leebet puhastust mitsellaarvee, puhastusgeeli või leelisevaba pesuvahendiga, mille eesmärk on eemaldada nahalt mustus, surnud naharakud, liigne naharasu ja kosmeetikatooted. Naharasu eemaldamine aitab kaasa ka haigusttekitavate bakterite eemaldamisele. Kergemakujulise komedoonse ja pindmiste vistrikega akne ravi võib alustada apteegi käsimüügitoodetega, mis sisaldavad toimeainetena aselaiinhapet, retinooli või salitsüülhapet. Samu aktiivaineid kasutatakse tugevamates kontsentratsioonides ka retseptiravimites. Lokaalsed retinoidid on komedolüütilised ja põletikuvastased ja aitavad pikaajalisel kasutamisel ära hoida ägenemisi, aselaiiinhapet kasutatakse nii akne kui ka rosaatsea ravis ja see toimib antibakteriaalselt, vähendab naha sarvestumist ja ühtlustab ka nahatooni helendades pigmenteerunud aknearme. Salitsüülhape toimib nahka koorivalt vähendades komedoonide teket ja omab ka kerget põletikuvastast toimet. Kui paari-kolme kuuga olulist paranemist märgata ei ole, siis tuleks pöörduda tugevama ravi saamiseks nahaarsti või perearsti vastuvõtule, kes määrab lokaalse ja/või süsteemse ravi vastavalt akne raskusastmele. Tuleb teada, et haigus on krooniline, raviefekti saabumine võib olla aeglane ja ravi võib kesta aastaid. Lisaks ravitoodetele on oluline naha niisutamine, rasutootmise ja rasu koostise tasakaalustamine toodetega, mis ei ummista poore ega tekita seeläbi komedoone ja akne lisandumist. Niisutavad kreemid peavad olema rahustavad ja hoidma ära nahaärrituse ning -kuivuse, mis võib tekkida akne raviks kasutatavate ravimite mõjul. Dekoratiivkosmeetika toodetest võiks kasutada kergemaid mineraalseid puudreid ja jumestuskreeme. Suvel ei tohi kindlasti unustada ka päikesekaitset, kuna mitmed akneravimid tõstavad naha tundlikkust päikesele ja võivad tekitada päikesega koos fotoallergilisi ja -toksilisi reaktsioone ning põletikukollete pigmenteerumist. Muud ravimeetodid, nagu erinevad kosmeetilised hooldused, koorimised mikrodermoabrasioon, laserid, krüoteraapia, valgusravi, toidulisandid on abistavad vahendid, mis koos ravimite ja õige nahaooldusega aitavad kindlasti kaasa kiiremale paranemisele. Õigeaegse ja sobiva ravi korral kaovad kergemad aknevormid ilma tüsistusteta. Raske ja ravimata akne võib aga põhjustada pigmentatsioonihäireid ja arme. Akne ja aknejärgsed nahaprobleemid võivad jätta negatiivse mõju patsiendi, eriti nooruki, psühhoemotsionaalsele seisundile ja seetõttu on väga tähtis alustada akneravi õigeaegselt.

Ilu ja mood

toob sinuni Zalando