Reklaam sulgub sekundi pärast

JUUKSED KÕNELEVAD: miks tegelikult juukseid kasvatada või maha lõigata?

Juuksed on üks inimkeha väheseid osasid, mida me saame hoolimatult lõikuda, ilma et see kuidagi meie füüsilist, psüühilist või vaimset tervist mõjutaks. Just nii arvab suurem osa meist. Ometigi leidub maailmas mitmeid rahvaid ja usundeid, kus juustel on palju suurem ja sügavam tähendus ning oma juukseid moetrendi pärast maha lõigata või värvida pole mõeldav. 

Juuksed on üks inimkeha väheseid osasid, mida me saame hoolimatult lõikuda, ilma et see kuidagi meie füüsilist, psüühilist või vaimset tervist mõjutaks. Just nii arvab suurem osa meist. Ometigi leidub maailmas mitmeid rahvaid ja usundeid, kus juustel on palju suurem ja sügavam tähendus ning oma juukseid moetrendi pärast maha lõigata või värvida pole mõeldav. 

Sajandeid tagasi kandsid paljudes kultuurides nii mehed kui naised pikki juukseid. Juuksed olid inimese uhkus ning sõltuvalt kultuurist ka elujõu tunnus või intuitsiooni allikas. Kui inimesi orjastati või sõdade käigus vallutati, siis lõikasid alistajad vastasel juuksed maha. See oli viis neid alandada ja võimu ülevõtmist näidata. Ka indiaanlaste skalpide mahavõtmisel oli ju sarnane tähendus. Juukseid on läbi aegade ka jumalale ohverdatud, seda isegi Eestimaa pinnal. Tänapäeval ohverdavad oma juukseid jumalale paljud India naised. Annetatud juuksed müüvad hindu templid maha, et raha teenida, mille eest koole ja haiglaid rajada. Nendest valmistatakse juuksepikendusi, millest kvaliteetsemate hind võib küündida isegi tuhande euroni. Juuste annetamist peetakse Viśnu jumalale meelepäraseks, kuna juuksed on naise ilu ja sellest loobumine jumala nimel tähendab suurt kummardust jumalale. 

Seevastu India ühe usundi sikhismi järgijad, keda on umbes 28 miljonit inimest, ei lõika kunagi oma juukseid ega ka mitte kulme või habet. Vaatamata sellele ei kasva need maani, vaid kasvavad igal inimesel erinevalt, täpselt nii pikaks, nagu jumal on ette näinud. Sikhistid ei lõika juukseid, sest seeläbi austavad nad oma jumalat, olles ja jäädes alati selliseks, milliseks jumal nad loonud on.

Hiina edelaosas asuva Huanglou küla inimesed usuvad, et naiste maani juuksed toovad perele pika eluea, rikkuse ja hea õnne ning mida pikemad on juuksed, seda parem on perekonna elu. Traditsiooni järgi lubatakse naisel juukseid lõigata vaid üks kord elus, 16-aastaselt, kui ta alustab abikaasa otsimisega. Ka erinevad soengud omavad kindlat tähendust. Kui naise juuksed on seotud pealaele krunni, tähendab see, et naine on abielus, kuid lasteta. Kui krunn on aga lauba kohal, siis on naine abielus ja lastega. Naised, kes kannavad juuste katmiseks rätikut, on vallalised ja otsivad endale kosilast.

Samal ajal, kui mõnes kultuuris on väga tähtsal kohal juuste säilitamine, ajavad Buddha mungad oma pead kiilaks ning pügavad juukseid rituaalselt kord või kaks kuus. Kuna juuksed on pigem seksikuse märk, siis mungad, kes on loobunud maistest ihadest, näitavad seeläbi oma pühendumust Brahmacharyale. Väidetavalt aitab paljas pealagi paremini mediteerida ning luua ka paremat kontakti kõrgemaga.

Miks naised juukseid lõikavad?

Pikad juuksed on ilu, naiselikkuse ja seksikuse sümbol ning seetõttu tundub ebaloogiline, et naised nendest loobuda tahavad. Enamik meie kultuuriruumi naisi on elus tundnud seda vastupandamatut sisemist kutset muuta juuksevärvi või lõigata maha oma kiharad. Miks see soov tekib? 

Iga naine teab, et juuksed ei ole lihtsalt juuksed. Juuksed võivad rikkuda päeva või, vastupidi, panna selle särama. Juuksed võivad anda enesekindlust või selle ära võtta. Soov mingit uut soengut proovida on alati soov oma elu muuta.

Kuigi tihti ei tõmba me teadlikult selliseid paralleele, siis tavaliselt, kui naine lõikab oma pikad juuksed maha, on selle taga soov teha lõpparve minevikuga. Juuksed on iga inimese ajalooniidid, mis koguvad endasse väga palju informatsiooni. Mõni inimene tunneb end lühikeste juustega ebakindlalt, nagu oleks alasti, samal ajal kui teine inimene tunneb, et pikemad juuksed ahistavad teda ja muudavad närviliseks. Juuste mahalõikamisel on alati mingi tähendus, isegi kui sa sellele ei mõtle. Pikkadest juustest loobumine võib naiste puhul olla seotud ka sooviga ammutada pisut mehelikku energiat, et näiteks konkurentsis läbi lüüa või seksuaalsust teadlikult maha keerata. See on ka põhjus, miks vanemad naised eelistavad lühemaid juukseid pikkadele. 

Paljud naised lõikavad ka abielludes oma juuksed maha. Kuigi meestele see tihti ei meeldi, siis võiksid mehed võtta seda pigem kui oma naise pühendumuse ja armastuse märki, sest juukseid maha lõigates soovib naine alateadlikult hüvasti jätta mineviku ja võibolla ka sinna kuulunud inimestega. Uus elu, uued mälestused ja uued juuksed kasvamas!

Mõnikord on juuste mahalõikamise taga lihtne asjaolu, et me pole nende eest piisavalt hästi hoolitsenud või neid on liiga palju või valesti töödeldud. Lühike ja selge lõikus näeb palju parem välja kui katkenud ja hõredad pikad juuksed. Kindlasti on ka see märk sinu minevikust, et juuksed selliseks on läinud. Mõtle, kui ammusest ajast ja mida kõike on su juukseotsad sinuga koos läbi elanud. Nii, nagu oma südant tuleb õppida kuulama, tasub ka juukseid energeetiliselt tunnetada, neid igapäevaselt kammida ja heade mõtetega üle külvates kontakt luua. Kas sulle annavad pikemad juuksed jõudu ja tarkust või annab jõudu hoopis see, kui sa juuksed lühemaks lõikad? Võimalik, et sa ei ole juustest varem sel viisil mõelnud. Kui selle välja selgitad, saad juuksed enda kasuks veel paremini tööle panna. 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar märts-aprill 2017.