Reklaam sulgub sekundi pärast

KAS PIGMENDILAIKE on võimalik ennetada?

Pigmendilaikudeks nimetatakse hele- või tumepruunikaid laike nahal, mis melaniini ületootlikkuse korral teatud eluperioodidel end ilmutavad. Kuigi üldlevinud ning üheks suurimaks põhjuseks, miks pigmendilaigud tekivad, peetakse liigset päikese käes viibimist, leidub veel teisigi tagamaid. Kas, kuidas ning kui palju saaksime pigmendilaike oma elustiili ja ilurutiinide abil ennetada? 

Pigmendilaikudeks nimetatakse hele- või tumepruunikaid laike nahal, mis melaniini ületootlikkuse korral teatud eluperioodidel end ilmutavad. Kuigi üldlevinud ning üheks suurimaks põhjuseks, miks pigmendilaigud tekivad, peetakse liigset päikese käes viibimist, leidub veel teisigi tagamaid. Kas, kuidas ning kui palju saaksime pigmendilaike oma elustiili ja ilurutiinide abil ennetada? 

Ligi 63% juhtudest on pigmendilaikude moodustumine tingitud päikesest, mis on ühtlasi ka põhjuseks, miks nad just kevadel ning suve hakul välja löövad. Lisaks päikesele võivad pigmendilaigud tekkida organismis toimuvate hormonaalsete muutuste korral, mis on tingitud antibeebipillide kasutamisest, vananemisest või rasedusest. Teatud juhtudel tekivad pigmendilaigud ka ravimite, enamasti antibiootikumikuuri ajal päikesest mittehoidumise tulemusena. Ravimitest tekkinud pigmendilaigud kaovad tavaliselt kuue kuu jooksul. Seega on teatud tegurite puhul meil tõepoolest võimalik ise õiged ettevaatusabinõud kasutusele võtta, et mitte pigmendilaikude ohvriks langeda. Rasedusest tingitud pigmendilaigud ilmnevad aga 90% naistest ning on iseloomulikult helepruunid, korrapäratu kujuga, enamasti küllaltki suured laigud, mis võivad tekkida ümber ülahuule, nina, põsesarnade ja otsmiku. Positiivseks faktiks on sealjuures asjaolu, et enamikel juhtudel taandub või kaob rasedusest tingitud pigmentatsioon tõenäoliselt paari kuu jooksul peale sünnitust. Vanuseliste iseärasustega kaasnevad pigmendilaigud ilmuvad tavaliselt alates 50. eluaastast ning tekivad enamasti kas näole või käsivartele. 

Kuidas pigmendilaike ennetada? 

Ole päikesega ettevaatlik! 

Väldi päikest ajal, mil kiired on kõige kahjulikumad, enamasti jääb see kellaaeg 10–16 vahele. Vali hoolikalt, millist päikesekreemi kasutad – kui lähed intensiivsema päikesega riiki, ei tohiks faktor kindlasti olla alla 20 SPF. 

Niisuta oma nahka!

Joo vähemalt kaheksa klaasi vett päevas, kuna just puhas vesi on üheks parimaks võimaluseks, kuidas oma nahka niisutada. Lisaks sellele ära hoia kokku kreemide arvelt, mida tasuks valida alati lähtuvalt aastaajast ning nahatüübist. Kreemita nahka regulaarselt ka peale päikese võtmist.

Koori oma nahka kaks korda nädalas. 

Õrn koorimine paaril korral nädalas on väga oluline protseduur, mis aitab eemaldada vanad ning värvi muutnud naharakud. 

Vali hoolikalt, milliseid tooteid kasutad. 

Naha puhastamiseks ning niisutamiseks tasub hoolikalt valida, milliseid tooteid kasutada. Naha pigmentatsiooni ennetamiseks lähtu alati oma nahatüübi tundlikkuse astmest. 

Harrasta tervislikku elustiili!

Toitu tervislikult, veendu, et sinu menüü oleks tasakaalustatud, mitmekesine ning ei sisaldaks liigsel määral rämpstoitu ja E-aineid sisaldavaid komponente. Väldi liigset suitsetamist ning alkoholi tarbimist, viibi piisavas koguses värskes õhus ning tee sporti. Säilita bioloogiline rütm, harjuta endale sisse regulaarsed magamis- ja söömismustrid. Kõik on omavahel seotud ning selleks, et saavutada terviklikkus, peame andma endapoolse panuse. 

Uuri alati ravimite kõrvaltoimeid.

Enne uue ravimikuuriga alustamist loe hoolikalt võimalike kõrvalnähtude kohta, kuna teatud rohud võivad suurendada tumeda pigmendi ehk melaniini tootmist organismis ning luua sellega aluse hüperpigmentatsiooni tekkeks. Sel juhul tasuks konsulteerida ka oma perearsti või apteekriga, võimalusel leida alternatiivid. 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar suvi 2016.