KOTID, MIS ON LOODUD austusest jänese elatud elu vastu

Aprillis aset leidnud kevadisel Buduaari turul tekitasid elevust lõbusad karvased selja-, õla- ja käekotid. Tegime juttu kotidisainer Merike Varendiga, kes ütleb, et tema kotid valmivad austusest jänese elatud elu vastu. 

Soovist luua midagi teistsugust, omanäolist ja ainulaadset, sündis Merikese esimene kahe sangaga käekotike, mille ta Pärnu linna peale kaasa võttis, et teha väike jalutuskäik ja testida, kuidas inimesed reageerivad. Selgus, et elevust ei too kott mitte ainult disainerile endale, vaid loob naeratuse ka teiste näole. Merikese sõnul said jänesenahast kotid loodud austusest looma elatud elu vastu ja soovist tuua välja tema iseloomulikud pikad kõrvad ja sabatutt. Merikese kotid on loodud üksnes söödaks kuuluvate jäneste nahkadest, mis muidu nii või teisiti mitte mingit otstarvet ei leiaks. Jänesenahast loodud kassikottide prototüübiks on aga Merikese enda kass, kes armastab nahkade peal magada. „Nii said alguse pika saba ja väikeste kõrvadega kotid,” räägib disainer õhinal.

Ajast, mil Merike kotte disainima hakkas, on tänaseks möödunud juba viis aastat. Indu ja järjepidevust leiab naine hingerahust, mis tuleb kahe muidu hävitamisele kuuluva materjali taaselustamisest. „Tuleb välja, et neil on olemas ka oma iseloom, mis väljendub igal kandjal erinevalt – mõnele rahustavalt oma pehmuse ja karvasusega, mõnele annab edasi aga oma särtsakuse ja turvatunde, et keegi on sinuga. Kotid leiavad endale väga erinevaid omanikke, tavaliselt naissoost, aga kingituseks on neid ostnud ka mehed. Vanus ei ole siinkohal üldse oluline, sest mis on hinges, seda tulebki ka teistele näidata. Tähelepanuta ei jää te kuskil,” kinnitab disainer.

Kuidas meeldivad sulle moodsad jänkukotid? 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar mai-juuni 2018.