Kuidas lõhnad mõjutavad seksuaalset tõmmet

Feromoonid on teatavad lõhna kemikaalid, mis pesitsevad ninas. Osad teadlased arvavad, et nende kemikaalide põhjal valitaksegi sobivaid partnereid. Feromoone on nimetatud ka lõhnastatud sekshormoonideks.

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

Feromoonid on teatavad lõhna kemikaalid, mis pesitsevad ninas. Osad teadlased arvavad, et nende kemikaalide põhjal valitaksegi sobivaid partnereid. Feromoone on nimetatud ka lõhnastatud sekshormoonideks.

Loomade puhul on feromoonide mõju eriliselt palju uuritud. Rotid ja muud närilised nuusutavad näiteks teiste samast liigist loomade uriini ning otsivad sealt feromoone. Selle järgi teevad nad kindlaks teise looma soo ning leiavad endale sobivaid kaaslasi. Ahvid hõõruvad uriini oma jalgadele, et nõnda vastassugupoolt ligi tõmmata.

1985 aastal leidsid Colorado ülikooli teadlased tõestust sellest, et feromoonid on olemas ka inimestel. Poodides müüakse ka feromoonidel põhinevaid parfüüme.

Rottide uriinis on sõltuvalt nende immuunsüsteemi olemusest  palju erinevaid feromoone. Partneri valikul arvestavad nad seda, et kaaslase immuunsüsteem ei oleks nende enda omaga liiga sarnane. Nii on nende lapsed haigustele vastupanuvõimelisemad. Peale uriini leidub feromoone ka higis.
1995 aastal palus Śveitsi ülikooli õppejõud Claus Wedekind grupil naistel nuusutada pesemata higiseid T-särke, mida mehed eelnevalt kandnud olid. Naised eelistasid nende meeste särke, kelle immuunsüsteem nende enda omast erinev oli. Närilistega on inimestel seega märgatav paralleel. Lõhnataju on naistel eriti intensiivne ovulatsiooni ajal.

Kuna naised eelistavad mehi, kelle immuunsüsteem nende enda omast võimalikult erineb, siis on arusaadav, miks ühele naisele mõni mees väga meeldib, samas kui see mees teisele täitsa vastumeelt on.

Chicago ülikoolis korraldas doktor Martha McClintock samuti „märja T-särgi võistluse”, mille tulemused näitasid, et naine eelistab sellist meespartnerit, kes lõhnab sarnaselt nende isaga.
Naiste ja meeste lõhnataju on muidugi erinev. Naisi erutab näiteks muskuse lõhn, mida tihti ka lõhnaõlides kasutatakse. Sageli arvatakse, et mehi erutab kui naisel on muskust sisaldav parfüüm. Tegelikult on asi nii, et naine erutub ise muskuse peale ja käitub seksikamalt ning mõjub siis loomulikult ka mehele atraktiivsemalt. Meestele aga pidavat meeldima kaneelirullide lõhn. Paljud naised on öelnud, et see tekitab nende meestel isegi erektsiooni. Peenise verevarustust stimuleerivad lõhnad on veel kõrvitsapirukal, lagritsal, sõõrikutel, lavendril, koolal ja mitmetel vürtsidel. Kõige efektiivsemad kooslused on lavendri ja kõrvitsapiruka segu, lagritsa ja sõõriku segu ja lagritsa ja kõrvitsapiruka segu.

Kas sobid partneriga- tee talle lõhnatest!

1) Korralda oma partneri ninale üks aroomivaba päev. Kasutagu lõhnavaba seepi ja duśśigeeli, ärgu kasutagu lõhnaõli ega muid lõhnaaineid sisaldavaid tooteid. Las mees paneb selga puuvillased riided ning hoiab suitsetajatest eemale.

2) Enne seda kui su partner oma riided pesusse viskab, nuusuta neid ning uuri välja kas see lõhn meeldib sulle või mitte. Kui mehe lõhn sulle meeldib, on arvatavasti tegemist sulle sobiva mehega, kellega koos terveid lapsi saada. Teie immuunsüsteemid on piisavalt erinevad, et koos tugevaid lapsi saada.

3) Kui su mehe lõhn meenutab sulle su isa või venna lõhna, siis kaalu arstiga vestlemist. Teie immuunsüsteem võib olla liiga sarnane ning järglaste saamine seega raskendatud.

4) Ebameeldiva lõhna põhjustajaks võib olla ka mõni haigus. Las mees läheb siis igaks juhuks arsti juurde ja laseb end uurida. Tal võib olla halvimal juhul suhkruhaigus või skisofreenia.

5) Enne seda kui lõhna põhjal otsustad, kas teie suhtel on või pole tulevikku, kontrolli ka üle, mida sinu mees sööb. Tugevaid ja ebameeldivaid kehalõhnu võib põhjustada ka pidev terava toidu söömine.