KUIDAS VÄRVID, MIDA KANNAME, MEID tegelikult mõjutavad

KUIDAS VÄRVID, MIDA KANNAME, MEID tegelikult mõjutavad

Maailm milles me elame on tulvil kauneid värve ja erinevaid kombinatsioone, mis kõik meid mingil moel mõjutavad. Igaühel meist on välja kujunenud oma lemmikvärv, mis meid kõige paremini kõnetab ning seda eelkõige just riiete valikul. Kui tihti aga mõteldakse sellele, kuidas konkreetne värv, lisaks sellele, et ta meile meeldib või sobib, meid emotsionaalselt mõjutab? 

Meditsiinilised katsed on tõestanud, et värvid mõjutavad meie närvisüsteemi ning on seotud teatud tunnete ja tähendustega. Olulist rolli mängivad kindlasti ka isiklikud kogemused ja kultuur, milles elame. Nii nagu teatud muusikapalad või lõhnad seostuvad meile konkreetse mälestusega, elustades mingi emotsiooni, mida oleme teatud eluperioodil kogenud, teevad seda ka värvid. Jõuludega  seostub esimesena enamasti punane värv, jõuluvana kostüümid, kinkepakendid ja muud dekoratsioonid on alati eeskätt just punased. Suur tähtsus lasub mälestustel, mis aja jooksul meie mällu on talletunud.

Kuna oleme värvidest mõjutatavad nii emotsionaalsel, vaimsel kui ka füüsilisel tasandil, siis võib kasuks tulla, kui tugineme oma valikutes nende toimele. Carl Jung julgustas oma patsiente värve kasutama, et seeläbi jõuda nende psüühika sügavaimate kihtideni. Ka isiksuseomadused kajastuvad lemmikvärvides, näiteks ekstravertide eelistused varieeruvad rohkem, introverdid kalduvad eelistama sinist, kollane värv aga osutub tihti intellektuaalseks valikuks. Tasakaalukad inimesed tihtilugu aga kannavad meelsasti just rohelist. 

Põhjus, miks konkreetne riietus ühel päeval meile sümpaatne on, ent teisel päeval mitte, võib peituda selles, et see värv ei peegelda enam meie hetkemeeleolu. Füüsilisel tasandil valime me omale riideid selle põhjal, kuidas konkreetne toon sobitub meie naha, silmade ja juuste värviga, vaimsel tasandil sõltub see valik aga hoopiski sündmusest, traditsioonidest, vanusest või moetrendidest.  

Iga värv omab positiivset, kuid ka negatiivset toimet. Kui valime need värvid, mida soovime kanda teadlikult, võime tuua muutusi ja arenguid oma ellu. Kui aga kanname liiga sageli värvi, mis ei ole kooskõlas meie isiksusega ning tekitab meis pigem vastuolusid, siis võib olla see märk mõnest haigusest.

Psühholoogilisel tasandil mõjutavad meid kõige enam neli põhivärvi: punane, sinine, kollane ja roheline. 

Kui värvid on omavahel kombineeritud, mõjutavad nad teineteise efekti ja ning ei peegeldu samalaadse mõjuga kui erinevalt domineerides. Punase kandmine koos rohelisega asetab meid keerukasse olukorda, kuna punane tähendab liikumist ning roheline paigalseisu, siis nende kooslus loob vastuolulise õhkkonna, milles viibides võib olla raske otsuseid langetada. Kui kannate mitut värvi üheaegselt, siis on soovitatav kombineerida neid nende tähenduse järgi, luues sel moel uut potentsiaali ja väljakutseid.  

Punase värvi mitu palet 

Punane on uute alguste, otsuste langetamise, energia, elu, turvalisuse ja kire värv. Kuid lisaks sellele, et punast seostatakse paljuski just positiivsega, võib see värv sümboliseerida ka agressiivsust ja viha. Vanas Roomas sümboliseeris punane värv verd ja julgust. Punane on väidetavalt esimene värv, mida inimesed tajuma ning teistest eristama hakkavad. Punane värv suurendab energiat ja soodustab vaba liikumist, naise jaoks võib see värv peegeldada ka muutusi tsüklis. Kui tekib ootamatu soov kanda punast, võib see tähendada, et vajad puhkust. Huvitav fakt on see, et kui valgusfoor esmakordselt kasutusele võeti, oli inimestel väga raske seda värvi nähes peatuda, kuna psühholoogilisel tasandil tähendab punane hoopiski liikumist ning roheline vastupidi peatumist. Väidetavalt kiirendab punane värv seedimist ja hingamissagedust ning tõstab vererõhku. 

Punast on soovitatav kanda, kui: 

  • Soovid oma energiat tõsta
  • Soovid oma naiselikku olemust rõhutada 
  • Soovid olla jõulisem ning asjad kiiremini liikuma panna 

Punast ei ole soovitatav kanda, kui: 

  • Tunned end närvilisena
  • Ei soovi tähelepanu
  • Tunned, et oled pettunud ning vihane kõige ja kõigi peale

Sinine on intellekti värv

Sinine värv mõjub meie meeltele rahustavalt, kõige suuremat reaktsiooni omab ta meile just vaimselt. Tugev sinine soodustab selget mõtlemist, pehmemad toonid aitavad keskenduda. Sinist võib pidada maailmas kõige levinumaks lemmikvärviks. 

Kollane peegeldab emotsionaalsust

Kollast peetakse eelkõige usalduse ja optimismi värviks. Kollane värv on psühholoogiliselt kõige intensiivsem, õiget tooni kollane võib tõsta enesehinnangut, teisalt vale kollase kandmine võib aga seda hoopiski langetada, tekitada hirmu ja ärevust. 

Roheline loob harmooniat

Meid ümbritsevas maailmas leidub palju rohelist, see värv muudab meid tasakaalukamaks, suurendab kindlustunnet ning annab rahu. Roheline värv sümboliseerib ka armastust. Roheline pidavat olema ka sensitiivide värv. 

Uurisime moedisainer Kaidi Kuurilt, kui suuresti tema arvates värvid, mida kanname, meie enesetunnet mõjutavad.

Töötades igapäevaselt disainerina, kohtun sageli klientidega, kes otsivad oma lemmikvärvi. Värvi, mis annab neile enesekindlust ning paneb nad särama. Värvidel on suur mõju ning seda märkan ma peaaegu iga päev. Klientidega töötades kasutan värvipaletti, kus nad valivad kolm lemmikut välja ning seejärel annan soovitusi. Numeroloogilised värvitestid annavad sageli sama vastuse, mida inimene ise vajab tasakaalu leidmiseks. Samas hetke lemmiktoon ei pruugi ainus “õige” valik olla. Värvide valimisel soovitan lähtuda sisetundest koos visuaalse sobivusega. Vaid trende järgides võime valida tooni, mis muudab meid kahvatuks või tekitab ebakindlust. Minu klientidel on sageli lemmikuteks punane ja tumesinine, mis on kindel valik, sest sobib paljudele. Samas julgustan neid valima ka sama värvi teisi varjundeid. Minu  enda lemmikvärv sõltub perioodist. Pikalt oli minu suureks lemmikuks kollane, mis ka minu rõõmuks on populaarne toon moes. Vajasin kollast, sest see andis mulle soojust nagu päike ja tegi mu tuju paremaks. Samas on punane toon see, mis on terve minu elu olnud mulle toeks. Punane annab enesekindlust ning sobib ka minu nahatooniga. Numeroloogia põhjal on see toon, mis annab mulle tasakaalu. Armastan punase erinevaid varjundeid ning sageli kannan ka värvipaleti kõrvaltoone nagu roosa ja oranž.

Buduaar.ee