LASERRAVIGA armidest priiks!

Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskus

Ajakiri Buduaar

Silmariivavatest armidest aitab vabaneda laserravi. Uurisime järele, kuidas protseduur käib, kaua aega võtab ja milliseid tulemusi võib oodata.

Armidest vabanemisel peetakse laserravi kindlasti kuldstandardiks,” ütleb Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskuse dermatoveneroloog Bret Kaldvee. Laserravi sobib nii akne, operatsiooni, sünnituse kui ka õnnetuse tagajärjel tekkinud armide raviks. Doktor Kaldvee sõnul on armiravis oluline, et tulemus vastaks patsiendi ootustele.

„On arme, mis muutuvad pärast ravi pea nähtamatuks, kuid ka neid, mis ravile nii hästi ei allu. Tavaliselt sõltub laserravi tõhusus armi tüübist, patsiendi naha eripärast ja ka armi vanusest. Väga vanad kirurgilised ja traumaatilised armid alluvad ravile küll halvemini, kuid lootust kaotama ei pea.“

Tavaliselt sõltub laserravi tõhusus armi tüübist, patsiendi naha eripärast ja ka armi vanusest.

Tõhus armiravi on ajakriitiline, seetõttu soovitab dermatoveneroloog pärast traumat või kirurgilist protseduuri alustada armide laserraviga kohe, kui õmblused on maha võetud, mitte oodata pool aastat, aasta või veelgi kauem, et näha, milline arm välja näeb ja alles siis vastuvõtule pöörduda. Tulemus saavutatakse ikka, kuid see ei pruugi olla nii hea kui varajase ravi puhul. „Ütlen patsientidele ka, et kui armiraviga kohe alustada, saame armi kindlasti oluliselt paremaks kui ilma ravita. Ka patsiendi enda enesetunne on parem, kui ta teab, et on omalt poolt teinud kõik, et arm maksimaalselt hea välja näeks. Olen näinud, et kui inimesed tulevad aastaid hiljem armiravi tegema ja saavad teada, et värsked armid alluvad ravile paremini, valdab neid tohutu kurbus, et oleks nad vaid seda varem teadnud. Vahel juhtub ka, et patsient on valesti aru saanud või ta on saanud ebapiisavat konsultatsiooni ning oodatakse, millal arm ära „küpseb“ ja vaadatakse siis, kas ravi on tarvis. Tulemused ei pruugi siis nii head olla,“ selgitab Kaldvee.

Karta pole põhjust
Armiravi saab alguse konsultatsioonist arstiga, kus vaadatakse arm üle, räägitakse oodatavatest tulemustest ja pannakse paika ravi kulg. „Kui tegemist on kuni 30 cm pikkuse triiparmiga, võime raviga alustada ka kohe pärast konsultatsiooni, kui patsiendile nii sobib,“ räägib arst. Laserravi protseduuri kestvus sõltub armi pikkusest ja pindalast. Kirurgiliste ja traumajärgsete armide laserravi võib kesta kõigest mõned minutid, akne ja tuulerõugete armidega tegelemine mõnikümmend minutit. Valu armiravi puhul kartma ei pea, sest tegemist on väga kiire protseduuriga.

„Suuremate pindade puhul kasutame tuimestavat kreemi, et protseduur oleks meeldivam ja valutum. Kui tegemist on lühema protseduuriga, kasutame valutustamiseks nahapinna jahutamist.“

Aknearmidega tegelemine on tavaliselt suuremahulisem, mistõttu paneme konsultatsioonijärgselt paika juba tulevase protseduuri aja. Armiravi puhul on äärmiselt oluline kaitsta nahka päikese eest ja kuna aknearmid on enamasti vanemad armid ja päikesele allutatud, oodatakse tavaliselt ravi alustamisega sügiseni. „Suvel me üldiselt aknearmidele laserravi ei tee, sest tegemist on ikkagi nahatraumaga, mis teeb naha päikesele ja pigmendi tekkele oluliselt vastuvõtlikumaks,“ selgitab doktor Kaldvee.

Samas tegeleme üldiselt kirurgiliste ja traumaatiliste armidega aastaringselt, kuna aeg on armiravis kriitilise tähtsusega.

Märgatavad tulemused
Kuigi armide laserravi on väga tõhus, rõhutab doktor, et päris ära armid siiski ei kao. Tähtis on värskete armide puhul reageerida kiiresti ja tulla vastuvõtule pigem varem kui oodata, et armist saaks valge triip. „Värskete armide kulgu on kergem muuta kui tegeleda vanadega. Kui räägime aastaid vanadest kirurgi- listest armidest, siis nende puhul ka nii suuri tulemusi ei oota, kuigi paremaks saab armid siiski,“ julgustab Kaldvee konsultatsioonile tulema ka täiskasvanuid, kes pole oma aknearmidega rahul.

“Päikese käes viibimine ei ole armidele hea.”

Keskmiselt on heade tulemuste nimel soovitatav teha armide laserravi 2–6 korda. Protseduure tehakse tavaliselt 4–5 nädalase intervalliga. „Armiravi on pigem pikaajaline. Päris ühe protseduu- riga sellist tulemust ei saa, mida tahaksime,“ rõhutab arst ja lisab, et kuigi keha tegeleb mingil määral ka ise armidega, siis on ka patsiente, kelle nahk ise kuigi hästi ei taastu. „Pigem ei tasuks ootama jääda, kas aeg teeb armid ise paremaks.“

Armide laserravile otseselt vastunäidustusi pole, kuid kui patsiendil on soodumus keloidarmide tekkeks, ollakse raviga ettevaatlikumad. Hüpertroofiliste armidega pole seevastu muret. „Kõige olulisem on kaitsta nahka päikese eest, sest vastasel juhul võib nahal tekkida pigmendiprobleem. Päikese käes viibimine ei ole armidele hea,“ paneb doktor südamele. Laserravi puhul pole probleemiks ka rasedus ega imetamine. „Kui näiteks keisrilõike arm ei ole patsiendile meelepärane, saab raviga alustada varakult.“

Armide laserravi hind algab 100 eurost. Kuni 5 cm (/1 cm2) pikkuse armi ravi maksab 100 eurot, kuni 10 cm (/5 cm2) pikkuse armi ravi 150 eurot. Sõltuvalt juurdetulevate sentimeetrite pikkusest lisandub ka tasu. Iga järgnev 2 cm (/1 cm2) maksab 40 eurot. Aknearmide ravi jääb vahemikku 300–650 eurot, olenevalt ravi vajava ala suurusest.

Foto: Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskus