LIINA STEIN: kaunis kleidis säramiseks ei ole vaja sündmust, ettekäänet ega kohta

LIINA STEIN: kaunis kleidis säramiseks ei ole vaja sündmust, ettekäänet ega kohta

„Kaunis kleidis säramiseks ei ole vaja sündmust, ettekäänet ega kohta, väga heaks põhjuseks on ilus kleit ja sina ise. Iga päev, mil lased oma ilul särada, tähendab rohkem rõõmu nii sulle kui sinu lähedastele,” ütleb moelooja Liina Stein (31), kes premeerib end sageli just iseenda loomingu ning inspiratsioonireisidega maailma eri paikadesse.

Liina tööpäevad on väga mitmekesised ning sõltuvalt sellest, kas ees on ootamas eritellimuskleidi proov või töö uute kollektsioonidega, mööduvad need Pärnu maanteel asuvas stuudiopoes või kõrvalmajas asuvas ateljees. Tavapära ning rutiini on naise päevades vähe, sest iga eritellimusel valmiv disainerkleit valmib peegeldusena kliendi unikaalsest ilust ning töö uute kollektsioonide ning erinevate materjalide katsetamisega on tihti nii põnev, et Liina võib end sageli avastada ateljeest ka peale kesköötundi. 

Kui brändi algusaastatel tuli töökal naisel teha ise praktiliselt kõike ja korraga, siis täna saab Liina keskenduda peamiselt loomingule, kunstiprojektidele ning piiritaguste kontaktide ja koostöösidemete arendamisele. Peale Liina enda töötab ettevõttes põhikohaga veel kuus inimest – kolm osavat ja tublit rätsepat ateljees ning kolm inimest seisavad hea klientide ning stuudio igapäevatöö eest. „Oluliseks osaks kogu tervikust on ka meie väga tublid käsitöölised, kelle väledate sõrmede all sügistalvine peohooaeg juba praegu sätendama lööb,” täpsustab Liina.

„Mulle meeldib katsetada ja eksperimenteerida ning luua uut ilu kõigest sellest, mis südame sees põksuma paneb.”

Igal hooajal teeb Liina eritellimusel ka paar fantaasiakleiti, millega saab loomeenergia piire kartmata valla päästa ning teha midagi täiesti enneolematut. „Sellised projektid on loominguliselt alati väga põnevad ja protsess, kus ehitan kleidi põhimõtteliselt kliendi selga, on väga köitev nii mulle kui kliendile. Meenub üks pulmakleit, mille puhul kulus ainuüksi seelikuosa tegemiseks üle saja meetri plisseeritud siidi ning peale kuudepikkust tööd valmis kleit nii võimsa seelikuosaga, et oli tükk tegu, et see kliendi autosse ära mahutada,” muljetab Liina.

Kaks ühes

Kuna Liina peab väga tähtsaks seda, et moelooja ka ise oma loomingut armastaks, figureerib kaunis naine sageli enda disainitud kleitides nii eraelus kui moefotodel ning on seega kaks ühes – moelooja ja modell. „Enamikel inimestel kulub suur osa ärkvelolekuajast tööle ning elu on palju nauditavam siis, kui teha seda armastuse ja sisemise põlemisega. Olen väga paljud kleidid oma kollektsioonidesse loonud mõeldes nende sisse iseennast, oma tundeid, mida tahan kleite kandes kogeda, ning kohti, mida külastada.” Liina tunnistab, et nii mõnelgi korral on tal kleite lausa ka seljast ära ostetud, isegi neid, mida ta algselt ainult endale on õmmelnud. „Selle üle on mul väga hea meel – säravad silmapaarid ning neis süttinud rõõm minu loomingust on kunstniku jaoks üks tähtsamaid inspiratsiooniallikaid,” tõdeb Liina rõõmuga. 

Kuurortlinnad, Maroko lõõmav päike ja ekstaasis Hongkongi naised

Lisaks moeloomingule on Liinal veel teinegi suur kirg – reisimine, mis on enamasti seotud siiski tööga, sealhulgas uute ja põnevate kangaste leidmise, messide, kunstiprojektide, pildistamiste või ärikohtumistega. Kuid ka kõige kiiremal tööreisil püüab Liina alati leida päevakese mõne uue paiga avastamiseks või näituse külastamiseks. „Mulle meeldib väga reisida ning uusi paiku ja erinevaid kultuure avastada ning põnevate inimestega tutvuda. See on minu peamine inspiratsiooniallikas – kõigest, mis on uus, avastamata ja põnev, on väga palju õppida ning see tekitab tuhandeid uusi mõtteid ka loomingulises plaanis.Hetkel inspireerivad Liinat väga mereäärsed kuurortlinnad Itaalias ning Prantsusmaal. „Mulle meeldib väga ehedus ning avastamata omapära ning seepärast eelistan näiteks romantilist ning rahulikku Portofinot rahvarohkele Veneetsiale,” mõtiskleb naine. Prantsusmaast ja Itaaliast inspireerituna valmis suvel ka Liina esimene travel-kollektsioon. Liina viimane inspiratsiooniretk viis teda aga sootuks teisele kontingendile – Maroko lõõmava päikese alla, linna nimega Marrakech. See, ligi tuhandeaastase kireva ajalooga linn on kultuuriliselt väga põnev ja mitmekesine ning Marrakechi pulbitsevast elust ning rikkalike mustritega kaunistatud riad’idest inspireerituna on hetkel valmimas ka Liina järgmise kevadsuvise hooaja kollektsioon.

„Mulle ei ole ilusa kleidi kandmiseks kunagi tarvis enamat põhjust kui seda on ilus kleit ise, eriti reisil olles.”

Ka reisidel kannab Liina tihti oma loomingut ning sellega on seotud ka põnevaimad seigad nii Pariisis kui mujal. „Tänaval järele tõttavad vaimustunud ning jahmunud daamid ning vestlused kohvikus kõrvallauas istuva seltskonnaga on alguse saanud enamasti just mõnest minu kleidist ning see on väga tore – nii tekivad huvitavad vestlused, põnevad olukorrad ning ka paljud uued tutvused,” muljetab moelooja.

Kord, kui Liina sisenes ühe Hongkongi pilvelõhkuja katusel asuvasse restorani valges sädelevas puhvkleidis, ümbritses teda vaid üheainsa hetkega seltskond ekstaasis kohalikke prouasid, kes naise ümber keereldes kleidi kohta pärisid ning üksteise võidu pilte teha klõpsutasid. Sarnased seiklused saadavad Liinat kõikjal, kui ta end linnamelus mõne enda tehtud kauni kleidiga ehtida on otsustanud… 

 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar september 2017.