Reklaam sulgub sekundi pärast

Loomasõbralik moeetendus TFW laval: minevikku peaks jääma ajad, kui ehiti end võõraste sulgedega

Kittle Mood
Kittle Mood — FOTO: Erakogu

Loomade eestkoste organisatsioon MTÜ Loomus toob juba teist korda Tallinn Fashion Weeki raames moelavale julmusevaba etenduse, kus läbi koostöö erinevate kohalike disaineritega tuuakse lavale kollektsioonid, mis on 100% loomasõbralikud.

Loomus tegeleb loomade õiguste kaitsega ning loomade huvide esindamisega ühiskondlikes aruteludes. Loomuse fookus on nende loomade kaitsel, keda kasutatakse põllumajanduses (sh kalad), meelelahutuses, ilutööstuses ja moetööstuses. “Ole moodne, loomasõbralikult!” on MTÜ sõnum.

Nii nagu toidulaud ja iluarsenal, saab ka moetarbimine olla tänapäeval teadlikult loomasõbralik. Selleks, et eetiliste valikute tegemine kergem oleks, soovib Loomus julmusevaba moeetenduse raames tutvustada kohalikku disaini, mis on loodud loomade heaolu silmas pidades. “Leiame, et ükski loom ei pea kannatama sellepärast, et meie saaks olla moodsad ja trenditeadlikud! Moeetenduse märksõnad on loomasõbralik, jätkusuutlik ja eetiline,” ütleb Loomus.

Loomusega teevad loomade heaolu nimel koostööd KittleMood partnerluses Pea Peenraga. Ühise EKA “katuse alla” on koondunud Karl Joonas Alamaa, Cärol Ott ning Hedy Kohv ja Kristel Akerman projektist “Hea Eesti Asi”.

Loe lähemalt, mida disainerid Tallinn Fashion Weeki lavale toovad:

KittleMood

Mida teie julmusevaba moe-show kollektsioonilt oodata võib?

KittleMood esitleb julmusevabal moe-show’l spetsiaalselt selleks sündmuseks loodud kollektsiooni. Esmaesitlusele tulevad kleidid on naiselikud, erksavärvilised ning inspireeritud klassikalisest kittelkleidist nagu ka kogu muu KittleMood looming. Materjalidena kasutame võimalikult naturaalseid ja hingavaid kangaid, mida on kerge kanda ja hooldada. Kangamustrid on spetsiaalselt selle kollektsiooni jaoks disainitud. Kleite täiendavad Pea Peenra lillelised aksessuaarid.

Miks otsustasite liituda julmusevaba moe-showga?

Tänapäeva maailmas tundub igas mõttes julmusevaba elustiili poole püüdlemine loomuliku valikuna. Meie soov on jätta enda lastele ja lastelastele parem maailm, kus iga elu on püha. Hindame kõrgelt Loomuse tööd ja pingutust selles vallas ning oleme tänulikud, kui saame anda ka endapoolse väikese panuse.

Mis on teie soovitused ja nõuanded nii teistele moeloojatele kui ka tarbijatele?

Iga rõivas peab kaunistama kandjat, aga mitte ainult väliselt, vaid ka seestpoolt. Kindlasti peaks jääma minevikku ajad, kui ehiti end võõraste sulgedega või sootuks kellegi elu hinnaga.

Kittle Mood
Kittle Mood — FOTO: Erakogu

EKA 

Hedy Kohv ja Kristel Akerman projektist Hea Eesti Asi”

Mida teie julmusevaba moe-show kollektsioonilt oodata võib?

Minu aksessuaarikollektsioon on kokku pandud merepääste varustusest, mis on oma töö juba nö ära teinud. Otsin võimalusi kuidas ettevõttest tekkinud seadmete jääkmaterjal uuele elule aidata selliselt, et oleks tõepoolest tänava- ja kasutuskõlblik. Veekogu ääres kasvanuna on vesi, eriti meri, mulle väga südamelähedane ning mänguline, aga ka veidi hirmuäratav oma võimsa jõu poolest. Kollektsiooni värvid annab ette merepääste varustus ise ja need on säravad ja vastuolulised. Mäng materjaliga on selle loomingu juures kõige olulisem, sest nagu merigi, ei tee see materjal aksessuaaride loomise juures alati soovitud suunas koostööd.

Miks otsustasite liituda julmusevaba moe-showga?

Aksessuaaritudengina kasutan ma siiski oma töödes loomseid materjale. Antud moeshowga liitumise otsus tuligi sellest vaatevinklist, et kas saab ka teisiti ja hästi. Lisaks olla justkui missioonil, leides rakendus elu ära elanud vahenditele, panna end julmusevabal moeshowl proovile ja näidata publikule võimalusi ning mis seal salata, näha nende reaktsiooni, kas meeldib ja töötab.

Mis on teie soovitused ja nõuanded nii teistele moeloojatele kui ka tarbijatele?

Tänased disainitudengid tervikuna on väga tugevalt suunatud mõtlema keskkonnateemadele oma loomingu ellukutsumisel. Moeloojate osa selles loomingus on lõpuks tarbija eneseväljendus läbi brändi ja ka põhjamaistes tingimustes funktsionaalsus. Nii disaineri kui tarbijana eelistan pikka ja kestvat kasutusiga, aga ka piisavat edevust ja vabadust nautida rõivaesemete ja aksessuaaride kandmist. Räägin nüüd tarbijatele, aga olen ise ka tarbija, seetõttu räägin meile kõigile kuidas asjasse suhtun. Ostan vähem, aga kvaliteetset. Vaatan alati materjalide koostist ja kus toode on valminud. Eelistan kohalikke disainereid. Kuna rõivastusega, tahame või mitte, väljendame teatud mõttes oma meelsust, püüan leida disainerid, kelle mõttemaailm või tegutsemise siht ühtib minu omaga.

Hedy Kohv
Hedy Kohv — FOTO: Erakogu

Kristel Akerman

Mida julmusevaba moe-show kollektsioonilt oodata võib?

Julmusevaba moe-show raames jõuavad lavale minu poolt loodud jalavarjud, mille valmistamisel olen nõelapistmata kasutanud üksnes Eesti kohalikku ajaloolist toorainet - linakiudu ja kuusepuitu.

Miks otsustasid liituda julmusevaba moeshowga? 

Julmusevaba moe-show’ga liitusin Eesti Kunstiakadeemia ettepanekul ning arusaamises, et maailm peab edasi liikuma jätkusuutlikul mõtteviisil.

Mis on sinu soovitused ja nõuanded nii teistele moeloojatele kui ka tarbijatele? 

Minu soovitus moeloojatele on luua kestlikku moodi - tähendagu see kaalutletud ainesevalikut, nutikaid lõikeid ja/või taaskasutust/taaskasutuse perspektiivi, minu nõuanne tarbijatele on eelistada kvaliteetseid, püsivaid materjale, mõõdutundega soetada heade disainerite loomingut ja vähem pruukida teadmata taustaga kiirmoodi.

Kristel Akerman
Kristel Akerman — FOTO: Erakogu

carolxott

Mida julmusevaba moe-show kollektsioonilt oodata võib?

Moeetendusel võib oodata carolxott erikollektsiooni, mis on valminud Keenias, kasutades rõivajääke. Igal aastal saadavad Euroopa, USA ja ka Aasia annetustena rõivaid Aafrikasse, ometigi pole need kasutuskõlblikud ja satuvad hoopis sealsetele prügi ladustamise väljadele ja loodusesse. Tõstmaks probleemi esile valmis projekti korras kapselkollektsioon, milles on kasutatud Nairobis jäätmejaamadesse kogutud kasutuskõlbmatud riideid. Rõivastest on loodud eritehnikatena tekstuursed pinnad ja eriskummalised kangakombinatsioonid. Nii on püksisäärtest saanud mantli varrukad ja ka muud põnevat. Enamik tooteid on valminud vanadest teksaspükstest, mis on suure ressursikuluga rõivaese, kuid satub peale liiga lühiajalist kasutamist tarbija käest prügikasti.

Miks otsustasid liituda julmusevaba moe-showga?

Otsustasin liituda julmusevaba moe-showga, sest toetan Loomuse missiooni ja

loodan nende sõnumit rohkemate inimesteni viia.

Mis on sinu soovitused ja nõuanded nii teistele moeloojatele kui ka tarbijatele?

Minu soovitus teistele loojatele on mõelda läbi toote tootmise jalajälg ja et see poleks tarbijani jõudes pikalt tema riidekapis ning ei jõuaks halva kvaliteedi tõttu kiirelt jäätmete hulka. Tarbijatel soovitan kriitiliselt suhtuda massimoe brändidesse, kes nimetavad end roheliseks. Tuleb uurida brändide käekäigu kohta enne, kui nendelt toode soetada. Ja kui sul juba on riidekapis asju, mis on enda elu Sinu jaoks ära elanud, anda neile uus võimalus teise ringi kaupluses või teha ise väike DIY uuenduskuur, parandada mõni auk tikandiga või muul toredal moel isikupärastada enda esemeid.

carolxott
carolxott — FOTO: Erakogu

KJA

Mida sinu julmusevaba moe-show kollektsioonilt oodata võib?

Kuna Loomus pöördus minu poole sooviga läbi oma julmusevaba moe-show kanda edasi sõnumit moe taaskasutamisest ja jätkusuutlikkusest, olen otsustanud anda nende moe-show tarbeks kasutada juba mõned oma varasemad disainid, mida kombineerides saab luua erinevaid põnevaid komplekte ka käesoleval hetkel. Valdavalt vabrikujääkidest ning ümbertöödeldud materjalidest valminud unisex-kollektsioon otsib keskteed ja vahekorda mõlema soo eripärade vahel, seda selleks, et rõivad oleks kantavad olenemata soost.

Miks otsustasid liituda julmusevaba moe-showga?

Ikka ja jälle tunnen, et peame ühiskonnas ja ka endalt rohkem küsima "kas ilu peab nõudma ohvreid?". Olles liitunud Loomuse programmiga Fur Free Retailer, leian, et loomade vangistamine ja piinamine edevuse nimel ei kuulu käesolevasse sajandisse. Näiteks arvan, et karusnaha kasutamiseks puuduvad igasugused eetilised ja praktilised põhjendused. Inimene peab oma võimu ja tugevust kasutama targalt ja teisi austavalt.

Mis on sinu soovitused ja nõuanded nii teistele moeloojatele kui ka tarbijatele?

Mind inspireerib idee, et ühel päeval ei räägita enam meeste- või naistemoest, vaid lihtsalt inimmoest. Ehk mood oleks kättesaadavam ja demokraatlikum, võimaldades teadlikult tarbida ja kanda seda, mida igaüks soovib, kartmata teiste liigseid hinnanguid.

KJA
KJA — FOTO: Erakogu

Loomuse moeetendust saab Tallinn Fashion Weeki laval näha avapäeval, 31. märtsil.

Soeta piletid SIIT.