Reklaam sulgub sekundi pärast

PÄIKESEPRILLID kaitsevad ja kaunistavad – milliseid valida?

Viimastel nädalatel on päike juba pilve tagant piiluma hakanud ning see tähendab vaid seda, et aeg on oma silmi kaitsta päikeseprillidega, mis on ühtaegu nii kauniks aksessuaariks kui ka kvaliteetseks kaitseks silmadele. Päikeseprillide valimine võib aga osutuda parajaks katsumuseks, sest valik on väga suur. Millised päikeseprillid on sinu silmadele kõige kasulikumad ja vajalikumad? Neile küsimustele aitas vastuseid leida silmalaser.ee.

Viimastel nädalatel on päike juba pilve tagant piiluma hakanud ning see tähendab vaid seda, et aeg on oma silmi kaitsta päikeseprillidega, mis on ühtaegu nii kauniks aksessuaariks kui ka kvaliteetseks kaitseks silmadele. Päikeseprillide valimine võib aga osutuda parajaks katsumuseks, sest valik on väga suur. Millised päikeseprillid on sinu silmadele kõige kasulikumad ja vajalikumad? Neile küsimustele aitas vastuseid leida silmalaser.ee.

Milline on vahe kvaliteetsete ja mittekvaliteetsete päikeseprillide vahel?

Päikeseprillide valikul tuleks lisaks disainile lähtuda ka klaaside tehnoloogiast. Valik meie kaubanduslettidel on ääretult lai ning kasutusel on väga palju termineid, millele tähelepanu pöörata. Kasutusel olevate tehnoloogiate nimetused on tootjate seas küll erinevad, kuid kõrgekvaliteedilist päikeseprilli iseloomustavad üldjuhul sarnased omadused – UV-kaitse, polarisatsioon, infrapunakiirguse filtratsioon, fotokroom jms. 

Üldjuhul on 100%-line UV-kaitse märgitud igale päikeseprillile, vastasel juhul kaoks nende mõte. Küll aga esineb ka pettusi ning meie silmad ja silmapõhjad jäävad kahjuks kaitseta. Kui valmistamisel on kasutatud tavalist tumedat klaasi, siis kandja silmades pupillid hoopis laienevad ning lubavad veelgi rohkem UV-kiiri silmapõhjadesse. Seetõttu on oluline uurida tootja usaldusväärsust ja soetada keskmisest kvaliteetsemad päikeseprillid. 

Kuidas saaks inimene ära tunda, kas prillid on kvaliteetsed?

Oluline on päikeseprille osta usaldusväärse kaupmehe juurest. Kasutame oma silmakliinikutes spetsiaalseid UV-testreid, et määrata päikeseprilli valguse läbilaskvus ning UV-kaitse olemasolu. Silmaga vaadates on päikeseprilli kvaliteeti üldjuhul keeruline määrata, aga kindlasti on oluline faktor, et silmal oleks mugav tumeda klaasiga ümbritsevat vaadata. 

 

Kas tuntud kaubamärk tähendab alati ka kõrget kvaliteeti?

Tuntud kaubamärk eeldab üldjuhul olemasolevat UV-kaitset, aga kahjuks oleme oma praktikas näinud, et see siiski 100% seda ei garanteeri. On päikeseprillitootjaid, kes panevad suuremat rõhku raami disainile ja hooajalistele moesuundadele, ning neid, kes on spetsialiseerunud ainult päikeseprilli klaasi tehnoloogia arendusele. Viimaste puhul on raamid klassikalisemad, kuid klaasidel on näiteks fotokroomtehnoloogia, mis laseb päikeseprilli klaasil heledust-tumedust muuta. Need on seeläbi sobivad kandmiseks nii raskemates (nt merel, mägedes) oludes kui tavaolukorras. Fotokroomtehnoloogial põhinevad päikeseprillid on väga mugavad näiteks õhtusel autosõidul, kui silmapaistev päike on ere ja metsa vahel varjus juba pimedam. Päikeseprillid muudavad heledust-tumedust vastavalt valgusoludele.

Silmalaser.ee on Serengeti ja Vuarnet’ ametlik maaletooja Eestis. Mille poolest on Serengeti ja Maui Jim prillid teistest paremad?

Serengeti ja Maui Jim on tootjad, kelle raamid on klassikalisemad ning moe mõttes kestvamad, aga maksimaalne panus on pandud klaasitehnoloogiasse. Serengeti esindab just ainulaadset fotokroomtehnoloogiat ning Maui Jim on tuntud oma uuendusliku polarisatsioonitehnoloogia poolest. Serengeti ja Maui Jim on ühed suuremad konkurendid päikeseprillide turul. Silmalaser on kaasanud mõlemad brändid oma tootevalikusse just nende väga kõrge kvaliteedi tõttu. Silmaarstidena soovitame oma silmade eest alati tähelepanelikumalt hoolt kanda, sest mõnikord on kahjustused pöördumatud ja head päikeseprillid oleksid probleemi vältinud.

Mida tähendab polariseerimine ja miks on see prillide puhul oluline?

Valguskiired langevad päikseprilliklaasile kaootiliselt ning polariseeritud klaas aitab need ühte koondada, lubades sel viisil läbi klaasi vaid silmale kahjutud horisontaalsed valguskiired, samal ajal tõrjudes vertikaalsed. Polariseeritud klaasid on hädavajalikud aktiivsete eluviisidega inimesele ja eriti autojuhtidele. Polariseeriv filter võimaldab kõrvaldada hajusvalguse ja peegeldused. Polariseeritud klaasi „reedab” pimedamas valguses teatud nurga all vaadates klaasile tekkiv n-ö õlilaik. Samas on inimesi, kes polarisatsiooni ei talu ja sellisel puhul vägisi end harjutada kindlasti ei ole vaja. Huvitav fakt veel polarisatsiooni kohta – kui autos projitseeritakse näidikud (spidomeeter, tahhomeeter jne) esiklaasile, siis polariseeritud päikeseprillidega neid näha ei ole. Samuti võivad polariseeritud päikeseprillidega peitu minna mõnede tahvelarvutite ja nutitelefonide ekraanid.

Ilmunud ajakirjas Buduaar

[gallery ids="2061822,2061830,2061837,2061843"]