PARFÜÜMID, MIS SOBIVAD IDEAALSELT suvehooajaks

Buduaar

Pilt: Shutterstock

Parfüümi valik võib olla üks tähtsamaid otsuseid meie igapäevaelus, sest just see peegeldab sõnatult meie iseloomu. Kui pöörata sellele väiksele detailile rohkem tähelepanu, on võimalik nii meid ümbritsevate inimeste mõttemaailma sukelduda kui ka ennast paremini tundma õppida.

Marcel Prousti romaaniseerias „Kadunud aega otsimas“ tekitab tee sisse kastetud küpsise aroom peategelases elavaid mälestusi lapsepõlvest. Küllap esineb meist igaühel juhtumeid, mil tunneme ära mõne tuttava lõhna, mis on täpselt sama nagu näiteks algkooli klassiruumis või suvekuumal linnatänaval, nii et ilmeksimatult meenub kõik, mida me tol hetkel kogesime. Samamoodi võib mõni parfüüminoot – olgu selleks romantiline roos, mahlane aprikoos või vürtsikas kardemon – viia sind tagasi mõnda tähendusrikkasse hetke.

Lõhnad loovad tundeid

Mida kogesid ammused romaanitegelased, on tänapäeval teadlastegi poolt tõestatud – ajus asuv haistmissibul on tihedalt seotud ajupiirkondadega (amügdala ja hipokampus), mis töötlevad emotsioone ja mälu. Miks tuju mõnikord seletamatul põhjusel nukrast lõbusaks või arglikust söakaks muutub, võib tuleneda asjaolust, et looduslikud lõhnad mõjutavad kesknärvisüsteemi kaudu meeleolu, motivatsiooni ja tundmuste sündimist.

Näiteks eufooriat tekitavad aroomid nagu jasmiin, greip ja salvei stimuleerivad autonoomse närvisüsteemi ja endokriinsüsteemi kõrgemat keskust hüpotalamust, mille tulemusel vabaneb neurokemikaal nimega enkefaliin. Viimane toimib valuleevendaja ja meeleolu parandajana. Patšuli ja ilang-ilang omakorda soodustavad ajus heaoluhormoon endorfiini vallandumist.

Kummeli, lavendli ja apelsiniõite lõhnad aktiveerivad õnnelikkuse hormooni serotoniini vabanemist, mis muuhulgas aitab kehal ja meelel rahuneda – seetõttu kasutataksegi neid aroome teraapilisel eesmärgil, lõõgastumiseks ja lõdvestumiseks.

Kurnatutele ja masendusmeeleolude küüsis vaevlejatele toovad energiasüsti ja entusiasmi rosmariini, sidrunheina ja okaspuude eeterlikud õlid, mille hõng vabastab noradrenaliini. Ja keda meist jätaks külmaks värskelt ahjust tulnud kaneelisaiakeste hõrgutav aroom?

Parfüüm – meie nähtamatu allkiri

Mõneks oluliseks kohtumiseks valmistudes soovitatakse sageli lõhnastada end oma igapäevase lõhnalemmiku kontsentreerituma, tugevama versiooniga. Kuid paljutähenduslikud sündmused nõuavad pigem midagi uut. Kandes parfüümi, mida sa eales varem pole kasutanud, toob iga järgmine kord seda lõhna nahale või õhku piserdades meeltesse tulva õnnelikest, rõõmutekitavatest mälestustest.
Valides parfüümi tähtsaks hetkeks – näiteks pulmapäevaks –, tasub meeles pidada kolme nüanssi: sündmus ise, oma maitse-eelistused ja emotsioon, mida sa tahad tunda. Palju oleneb ka aastaajast ja asjaolust, kas tegemist on päevase või õhtuse sündmusega – see aitab leida parfüümi, mis nimelt nende pisiasjadega seostuks. Näiteks talvesse sobivad soojad ja turvatunnet sisendavad aroomid nagu mahlakad marjad ja puidused noodid, samal ajal kui suvepidustustel võivad lõhnata värskelt lõigatud lilled või meretuule karge hõng.

Mõistagi ületavad isiklikud eelistused mistahes muud kriteeriumid. Üht või teist lõhna nuusutades tunneme instinktiivselt ära, kas see meeldib või mitte, kuid õige parfüümi otsingutel tasub mõelda ka päevale ning tundele, mida sa kogeda sooviksid.

Kui sa oled pruut, kes abiellub mõnes eksootilises paigas ja seisab altari ees pigem paljajalu kui vahukooretordikleidis, sobiks sündmust meenutama näiteks apelsini ja jasmiini lõhnabukett.

Kui sul seisab ees jalutuskäik kallimaga õhtusel rannal, soovid sa neid mälestusi talletada ehk sädeleva bergamoti ja suvise kookospiima nootidega? Peamine on leida rikkaliku parfüümivaliku seast see Oma ja Õige, sest lõhn on meie nähtamatu signatuur!

Leia galeriist oma selle suve uus lemmiklõhn!