Reklaam sulgub sekundi pärast

PIGMENDILAIGUD NÄOL – miks need tekivad?

Soovimatu pigmentatsioon näonahal on väga sage ning tihti piinlikkust valmistav probleem. Kõige levinumaks põhjuseks näonaha pigmentatsiooni muutumisel peetakse melasmide teket. 

Soovimatu pigmentatsioon näonahal on väga sage ning tihti piinlikkust valmistav probleem. Kõige levinumaks põhjuseks näonaha pigmentatsiooni muutumisel peetakse melasmide teket. 

Naha pigmendirakud produtseerivad melaniini. Melaniini produtseeritakse rohkem, kui nahk on vigastatud, näiteks ultraviolettkiirguse tagajärjel. Melanisatsiooniprotsess on oluline, et kaitsta nahka päikesepõletuse eest. Tavaliselt kahjustava faktori lõppemisel melanisatsioon aeglustub, kuid teatud juhtudel jäävad püsima tumedamad nahaga samal tasapinnal olevad laigud.

„Kõige tüüpilisemateks pigmenteeritud healoomulisteks nahamuutusteks näol on solaarlentigod, melasmid, aga ka põletikujärgne pigmentatsioon.” 

Solaarlentigod tekivad päikesekahjustusest ning kõige tüüpilisemalt ilmuvad nad 40+ eluaastates. Solaarlentigod on teravalt piirdunud, helepruunid laigud, mis esinevad kõige tavalisemalt rinnakul, turjal ning näos, kuid ka kätel. Tihti kutsutakse neid rahvapäraselt maksaplekkideks. Ekslik nimi on tulnud sellest, et kunagi arvati, et nende teke on seotud maksaprobleemidega, kuid tänaseks on teada, et peale värvi ei ole solaarlentigodel maksaga midagi ühist. 

Melasmid on pruunikad, ebaühtlased laatunud laigud päikesega kokkupuutuvates piirkondades. Kõige tüüpilisemalt on haaratud probleemist põsed, ülahuul, lõug, otsmik. Melasmide kindlat tekkepõhjust ei osata välja tuua, kuid arvatakse, et nendel on tugev seos naissuguhormoonidega, kuna probleemi esineb naistel tunduvalt sagedamini ning on leitud, et raseduse või kontratseptiivsete pillide kasutamisel naha olukord halveneb. Umbes 50% esmalesioonidest tekib naistel just raseduse ajal. Juhul kui naha pigmentatsiooni ebaühtlus algas suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutuselevõtuga, peaks kindlasti kaaluma nende ärajätmist. Üks kõige olulisemaid melasmide tekkepõhjusi on UV-kiirgus. 

Naha pigmentatsiooniprobleemide ravimine võib olla arstidele tõsine väljakutse. 

Ravi on pikaajaline ning tulemused võivad tihti varieeruda. Ravi nurgakiviks on igapäevane laia spektriga päikesekaitsevahendi kasutamine. 

Naha kaitsmine UV-kiirguse eest peaks toimuma aastaringselt ning soovitaks päikesekaitsekreeme SPF 50+ alates.

UV-kiirguse eest kaitsmine on eelkõige vajalik selleks, et vähendada uute pigmentatsiooniprobleemide teket, aga ka juba olemasolevate pigmendilaikude muutumist tumedamaks. 

Päikesekaitsevahendit peab kasutama igapäevaselt sõltumata ilmast ning aastaajast, kuna UVA-kiirguse intensiivsus ei ole sõltuv aasta- ega kellaajast, samuti, vastupidiselt üldlevinud arvamusele, ei takista pilved väga oluliselt UV-kiirguse jõudmist maapinnale. 

UVA-kiirgus võib läbida ka aknaklaase, mistõttu võib nahk saada päikesekahjustuse isegi juhtudel, kui olla terve päeva kontoris.

Epidermaalset melanoosi ehk naha pindmises kihis oleva pigmendi vähendamiseks võib kasutada järgmisi vahendeid eraldi või kombinatsioonis. Eestis saadaolevatest toodetest saab naha pigmentatsiooniprobleeme ravida retinoid- või aselaiinhappekreemidega, 

L-askorbiinhappega (C-vitamiin), aga ka glükoolhappe ja teiste puuviljahapetega. Häid tulemusi on näidanud ka hüdrokinoon, kuid selle kättesaadavusega on Eestis probleeme. 

Pigmentatsiooniprobleemide vähendamiseks on kasutusel erinevad keemilised koorijad, intense pulsed light või dermaabrasioon. Väiksemate alade põletikujärgse pigmentatsiooni eemaldamiseks on kasutatud ka krüoravi – külmaravi, kuid see võib tekitada teatud juhtudel püsiva pigmendi kao, nii et soovimatud tumedamad laigud asenduvad valgete laikudega.

Saadaval:

Tallinn – vipMedicum kliinik, Navy Studio, Ensueno Ilustuudio, York Beauty Salon, Carine Salong, AlmusEst Ilustuudio

Maardu – Lahe tervisekeskus

Narva – VipKliinik

Viljandi – Südalinna Ilusalong

www.obagi.ee 

Tekst: Bret Kuldsaar (dermatoveneroloogia arst-resident)