PRILLIKANDJATE PÄÄSETEE: Nutikad päikeseprillid

PRILLIKANDJATE PÄÄSETEE: Nutikad päikeseprillid
Pere Optika

Suvel on prillikandjate elu paras piin: kes pusib raamide külge kinnitatavate tumedate klippidega, kes kasutab õuest tuppa liikudes vaheldumisi tavaprille ja optilisi päikeseprille. Mugavaim ehk kaks-ühes lahendus on fotokroomsed ehk isetumenevad prilliklaasid.

Fotokroomsed ehk isetumenevad klaasid muudavad vastavalt UV-kiirgusele oma värvust – siseruumides on nad läbipaistvad nagu prilliklaasid ikka ja õues päikese käes muutuvad tumedateks päikeseprilliklaasideks. ”Niisugused prillid sobivad aktiivsetele inimestele, kel on palju toimetamist vahelduvas valguses: näiteks sisse-välja käimist ruumidest või autost, aga ka neile, kelle silmi häirib ja ärritab valguse intensiivsus,” selgitab Essilori tooteesindaja Margo Tinno. ”Fotokroomsed klaasid muutuvad tumedaks sekunditega ja tagasi läbipaistvaks minutitega,” lisab Pere Optika juhatuse esimees Jaan Põrk.

Isetumenevad klaasid aitavad ka ereda valguse suhtes ülitundlikke inimesi. ”Fotofoobia ehk valguskartuse all kannatab 5–20 protsenti tervetest inimestest,” märgib Pere Optika optometrist Laura Tõnov. ”Migreeni puhul võib esinemissagedus olla koguni 90%. Ülitundlikkuse sümptomid on näiteks pea- ja silmavalud, kõrvetus- või kipitustunne silmades, liigne pisaratevool või väga kuivad silmad – kõike seda kogetakse nimelt päikese käes. ”Just kuiva silma sündroom annab tunnistust, et nägemist tuleb iseäranis kaitsta,” selgitab Põrk. ”Fotokroomne läätsetüüp on nutikas päikeseprill, mis reageerib valguse intensiivsusele, kaitstes silmi liigse valguse eest, seda sõltumata oludest,” lisab Tinno. ”Lääts tumeneb ise täpselt nii palju, kui valgus meid mõjutab.”

Fotokroomse prilliklaasi tumenemine ja helenemine sõltub ümbritsevast temperatuurist ja valguse intensiivsusest, mis on omavahel seoses. ”Mida külmem on temperatuur, seda aeglasemalt töötab fotokromaatiline lääts,” jätkab Margo Tinno. ”Mida soojem on temperatuur, seda kiiremini muutuvad prilliklaasid heledamaks.” Jaan Põrk täiendab: ”Külmas lähevad fotokroomsed klaasid kiiremini tumedaks ja jäävad ka pikemalt tumedaks.”

Tasub teada, et fotokroomseid prilliläätsesid leidub erinevaid. ”Näiteks vanemat tüüpi fotokromaatiline klaas reageerib UV-kiirgusele,” räägib Tinno. ”Uuemat tüüpi lääts reageerib teatud nähtava valguse sagedusele ehk aknaklaas, mis UV-kiirguse täielikult kinni peab, ei ole tumenemise juures takistuseks – prillid tumenevad teatud tumeduseni läbi aknaklaasi tuleva valguse. Autos on klaas vahel, sealt UV-kiirgus läbi ei tule.” Uue põlvkonna fotokroomsete prilliklaaside eeliseks ongi asjaolu, et need pakuvad silmale valguse mõju eest püsivat kaitset. ”Samuti on hea teada, et fotokroomse läätse ülesehitus on meie nägemismeelele sedavõrd sobilik, et hästi ja selgelt näeb läbi mistahes värvitooni.”

Jaan Põrk peab fotokroomsete prilliklaaside võluks justnimelt mugavust: ”Selle asemel, et lasta endale teha eraldi optilised päikeseprillid ja toonita nn käimise prillid, võiks teha lihtsalt ühed prillid.”

Sarnased artiklid