Reklaam sulgub sekundi pärast

RIIETUMINE VASTAVALT OMA VÄRVITÜÜBILE aitab alati stiilne olla

Kindlasti vaevled ka sina sarnaselt enamiku naistega olukorras, kus tundub, et riidekapis pole ühtegi sobivat rõivaeset, ning kui sul ongi ilusaid riideid, siis omavahel on neid raske kokku sobitada. Aeg on lõpetada valedes toonides riiete kokkuostmine ja tunnistada endale, et sinu kapis on palju rõivaid, mis näevad ilusad välja, aga paraku need lihtsalt ei kaunista sind.

Kindlasti vaevled ka sina sarnaselt enamike naistega olukorras, kus tundub, et riidekapis pole ühtegi sobivat rõivaeset ning kui sul ongi ilusaid riideid, siis omavahel on neid raske kokku sobitada. Aeg on lõpetada valedes toonides riiete kokkuostmine ja tunnistada endale, et sinu kapis on palju rõivaid, mis näevad ilusad välja, aga paraku need lihtsalt ei kaunista sind.

Buduaar kohtus noore venelanna Natalia Kobrisevaga, kes diplomeeritud stilistina läheneb stilistikale teaduslikult. Nimelt aitab Natalia inimestel oma välimust maksimaalselt kauniks muuta ning kasutab selleks spetsiaalset Riia stilistide koolis õpitud meetodit, mille alusel paneb ta esmalt paika inimese värvitüübi. 

Vajadusel aitab Natalia kliendil kokku panna ka baasgarderoobi, olgu siis juba olemasolevatest riideesemetest või koos šoppama minnes. Natalia sõnul tuleb stilistikat tehes arvestada kindlasti ka kliendi iseloomu, elustiili ja personaalsete soovidega ning ta väidab, et suur hulk Eesti naisi kannab sootuks vales värvigammas riideid. Tema sõnul kantakse liiga palju musta, kuigi see värvitoon ei kaunista kaugeltki igaüht.

Buduaar uuris Natalialt, kuidas oma värvitüüpi määrata ja kanda selliseid värve, mis meie ilu veelgi rõhutada aitaksid.

Värvid muudavad oluliselt välimust

Kui vaatame ägedaid moe-show’sid ja tutvume uute moetrendidega, tekib paratamatult kiusatus soetada endale ka midagi neist rõivaist. Riiete ja aksessuaaride valimisel peab lisaks trendidele kindlasti arvesse võtma ka seda, mis sobib naisele kehakuju, stiili ja eelkõige värvi poolest. Kui kahes esimeses kriteeriumis orienteeruvad paljud naised, siis viimase puhul näeme pidevalt eksimas ka tuntud stiliste ja moeloojaid.

Õiget värvi ära tunda on väga raske ja seetõttu soovitab Natalia soetada endale isikliku värvipaleti, mis on käekotis juhuks, kui on vaja osta riideid või kasvõi küünelakki. Värvil on unikaalne võime muuta inimese välimust ja isegi kehakuju. Kui värv inimesele sobib, näeb ta välja harmooniline ja loomulikult ilus. Olulised on ka juuste värv ja meik, mis mõjutavad pisut värvitoonide valikut, kuid kõige olulisem on siiski sinu naha baastoon. Tihti on naine oma uuest kleidist nii vaimustunud, et ei panegi tähele, kuidas selle kandmine talle näiteks silmade alla tumedad laigud tekitab. Ja isegi kui ta seda märkab, ei oska ta arvata, et just valet värvi rõivad võivad muuta näonaha näiliselt väsinumaks, vanemaks või ebaühtlasemaks.   

Milline on sinu värvitüüp?

Kuidas leida üles need õiged värvitoonid ning riietada end ilusamaks? Selleks jagatakse inimtüübid nelja põhivärvi kategooriasse – kevad, sügis, suvi ja talv. Kaks esimest esindavad soojemaid värvitüüpe ning kaks viimast külmemaid värvitüüpe. Need neli kategooriat jagatakse omakorda kolmeks erinevaks kontrastsuse rühmaks heledast tumedani, aga selle grupi määramiseks on üldjuhul vaja juba pisut vilunumat silma ja täpsemaid juhendeid. Natalia sõnul kuulub suur osa Eesti naistest suvetüübi alla.

Hõbe või kuld? Kumb kaunistab sind rohkem?

Oma värvitüübi väljaselgitamiseks on mitu võimalust alustades veenitestist ja lõpetades kangatestiga. Infot erinevate testide kohta liigub ka internetis, aga meie tutvustame järgnevalt kahte võimalust. Loomulikult on kõige kindlam pöörduda kogenud eksperdi poole, aga ka koduste vahenditega on võimalik oma värvitüüp välja selgitada. Selleks tuleks istuda peegli ette akna alla, sest oluline on testi teha päevavalguse käes. 

Testi õnnestumiseks peab nägu olema meigivaba ja juuksed näo eest ära, rätiku alla peidetud (soovitatavalt neutraalse, valget värvi rätiku alla). Ka õlad võiksid olla kaetud samasuguse neutraalset värvi rätikuga. Seejärel tuleks võtta kaks kangatükki või värvipaberit. Selleks sobib näiteks külm roosa ja soe lõheroosa kangas või paber. Sama testi saab teha ka hõbedase ja kuldse kanga või paberiga. Pane neid järjekorras näo juurde ja vaata, kuidas nägu nendele reageerib. 

Kui külma roosa ja hõbedase kanga juures silmad säravad ja näo värv muutub värskemaks, on sinu värvitüüp külm ja sa kuulud kas suve või talve värvitüübi hulka. 

Kui aga külma roosa ja hõbedase kanga tõstmine näo kõrgusele muutis sinu jume hallikaks või ilmusid näole laigud, on sinu värvitüüp soe ja sa kuulud kevade või sügise värvitüübi hulka. See omakorda tähendab, et testides end kuldse ja lõheroosa värviga, peaksid need toonid panema su näo värskelt särama. 

Nüüd pööra tähelepanu oma juuste loomulikule värvile – tihti on see parim indikaator, kas sinu värvitüüp on soe või külm. Kui juustel on oranžikas soe toon, on sinu värvitüüp soe. Kui neil aga on tüüpiline eestlaslik tuhatoon, on tegu külma värvitüübiga. Silmade värv otseselt ei mõjuta värvitüüpi, kuid huvitavaks indikaatoriks on silmavalged – näiteks on talvisel tüübil valgemad silmavalged, samal ajal kui suvisel tüübil on need kergelt kollakad.

Iga värvitüüp jaguneb omakorda väga detailsesse kontrastrühma, mis võib olla kerge, keskmine, kontrastne või sügav. Kuigi ühe värvitüübi värvigamma on sama, seisneb kõige suurem erinevus värvitoonide kontrastsuses. Kontrastsus sõltub kolme faktori koosmõjust – silmade värv, juuste värv ja näo toon. Seega, sinu värvitüüp elu jooksul ei muutu, küll aga sõltuvalt näiteks juuksevärvist võib muutuda selle värvitüübi kontrastsus.

Miks on oluline oma värvitüüpi järgida?

1. Õigete värvitoonide kandmine muudab välimuse harmooniliseks ja värskeks ning teeb inimese väljanägemise nooremaks ja tervemaks.

2. Oma värvitüüpi jälgides on väga lihtne erinevaid rõivaid kombineerida, sest kõik toonid sobivad omavahel. Õigetes värvitoonides riiete ostmine on ühtaegu praktilisem ja soodsam kui impulsiivselt erinevate värvitüüpide rõivaesemeid ostes.

3. Ühes värvitüübis on esindatud kõik värvid ja igaühele sobivad kõik värvid. Kui sa arvad, et näiteks sulle ei sobi roheline, siis järelikult ei ole sa leidnud sinule sobivat õiget rohelist värvitooni riideid. 

4. Värvitüüp on igale inimesele antud looduse poolt ja seda ei saa muuta. Kui seda jälgid, sobivad riided sulle palju paremini ning iga uus soetatav asi sobib juba garderoobis leiduvaga.

Mis juhtub, kui kannad vale värvitüübi riideid, aksessuaare ja kosmeetikat?

Ega tegelikult juhtugi ju midagi. Kindlasti märkavad su sõbrannad seda silmatorkavat uut pluusi või kriiskavat lauvärvi ja ütlevad, et see on lahe. Aga kui sageli nad on öelnud, et see sobib sulle? Tõenäoliselt mitte väga sageli. 

Valede värvitoonide kandmisega kaasnevad järgmised probleemid.

1. Kui ostad kokku erinevas värvitüübis riideid ja aksessuaare, vähendad oma võimalusi garderoobis olevaid asju maitsekalt kokku sobitada. Ehk tekibki see klassikaline olukord, et kapp on riideid täis, aga selga pole midagi panna.

2. Valesti valitud värvitoon muudab näo haiglaseks või halliks.

3. Valesti valitud värvitoon rõhutab näonaha ebaühtlusi ja punetust ning lisab vanust.

4. Vales värvitoonis meik või riided muudavad silmavärvi tuhmiks ja närtsinuks.

5. Vales värvitoonis meik ja riided muudavad silmavalged veelgi kollasemaks.

6. Valed värvitoonid rõhutavad silmaaluseid ja toovad silmaalused kotid nähtavale.

7. Vale värvitoon tugevdab pigmendilaikude silmapaistmist ning rõhutab kortse.

8. Vales värvitoonis riided muudavad juuksevärvi tuhmiks.

Kokkuvõttes tähendab see seda, et sul võivad olla seljas imeilusad riided, aga need ei kaunista sind.

 

Natalia annab hinnangu

Kim Kardashian

Ameerika seltskonnatäht ja reality-staar Kim Kardashian on talvine värvitüüp ja talle ei sobi soojad toonid. Hästi sobivad Kimile elektrisinine ja must.

Taas kord tõestus, et Kimile ei sobi soojad toonid – see on talle väga halb meigi, juuste ja kleidi kombinatsioon.
Kumb on kaunim selles punases kleidis? Loomulikult Kim, näitlejanna Nicole Kidmanile see külm toon ei sobi, sest tema esindab sooja värvitüüpi.
 
Tekst: Marge Tava
Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar sügis 2014