SAAGE TUTTAVAKS – NOOR MOEDISAINER Mattis Meekler

Mattis Meekler on 22 aastane noormees, kelle suurimaks kireks on mood. Viimased kuus aasat on Mattis suurema osa oma energiast pühendanud moedisainile, selle aja jooksul on mehe käe läbi valminud 9 kollektsiooni, millest 5 on pälvinud auhinnalise koha ning 2 neist tulid esitlusele tunamulluse ja möödunud aasta sügisel aset leinud  Tallinn Fashion Week ’i raames.

Mattis Meekler on 22aastane noormees, kelle suurimaks kireks on mood. Viimased kuus aasat on Mattis suurema osa oma energiast pühendanud moedisainile, selle aja jooksul on mehe käe läbi valminud üheksa kollektsiooni, millest viis on pälvinud auhinnalise koha ning kaks neist tulid esitlusele tunamulluse ja möödunud aasta sügisel aset leinud Tallinn Fashion Week’i raames.

Hiljuti toimunud M.O.E.P.A.R.K noortemoe-show’l võitis Mattis kollektsiooniga UNISEX tudengikategoorias kolmanda koha. Kolm aastat oli Mattis üle-eestilise noortemoe-show Moedepoo peakorraldaja ning lisaks sellele tegeleb ta aktiivselt ka pildistamiste stiliseerimisega ning peab moeblogi. Möödunud sügisel täitus noormehe üks kauaaegseid unistusi, nimelt suundus ta Inglismaale õppima oma unistuste ametiala riigi suuruselt viiendasse ülikooli, kus moedisaini õpetatakse – Manchester Metropolitan Universitysse.

Kuidas sai alguse sinu suhe moedisainiga? 

Minu tee moemaailma juurde sai alguse sellest, kui sõbranna korraldas kooli moe-show’d ning kutsus mind osalema. Mäletan selgelt lauset, mis ta mulle ütles: “See võib sulle sobida”. Peale moe-show‘l osalemist sain pisiku külge ja moemaailm hakkas mulle aina rohkem ja rohkem huvi pakkuma. Minu õpingud moevaldkonnas said alguse sellest, kui ma käisin Tallinna Kunstigümnaasiumis tarbekunsti kallakuga klassis ja meil oli tekstiilitund, kus meile õpetati ka õmblemist, ja see meeldis mulle väga, seega otsustasin paberid üle viia Tallinna Tööstushariduskeskusesse rätsep-stilisti erialale. Tänaseks on mul see kool kiituskirjaga lõpetatud.

Kui keerulised olid katsed Metropolitan Universitysse ning miks otsustasid oma kanda kinnitada just Manchesteris, mitte aga moenautlejate unelmate linnas Londonis? 

Kooli kandideerimine oli minu jaoks väga pingeline protsess, mäletan, et olin kogu aeg pinges ja hirmul, et mis siis, kui ükski kool mind ei taha. Sõbrad see-eest olid mulle suureks toeks ja palju enesekindlamad kui mina, öeldes mulle pidevalt, et sa saad kindlasti sisse. Kandideerimiseks pidin esitama portfoolio valmis töödest, pidin tegema moeblogi viie sissekandega ning esitama motivatsioonikirja ja soovituskirja koolilt, kus hetkel õppisin, koos lõputunnistusega. Lõpuks läks nii hästi, et neli kooli viiest võtsid mu vastu ning siis oli vaja teha otsus. Põhjus, miks valisin Manchesteri, oli selles, et see on UK-s tuntud üliõpilaslinnana ja mulle tundus, et alguses üksinda võõrasse linna kolides võib London minu jaoks liiga keeruliseks osutuda, seega valisin suuruselt järgmise linna Inglismaal.

Kuidas valmivad sinu kollektsioonid, kas lood algusest lõpuni kõik oma kätega?

Kollektsioon valmib mitmes etapis – kõik saab alguse inspiratsioonist, peale mida tekib idee. Seejärel hakkan kavandama ning valin kollektsiooni jaoks kangad. Peale seda tuleb hakata lõikeid konstrueerima ning modelleerima ning kõik valmis õmmelda. Peale mida järgneb pildistamine, moefilmi filmimine ning modellide otsimine ja show kokkupanemine – alles peale seda saan öelda, et kollektsioon on valmis. Õmblen oma kollektsioonid algusest lõpuni alati ise, kui selleks võimalust ja aega on. Kuna olen kolm aastat õmblemisega tegelenud ja seda õppinud, siis ei ole see minu jaoks suureks raskuseks.

Kuidas sündis idee luua unisex kollektsioon? 

Minu tänavune kollektsioon WO/MEN 2016/2017 on minu esimene unisex kollektsioon. Ammutasin inspiratsiooni India rahvusrõivaste lõigetest ning meeste valgest triiksärgist. Kollektsiooni kõik komplektid on konstrueeritud vastavalt meeste rõivastele, kuid kui neid oma garderoobi rõivastega kombineerida, sobivad need kandmiseks nii meestele kui naistele.

Pilt: Anete Palmik 

Pilt: Markus Mikk 

Millised on sinu tulevikuplaanid?

Minu tulevikuplaanid on hetkel veel lahtised, kuid kindlasti ei taha ma Eestist ära kaduda. Hetkel kavatsen lõpetada õpingud Inglismaal ning seejärel kavatsen hakata tõsisemalt tegelema oma brändi loomisega. Kuid oma väikese ateljee avan juba uuel aastal ning selle loomisega on juba algust tehtud ja õige pea, ehk siis suvel, kuulutan ka välja, milliste disaineritega koostöös ja kus ma oma ateljee/poe avan.

Mattise loomingut võisime näha ka kauni Liis Lassi seljas Buduaari 2015. aasta sügisnumbris.  

Pilt: Kirill Gvozdev 

Mattise tegemistega saad end kursis hoida  SIIN

Heida pilk peale ka WO/MEN 2016/2017 moefilmile.