Reklaam sulgub sekundi pärast

VEGANELUSTIIL JA -KOSMEETIKA, millega on tegu?

Looduskosmeetika, ökokosmeetika ja nüüd veel ka vegankosmeetika! Kas need ei ole mitte üks ja sama, on paljude küsimus? Mis eristab looduskosmeetikat vegankosmeetikast ning loob erinevuse?

Ilumaailma valikud on lõputud, võttes silme eest kirjuks! Sobiva toote leidmine ja lõpliku otsuse langetamine, mida just sul vaja on, muutub tohutu valiku tõttu aina keerulisemaks, mistõttu paljud tihtilugu loobuvadki ning sirutavad käe sisseharjunud, vana lemmiku järele.

Teadlik ilutarbija siiski nii kergelt alla ei anna ja tunneb üha enam huvi toodete koostise, uudsete aktiivainete ja tehnoloogiate vastu. Kriteeriumid ja ootused ilutoodete valimisel on individuaalsed – kellele on oluline tõhusus ja tulemus, kes peab lugu looduskosmeetikast ning kes otsib terase pilguga taga Eestis veel suhteliselt uudset vegankosmeetikat. Tänaseks esitab enamik meist tootele juba elementaarseks saanud nõudmise, et see oleks sünteetiliste värv,- lõhna- ja säilitusainetevaba. 

Tootjad ise panevad arendamisel rõhku erinevatest vaatenurkadest lähtudes: kes rõhutab 100% looduslikku päritolu, kes omakorda veel ökoloogiliselt puhta päritoluga komponente ja erinevaid ökosertifikaate, kes aga ainult tulemuslikkust nooruse säilitamisel keeruliste ja patenteeritud aineühendite abil. Üldine trend liigub aga selles suunas, et tooted oleksid kahjulike kemikaalide vabad ning valdav osa komponente oleks looduslikku päritolu. Omakorda rõhutavad teatud tootjad, et nende kosmeetika on cruelty free, mis tähendab, et tooteid ei ole testitud loomade peal. Loomadest kui elusolenditest hoolimine koputab aina valjemalt paljude inimeste südametunnistusele. Üha vähem on aktsepteeritav, et ilutoote taga on kergekäeline loomade ärakasutamine inimeste heaolu ja, veel hullem, edevuse nimel.

Veganlus kui elustiil kogub kiirelt populaarsust ning aina enam inimesi pöörab võlutult veganluse usku. Suurem üldsus seostabki veganlust eelkõige taimetoidu eelistamisega, mis tegelikkuses on vaid üks komponent kogu kontseptsioonist. See on terviklik suhtumine meeltes, mis kandub kõikjale sind ümbritsevasse ning langetab tarbitavat valides otsuse vaid taimset päritolu kauba kasuks. Nii on ka Eestis lisaks toitumiseelistustele märgata veganluse kandumist ka kosmeetikamaailma. Veel suhteliselt uudse nähtusena kõlab vegankosmeetika üha enam erinevatest kanalitest läbi, kus juttu on alates juuksehooldustoodetest kuni küünelakkideni välja.

Kuid ka selles maailmas on veel omakorda erinevused:

Lacto ovo vegetarian – väldib liha söömist, kuid tarbib mune ja piimatooteid.

Lacto vegetarian – väldib mune ja lihatooteid, kuid sööb piimatooteid.

Ovo vegetarian – ei söö liha ega piimatooteid, kuid tarbib mune.

Vegan – ei söö ega tarbi ühtegi loomset ega loomset päritolu toodet.

Peatume ja vaatame, millised on peamised erinevused kosmeetikat valides.

Vegetarian usku kosmeetikatarbija võiks Eestis liigitada pigem looduskosmeetika valdkonda:

- Vegetarian’i reegel on, et ei sööda ega tarbita ühtegi toodet, mille pärast on pidanud teine elusolend surema, olgu selleks loom, kala, putukas vmt. Seetõttu ei teki kosmeetika valimisel siinkohal erilisi tõrkeid, kuna looma ikka kosmeetikasse ei panda. Kuid paraku on ka loomset päritolu toimeaineid, mille pärast on pidanud elusolend kannatama või surema, näiteks eraldatakse väärtuslikku kosmeetilist toimeainet, squalene’i haikala maksast. Sel juhul vegetarian endale sellise kosmeetikavaliku välistab.

- Kuid täiesti vastuvõetavad toimeained on näiteks mesi ja mesilasvaha, samuti lanoliin, mida eraldatakse lambavillast, kuna villa pügamisega ei tehta lambale liiga. Samuti albumiin, mida eraldatakse kanamunast.

Vegan cosmetics ehk vegankosmeetika:

- Vegankosmeetika astub aga mitu sammu edasi. Vegankosmeetika koosneb mitte ainult looduslikest, vaid 100% ulatuses ainult taimset päritolu komponentidest. See tähendab, et tootes ei ole ka absoluutselt ühtegi loomset päritolu komponenti kasutatud. Veganlus on lõpliku suhtumisega terviklik elustiil. Näiteks mesi, mida kasutatakse põletikuvastase, niisutava ja silendava omaduse tõttu huulepulkades, on veganluse puhul asendatud kaneeliõliga.

- Vegankosmeetikaga käib iseenesestmõistetavalt kaasas ka cruelty free ehk julmusevaba märgistus. Cruelty free või not tested on animals tooted tunneb ära märgistuse järgi, kus pakendil on jänese kujutis. 

- Ei tehta loomkatseid ega kasutata loomkatsetel põhinevat toorainet.

Eesti veganusku või sellest huvituvatel inimestel on tänaseks võimalik nautida lausa veganelustiili järgiva ilusalongi protseduure ning võtta erinevaid hooldusi, mis ei lähe vastuollu elustiili tõekspidamiste ja valikutega. Vähimagi keemiarünnaku pärast sellise kontseptsiooniga salongis muretsema ei pea. Kasutusel on mahedatoimelised ja 100% taimset päritolu komponentidega hooldused. Näiteks kulme ja ripsmeid värvitakse loodusliku hennaga ning karvaeemaldus toimub sugaring-meetodil, mis, tuleb välja, on hoopiski uuesti leitud vana, kuna suhkrupastaga eemaldati karvakesi kehalt juba Vana-Egiptuse kultuuris. Pediküüri alustatakse näiteks magneesiumivanniga ning viimane lihv antakse veganküünelakiga. See on eriti sobilik ka rasedatele, et leevendada erinevaid jalavaevusi nagu väsimus, tursed ja krambid. Varbaküüsi lakkides ei pea aga muretsema, et kahjulikud sünteetilised värvaineid, parabeenid, tolueen, DBP-d või formaldehüüd kuidagi organismi jõuaksid.

Vegan kontseptsiooniga Elements of Nature tootesari on 100% looduslikku päritolu, ÖKO kosmeetikasari

Elements of Nature sarja seerumessents Epigrani saadakse nisuidudest. Parandab nahas mikrovereringlust, pinguldab ja niisutab seda, et vähendada kortsude sügavust. Keratolüütilise toime tõttu, paraneb naha värvus ja sileneb pinna struktuur. Varustab nahka mineraalainete ja mikroelementide, sealhulgas E-vitamiiniga, tagades elastsema naha ja toetades loomulikku uuenemisprotsessi. Eriti sobilik kuiva naha hooldamiseks. 

Ei sisalda säilitusaineid, parabeene, mineraalõli, naftakomponente, parafiini, silikooni, emulgaatorit (PEG), värvaineid ega sünteetilisi lõhnaaineid.

W7 Very Vegan lauvärvide komplekt

W7 meigisari Very Vegan pakub head valikut vegan kontseptsiooniga dekoratiivkosmeetikat, mis on nahasõbralik ning 100% taimset päritolu. Meikides saad näidata üles ka hoolivust loomade vastu, sest kosmeetika on julmusevaba.

 

W7 Very Vegan sarjast leiab näiteks ka huulepulki, põsepuna ja lauvärvide komplekte. Leia tooted jaekettidest ja e-poest MGBeauty.ee

 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar märts-aprill 2018.