PURUSTAME MÜÜDI: tõde kuuma sidrunivee tarbimise kohta

Alusta päeva sooja sidruniveega - seda soovitust oleme me kõik kuulnud ja kuuleme ka tulevikus, ent kas see on tõepoolest nii kasulik kui väidetakse ja kas ehk on olemas ka alternatiive, mis vähemalt sama hästi toimivad?

Alusta päeva sooja sidruniveega – seda soovitust oleme me kõik kuulnud ja kuuleme ka tulevikus, ent kas see on tõepoolest nii kasulik kui väidetakse ja kas on ehk olemas ka alternatiive, mis vähemalt sama hästi toimivad?

Kuuma sidrunivee joomine paneb väidetavalt ainevahetuse käima, soodustab seedimist, tugevdab immuunsüsteemi, tasakaalustab pH-taset, viib organismist mürkained välja ning aitab kehast ka liigset vedelikku väljutada.

Tervisespetsialist dr. Mike Roussell rääkis sel teemal veebiportaalis Shape lähemalt ning kummutas ka mitu müüti!

Seega, kas tõesti peab hommikul jooma sooja vett sidruniga?

Dr. Roussell tõdeb, et vesi ei pea sugugi olema soe ega kuum ning tegelikult ei oma vee temperatuur siinkohal mingit tähtsust. 

Aga miks just sidrun? 

Enamjaolt mõjub sidrunivee joomine organismile positiivselt ja tõepoolest aitab seedimist käima lükata ja pH-taset tasakaalustada, ent mõnel inimesel võib sidruni tarbimisel lausa vastupidine reaktsioon tekkida ning sellega võivad kaasneda kõhuvalud ja krambid. Mitte kõigile ei sobi sidrunivesi.

Kui organism reageerib sidruniveele negatiivselt, siis mis oleksid võimalikud alternatiivid?

Sidrun sisaldab rohkesti C-vitamiini, mis omakorda aitab organismil toidust mineraalaineid paremini omastada ning sel põhjusel soovitataksegi sidrunit veele lisada. Kuid sidrun pole kaugeltki ainus vili, mis C-vitamiini sisaldab – lehtkapsas, maasikad, brokoli, spinat ja paprika sisaldavad samuti suurel määral seda vitamiini ja sama hästi võiks hoopis neid veele lisada. Ja tegelikult võiks hommikul ka täiesti tavalist vett juua ning C-vitamiini sisaldavad viljad hoopis hommikusöögile lisada ja sinna juurde kindlasti mõni hea valgu- ja/või süsivesikuallikas. Aga vett võiks hommikul tühja kõhu peale kindlasti juua, sest see paneb ainevahetuse tööle. 

Kas jutt sellest, et sidrun aitab organismist mürke väljutada, vastab tõele?

Inimese organism on väga keeruline ja tegelikult on see suur müüt, et kui sa jood sidrunivett, siis organism vabaneb kohe mürkidest ja jääkainetest. Selleks et organism oleks puhas ja tervis korras, tuleks toituda tervislikult.

Tõsi ta on, et sidrunivee joomine külmutatud pitsast või friikatest organismi tekkinud jääkaineid välja ei vii ja pigem võiks ebatervislikku toitu süüa lihtsalt vähem. Kes soovib hommikul sidrunivett juua ja tunneb, et see mõjub tema organismile hästi, siis miks ka mitte. Aga sama hästi võib juua ka tavalist vett ja nagu eelpool mainitud, siis see, kas vesi on soe, kuum või külm, ei mängi mingit rolli.

Allikas: shape.com