10 ELUÕPETUST Robin Sharmalt, et täiustada oma elu

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina koos Robin Sharmaga
Monika Kuzmina koos Robin Sharmaga — FOTO: Kersti Niglas

Robin Sharma on üks maailma hinnatumaid enesejuhtimise asjatundjaid. Ta on kirjutanud mitmeid rahvusvahelisi menukeid, neist kuulsaim „Lugu mungast, kes müüs maha oma Ferrari”. Aastal 2019 esines Robin Sharma ka Eestis.

  1. Ela. Kõige kurvem asi elus ei ole surm, vaid see, kui ei suudeta tõeliselt elada, olles alles elus.
  2. Armasta. Alles siis, kui oled õppinud iseennast armastama, suudad tõeliselt teisi armastada. Alles siis, kui avad omaenese südame, saavutad sideme teiste südametega.
  3. Sea sihte. Inimesed saadavad mööda terve elu, unistades õnnest, suuremast elujõust ja ülevoolavast kirest. Ometigi ei mõista nad, kui tähtis oleks leida kas või kümme minutit kuus, et sihid kirja panna ja mõelda sügavalt järele elu tähenduse üle. Sihtide seadmine muudab elu suurepäraseks. Sinu maailm saab rikkamaks, rõõmsamaks ja imepärasemaks.
  4. Arenda tahtejõudu. Usu või mitte, tahtejõu arendamine võib kõrvaldada harjumuse muretseda, hoida sind hea tervise juures ja anda hulga rohkem energiat, kui sul eales varem on olnud. Kui valitsed vaimu, kontrollid ka oma elu.
  5. Õpi vigadest. Vigade tegemises ei ole midagi halba. Vead on osa elust ja need on kasvuks hädavajalikud. Selle kohta käib ütlus: „Õnn saabub tänu headele otsustele, head otsused tulevad tänu kogemusele ja kogemus tuleb tänu halbadele otsustele“. Kuid ühe ja sellesama vea tegemine üha uuesti on väga vale. See näitab täielikku teadmatust iseenda seisundist. Ja teadlikkus iseenese seisundist on omadus, mis eristab inimest loomast.
  6. Ütle „ei“. Ole oma aja kasutamisel halastamatu. Õpi ütlema „ei“. Kui sul on julgust öelda „ei“ elu pisiasjade kohta, saavutad jõu, et öelda „jah“ suurtele asjadele.
  7. Aita. Edu tuleb su ellu iseenesest, olles ettekavatsematu, kuid vältimatu kaasprodukt, mille toob kaasa teiste aitamine. Kui suudad igapäevaselt ellujäämisvajaduselt ümber lülituda teiste teenimisele, toob su pühendumus kindlasti kaasa edu.
  8. Mõtle paremaid mõtteid. On olemas vaid üks asi, mille üle meil on täielik võim – meie vaim. Me ei pruugi suuta juhtida ilma, liiklust või meid ümbritsevate inimeste meeleolu, kuid igal juhul suudame juhtida enda suhtumist neisse asjadesse. Meis kõigis on jõud, et otsustada, millele mistahes ajahetkel mõtleme. See oskus on osa sellest, mis meid inimesteks teeb.
  9. Hoolitse oma hinge eest. Täna on sinu võimalus ärgata elamise annile – enne, kui on liiga hilja. Aeg tõepoolest libiseb su sõrmede vahelt läbi nagu peen liiv. Lase alanud päeval saada otsustavaks hetkeks sinu elus, päevaks, mil teed püsiva otsuse keskenduda sellele, mis on sinu jaoks tõeliselt tähtis. Otsusta veeta rohkem aega nende seltsis, kes annavad sinu elule mõtte. Tunne aukartust eriliste hetkede ees, naudi nende väge. Tee asju, mida oled ikka teha tahtnud. Roni mäetippu, kuhu oled alati ronida tahtnud või õpi trompetit mängima. Tantsi vihma käes või asuta uus firma. Õpi armastama muusikat, õpi ära uus keel ning sütita uuesti lapsepõlverõõmud.
  10. Saa legendaarseks. Elu on liiga lühike, et raisata oma talenti tühiste eesmärkide peale. Kui sa sünnid, on sul võimalus ja ühtlasi kohustus legendaarseks saada. Oled loodud selleks, et viia ellu meistritöö nimetust väärivaid asju ja erakordselt tähtsaid eesmärke, et sinust saaks headuse jõud sellel tillukesel planeedil.