11 MÄRKI, et sul on magneesiumipuudus

11 MÄRKI, et sul on magneesiumipuudus

Sinu keha vajab vitamiine ja mineraalaineid iga päev, sest need aitavad meie organismil korralikult oma funtsioone täita. Üheks kõige olulisemaks mineraalaineks on magneesium, mida peaks päevas tarbima 500-700 mg, kuid tänapäevase toitumise juures tarbitakse sageli vähem kui vaja.

Sinu keha vajab vitamiine ja mineraalaineid iga päev, sest need aitavad meie organismil korralikult oma funktsioone täita. Üheks kõige olulisemaks mineraalaineks on magneesium, mida peaks päevas tarbima 500-700 mg, kuid tänapäevase toitumise juures tarbitakse sageli vähem, kui vaja.

Tavapärasest rohkem magneesiumi vajavad rasedad ja imetavad naised, kasvueas lapsed, vanemad inimesed ja tippsportlased. Kui organismil tekib magneesiumipuudus, kaasnevad sellega varem või hiljem terviseprobleemid ja suur osa tänapäeva inimesi vaevleb endalegi teadmata magneesiumipuuduse käes. 

Inimesed, kes söövad peamiselt töödeldud toite ning tarbivad sageli alkoholi, võivad suure tõenäosusega magneesiumipuuduse all kannatada. Ka liiga rasvane toit segab magneesiumi imendumist, seega rasvarohke kiirtoit ja alkohol on magneesiumi suurimad vaenlased.

Allpool olevad sümptomid võivad viidata sellele, et sul on magneesiumipuudus:

– koordinatsiooni- ehk tasakaaluhäired (tunned end keset päeva järsult uimasena)

– ärevustunne

– südamerütmihäired

– hingamisraskused

– lihaskrambid ja järsud nõrkushood kehas ja lihastes (lihaskrambid tekivad sageli une ajal)

– hammaste nõrkus (hambaaugud tekivad kergelt)

– peavaluhood

– unehäired

– depressioon, tujukõikumised

– krooniline väsimus

– kõrge vererõhk

 

Kuidas süüa nii, et sinu organism saaks piisavalt magneesiumi?

Väga head magneesiumiallikad on täisteratooted (täisteraleib, tatar, täisterakaerahelbed, odrahelbed), rukkikama, mandlid, erinevad pähklid (India ja Brasiilia pähkel sisaldavad palju magneesiumit) ja seemned (kõrvitsa- ja päevalilleseemned), toorkakao, vähemal määral tume šokolaad, erinevad vetikaliigid ja meretaimed, nisuidud, mustad ja valged oad, rohelised lehtköögiviljad nagu näiteks spinat ja nõges, brokoli, suvikõrvits. Tänapäeval sisaldavad magneesiumit ka mitmed spordijoogid, kuid nende tarbimisega tasuks siiski ettevaatlik olla, sest need sisaldavad sageli tühjasid suhkruid. 

Et organism magneesiumit paremini omastaks, tasub seda tarbida B6-vitamiini sisaldavate toitudega nagu näiteks banaan, maks, pähklid, linnuliha, kana, kala, avokaado, brokoli, paprika, sea- ja veiseliha, täisteraleib, seemned, munakollane, kaunviljad.

Nii täisteratooted, pähklid, seemned, oad kui ka brokoli sisaldavad magneesiumit ja B6-vitamiini, mis tähendab, et kui sul on magneesiumipuudus, siis tasuks eelkõige just neid tooteid tarbida. Valmista täisterakaerahelvestest putru ja lisa sinna banaani ja pähkleid. Söö täisteraleiba keedumuna ja avokaadoga ja mis kõige tähtsam – loobu töödeldud toidust.

Allikas: internet

Toimetas: Karin Karu