12 ÖIST HARJUMUST, mis tõstavad su kehakaalu

Nüüd, kus jõulu- ja uusaastapidustused on selja taha jäänud ning kõigi pilgud ootusärevalt suve poole pööratud, on hea vormi saavutamine taas jõuliselt esiplaanile kerkinud. Sageli tundub, et päeva jooksul tehakse kõike õigesti, kuid kaalule astudes vaatavad sealt millegipärast ikkagi vastu hoopis suurenenud numbrid. Tegelikult mängib kaalutõusu juures üht võtmerolli just hilisõhtune ja öine aeg. 

Nüüd, kus jõulu- ja uusaastapidustused on selja taha jäänud ning kõigi pilgud ootusärevalt suve poole pööratud, on hea vormi saavutamine taas jõuliselt esiplaanile kerkinud. Sageli tundub, et päeva jooksul tehakse kõike õigesti, kuid kaalule astudes vaatavad sealt millegipärast ikkagi vastu hoopis suurenenud numbrid. Tegelikult mängib kaalutõusu juures üht võtmerolli just hilisõhtune ja öine aeg. 

Allpool on välja toodud 12 peamist viga, mida just õhtuti tehakse, ning nende mõju organismile. Vaata, kuidas oma halbu harjumusi kaalusõbralikumaks muuta.

1. Sa ei saa piisavalt magada

Vähene uni mõjutab su ainevahetust, muutes selle palju aeglasemaks. Kui sa ei saa piisavalt magada, muutud näljaseks. Unepuudus suurendab su kortisooli taset. Teed vähem trenni, kuna tunned pidevat väsimust.

Soovitus: Peaksid öösel vähemalt kaheksa tundi magama.

2. Sööd õhtusöögi ajal liiga palju

Sööd liiga palju või liiga raskesti seeditavat toitu, mille tulemusena su seedimine aeglustub, eriti öösel. Kipud söömise ajal televiisorit vaatama, see aga paneb sind liiga palju sööma.

Soovitus: Vali õhtusöögiks midagi kergemat, mis sisaldaks eelkõige valku ja köögivilju.

3. Lähed kohe pärast õhtusööki magama

Selle tulemusena su rasvarakud paisuvad, kuna kõik üleliigne kuhjub just sinna. Sul on probleeme seedimisega.

Soovitus: Oma viimase toidukorra peaksid sööma umbes 1,5-2 tundi enne voodisseminekut.

4. Sööd õhtusöögiks praetud toitu

Praetud toidus on liiga palju kaloreid, mida sa ei jõua enam ära põletada. Taas kord, su rasvarakud paisuvad. Sa ei saa öösel korralikult magada.

Soovitus: Õhtuti peaksid otsustama küpsetatud, grillitud või aurutatud toitude kasuks.

5. Sööd õhtusöögiks vürtsikaid roogi

Vürtsid ja vürtsikas toit võib põhjustada kehva seedimist. Sa ei saa öösel korralikult magada. Kuna öösel veedad tunde ilma midagi tarbimata, võib vürtsikas toit põhjustada kõrvetisi.

Soovitus: Vürtsikas toit on ainevahetuse kiirendaja, seega võid seda süüa, kui taoline toit sulle meeldib. Lihtsalt väldi vürtside tarbimist hilisõhtul.

6. Sööd õhtusöögiks teravilju või muid süsivesikuid

Süsivesikute tarbimine annab sulle lisaenergiat, mida sa magades ei kasuta. Kõrge süsivesikutesisaldusega toidud peidavad endas liiga palju rafineeritud suhkruid, mis tuleb ära põletada koheselt.

Soovitus: Õhtusöögiks võid valida smuutisid või värskeid puuvilju, igasuguseid salateid või kõrge valgusisaldusega toitu. Aga väikeste portsjonitena!

7. Sulle meeldib hilisõhtul magustoitu süüa

Valge suhkur ja jahu leiavad oma tee otse rasvarakkudesse. Öösel sa neid kaloreid aga ära põletada ei saa.

Soovitus: Magustoiduks söö puuvilja. See on justkui tervislik komm, mis ei avalda kahjulikku mõju su taljele.

8. Peale õhtusööki haarad veel snäkkide järele

Snäkkide tõttu sööd end tegelikult üle ja tarbid tühje kaloreid. Saad snäkkidest lisaenergiat, mis aga ei lase sul uinuda.

Soovitus: Väldi saiakesi, küpsiseid ja kõiki teisi maiustusi, kui oled juba õhtust söönud. Hiliseks snäkiks vali midagi kerget ja tervislikku, mis sisaldaks vähem kui 200 kilokalorit.

9. Kipud õhtusööki vahele jätma

Arvad, et nii toimides kaotad kaalu, kuid tegelikult see ei aita, sest söögikordade vahelejätmine aeglustab su ainevahetust. Selle tulemusena tunned end järgmise söögikorra ajal hoopis veelgi näljasemana. Samuti võib toidukordade vahelejätmine põhjustada ärevust. Sa kaotad lihasmassi ja su nahk lõtvub.

Soovitus: Kui sul pole aega korralikult lõunat või õhtust süüa, ürita vähemalt natuke puuviljugi süüa.

10. Tarbid alkoholi või kofeiini

Need tooted kahjustavad su und ning sisaldavad samal ajal ka hulganisti kaloreid.

Soovitus: Otsusta naturaalse smuuti või kuuma piima kasuks. Lõpeta oma päev alati klaasikese puhta joogiveega.

11. Kasutad enne uinumist mobiiltelefoni või arvutit

Sinine valgus, mida need vidinad kiirgavad, mõjutab tervist ja und. Ka raadiosageduslikud lained võivad põhjustada unetust.

Soovitus: Lülita sellised seadmed vähemalt tund enne uinumist välja. Selle asemel loe raamatut või kuula rahustavat muusikat.

12. Lähed igal öösel väga hilja magama

Pärast südaööd magamaminek paneb su keha rohkem rasva ladestama, sest nii hiline uinumine pole keha loomulikule talitlusele omane. Varahommikul soovid aga väga midagi süüa.

Soovitus: Mine magama kohe, kui tunned, et oled unine. Kui tunned end siiski päeva lõpuks liiga ärksana, tee veel mõned kehalised harjutused.

 

Allikas: Brightside