Reklaam sulgub sekundi pärast

12 TEADUSEPÕHIST FAKTI, mis aitavad vähendada söömist ja näljatunnet

Buduaar

Shutterstock

Pole mingi saladus, et söömisest sõltub sinu kehakaal rohkem kui liikumisest ja trennitegemisest.

Et kaalust alla võtta, tuleb vähendada päevast kalorite suurust, aga kahjuks võtab selle teadmise üle võimust meie näljatunne ja hea söögiiisu. Millised on need nipid, mis aitavad näljatunnet ja söögiiisu vähendada? Kogusime kokku faktid, mis on erinevate uuringutega kinnitust leidnud.
  1. Söö rohkem proteiini, see hoiab pikemalt täiskõhu tunnet. Ameerika rahvusliku terviseinstituudi ( US National Institute of Health) uuringust selgus, et näiteks hommiksöögiks muna söönud kaalulangetajatest 65% olid kaheksanädalasel uuringuperioodil edukamad kui need kaalulangetajad, kes ei söönud hommikuks proteiini.
  2. Eelista tahket snäkki vedelale. Hiljutine uuring tõestas, et sama kaloraazhiga tahke vahepala täidab paremini  ja kauemaks kõhtu kui vedel. Selgus, et 38% inimestest, kes sõid vahepalaks tahkeid kaloreid, said järgmise toidukorra ajal väiksema toidukogusega kõhu täis.
  3. Joo kohvi! Kohvil on teadlaste sõnul mitu eelist sportimise ja tervise seisukohalt vaadatuna ning üks nendest on ka söögiisu vähendamine. Huvitaval kombel selgub, et kofeiinivaba kohv mõjub isegi paremini ja langetab söögiisu kuni kolm tundi peale kohvijoomist.
  4. Tarbi  rohkem vett! Teadlased on tõestanud, et meie keha ajab tihti omavahel segi veepuuduse ja näljatunde. Seega, rohke vee tarbimine aitab vähendada ühtlasi ka näljatunnet. Uuring tõestas, et inimesed, kes joovad vahetult enne sööki 2 klaasi vett, söövad 22% vähem.
  5. Söö ingverit! Ingveril on tervisele mitmeid erinevaid kasulikke toimeid, selgub, et üks nendest on ka näljatunde vähendamine. Uuring tõestas, et inimesed, kes tarbisid hommikuti  2g inveripulbrit lahustatuna soojas vees, tundsid päeva jooksul vähem näljatunnet.
  6. Söö Omega-3 rasvhappeid. Teadlased on tõestanud, et eriti just need Omega-3 rasvhapped, mida leidub kalas ja kalaõlis, aitavad tekitada täiskõhutunnet. Tulemusi on siiski saadud eelkõige ülekaaluliste inimeste jälgimisel ja pole teada, kas see toimib ka normaalkaalus inimestel puhul või väikese ülekaalu korral.
  7. Vähenda stressi! Stress tõstab teadlaste sõnul kortisooli taset kehas, mis omakorda tõstab söögiisu. Järjekordne uuring tõestas, et inimesed, kes pidid täitma stressirohket ülesannet, sõid peale seda rohkem, kui need, kellele antud ülesanne ei olnud stressirohke. Oluliselt rohkem tõstis see naiste kui meeste söögiisu.
  8. Maga korralikult!  Teadlased väidavad, et korralik uni aitab vähendada söögiisu ja ühtlasi ka stressi. Liiga vähe und võib väidetavalt tõsta söögiisu kuni 24%.  Mõned uuringud on isegi tõestanud, et kui inimene magab pidevalt vähem kui 6 tundi, siis see tõstab 55% ülekaalulisuse riski.
  9.  Tee trenni! Trennitegemine mitte üksnes ei põleta kaloreid vaid vähendab teadlaste sõnul ka näljatunnet ja söögiisu, kuna tekitab reaktsiooni aju selles osas, mis reguleerib muuhulgas ka näljatunnet ja söögiisu. Lisaks on seal ka psühholoogiline efekt- kuna peale sporditegemist oled sa endaga rohkem rahul, siis kasvanud õnnetunne vähendab söögiisu. Väidetavalt on peale trenni toiduportsion taldrikul väiksem kui siis, kui  trenni ei tehtud.
  10. Lisa toidule vürtsi! Väidetavalt aitavad ka erinevad piprakaunad vähendada söögiisu ning isegi magus paprika annab tulemust. Kui sööd teravat toitu, siis tekkiv kuumus aitab paremini kaloreid põletada.
  11. Maiusta tumeda śokolaadiga. Väidetavalt pidi tume ja madala suhkrusisaldusega śokolaad vähendama söögiisu ja  magusanälga. Väidetavalt pidi isegi tumeda śokolaadi nuusutamine sama tulemuse tagama, sest uuringu kohaselt mõjus see 85% inimestest samal viisil nagu oleks söönud śokolaadi.
  12. Ole kohal! Kui sa sööd rahulikult, siis jõuab signaal täiskõhu kohta ajju õigeaegselt. Kui sa aga sööd kiirustades või keskendudes millelegi muule kui söömine, näiteks sööd arvuti kõrval või teleri ees, siis ei pruugi ka signaal õigeaegselt kohale jõuda.  Kohaloleku ja keskendumise ( mindfulness) olulisus on söömise juures tõestatud ainuüksi seeläbi, et restoranis söödavad toidukogused on palju väiksemad, aga pakuvad oluliselt suuremat naudingut kui kodus süües. Põhjus on lihtne, sa keskendud sellele, mida sa sööd ja millist naudingut see pakub, mitte sellele, kui palju sa sööd.  On ka tõestatud, et kui inimene usub, et mingi söök annab palju kaloreid, siis ta saab täiskõhutunde palju väiksemast kogusest.