Reklaam sulgub sekundi pärast

12 TÕESTATUD JA TOIMIVAT kaalulangetamise soovitust

95% juhtudest kehtib tulemuslikuks kaalukaotuseks üks kindel reegel- sa pead kulutama rohkem energiat kui sisse sööd. Tundub lihtne, aga enamusele meist siiski väga raske ülesanne, mida igapäevaselt täita. Üldjuhul tõuseb kaal aeglaselt ja märkamatult ja samas tempos tasuks seda ka langetada. Tihti ei olegi vaja midagi väga erilist teha, et kaal vaikselt allapoole tuleks- piisab toidukoguste vähendamisest ning pisut aktiivsemast liikumisest. See aga ei too muidugi tulemust üleöö. 

95% juhtudest kehtib tulemuslikuks kaalukaotuseks üks kindel reegel – sa pead kulutama rohkem energiat kui sisse sööd. Tundub lihtne, aga enamikele meist siiski väga raske ülesanne, mida igapäevaselt täita. Üldjuhul tõuseb kaal aeglaselt ja märkamatult ja samas tempos tasuks seda ka langetada. Tihti ei olegi vaja midagi väga erilist teha, et kaal vaikselt allapoole tuleks – piisab toidukoguste vähendamisest ning pisut aktiivsemast liikumisest. See aga ei too muidugi tulemust üleöö. 

Kaalus allavõtmine on väga lihtne! Kalorite tarbimise põhireegel, mis aitab sul kaalu kaotada, on järgmine: 1 kg kaalukaotus = 7500 ekstrakalorit. See tähendab, et kui tahad nädalas kaotada 1 kg, siis pead kas kulutama nädalas 7500 kalorit rohkem või, jäädes oma vana eluviisi juurde, siis pead sööma päevas u 1000 kcal vähem. Kuna 1000 kcal päevas vähem süüa on päris keeruline, siis on mõistlik samaaegselt vähendada toiduga sissesöödavaid kaloreid ja tõsta liikumisega kulutatavaid kaloreid. Näiteks võiksid süüa 500 kcal vähem ja lisaks sportida 500 kcal kulutamise jagu rohkem kui varem. 

Kui sul on kindel plaan kaalu kaotada, siis vaata tõele näkku ja järgi seda reeglit. Et eesmärki oleks lihtsam saavutada, siis kasuta ühte või mitut nendest 12 nipist, millel on 100% toimimise garantii, sest kogusime need kokku inimestelt, kes on neid oma kaalu langetamisel tulemuslikult kasutanud.

1. Valmista toitu ise!

Poe valmistoidud ja restoranitoidud sisaldavad üldjuhul rohkem kaloreid kui kodused toidud, sest kui sa jälgid kaloreid, siis jätad sa paljud kaloririkkad lisandid välja. Näiteks kui sööd hommikuks kaerahelbeputru moosiga, siis kodus võid moosi asemel süüa lihtsalt purustatud marju või väga vähese suhkruga moosi, väljas süües pakutakse sulle üldjuhul lisandina kõige suhkrurikkamat ja ühtlasi ka kõige kaloririkkamat moosi. Kodus võid kaerahelbeputru teha lihtsalt vee ja vähese soolaga, väljas on sinna kindlasti lisatud võid ja piima. Tee eelmisel õhtul kodus valmis oma järgmise päeva lõunasöök ja võta see tööle kaasa. – Kätlin (30)

2. Ära osta poest snäkke!

Minu kaalutõus algas nendest olukordadest, kus kõht oli tühi, aga süüa teha pole aega või võimalust. Kuna see juhtub peaaegu igaühega, siis erinevad tootjad on välja mõelnud palju ebatervislikke snäkke, mida on lihtne ja kiire tarbida ning mis justkui aitavad kiiresti näljatunnet vähendada. Olgu need soolased või magusad – kaalulangusele need kuidagi kaasa ei aita ja pigem takistavad vee ja toitainete vaba liikumist kehas. Hoia kotis alati üks banaan, porgand või suurem õun ja kui sellest väheks jääb, siis kasvõi kaks tükki. Kui poe snäkiriiulist kiire nälja kustutamiseks midagi tõesti osta, siis ainult pähkleid ja rosinaid. – Meelika (45)

3. Muusika paneb liikuma!

Ma ei olnud spordiinimene ja ei leidnud kuidagi motivatsiooni end õue liikuma saada. Mulle meeldis autoga sõita, sest seal mängis mul alati hea muusika. Kodus ma oma lemmikmuusikat kuulata ei saanud, sest see segas teisi pereliikmeid, kel oli teine maitse. Siis aga tulin mõttele, et hakkan tegema oma playlist’i lauludest, mida ma väga kuulda tahan ja kuulan seda listi õues olles. Panin klapid pähe ja liikusin tund aega ning mõnigi hea laul pani mind lausa selle rütmis jooksma. Hea muusika oli alguses suur motivaator, mille nimel kodust välja minna. – Annemai (33)

4. Suurpuhastus köögikapis!

Kappide ja kodu korrastamine puhastab alati ka inimese sisemust. Samuti mõjub külmkapi ja köögikappide suurpuhastus organismile. Kui olin otsuse vastu võtnud, et hakkan kaalu langetama, siis viskasin välja kõik ebatervislikud toidud. Ausalt, see oli väga valus vaatepilt, kui avamata hommikuhelbepakk ning kommid prügikasti lendasid. Sama tee leidsid ka jäätised ja isegi kondenspiim, mida kohvile lisasin. Isegi suhkrupaki viskasin välja, sest otsustasin, et ei lisa seda enam kuskile. Ka rahaliselt oli prügikastis suur summa, aga kuus kuud on möödas ja enam tagasi need asjad minu kappi pole jõudnud. – Irina (29)

5. Mine jooksma!

Kui sa pole treenitud, siis jooksmine ei pruugi alguses kuigi nauditav olla. Aga kui oled juba viis päeva järjest vähemalt 30 minutit sörkinud, siis märkad, et su käsivarred, kõht ja jalad on pringimad. Jooksmine on minu puhul kõige tõhusam ja kiirem viis näha muutusi ja tunda end ilusamana. 3 km sörki kaotab vähemalt 200 kcal. Kui veel jätad ära ühe päevase snäki, siis on see täitsa piisav, et juba nädala pärast oma kehaümbermõõdus erinevust märgata. – Tuuli (38)

6. Unusta kõik joogikesed!

Vee joomine on eluks väga oluline, aga ma ajasin varem segi vee ja vedeliku. Kõik joogid peale vee ja looduslike teede annavad kaloreid ning see on uskumatu, kui palju lisakaloreid võid sa sisse ajada ainuüksi mahlast, keefirist ja kohvist, kuigi ka neid jooke võib ju pidada tervislikuks. Ma nimetan joogiks ainult vett, kõik muud on nn joogikesed ja neid ma ei joo! Nii on lihtsam kalorite üle arvet pidada. – Elvira (27)

7. Ära loobu oma lemmikutest!

Ma olen alates 13. eluaastast dieete pidanud ja see pidev enesele heade asjade keelamine on mulle palju stressi tekitanud ning isegi toitumishäireid põhjustanud. Viimased kolm aastat elan uue reegli järgi – ma luban endale kõike, mida tahan, küsimus on vaid koguses. Näiteks ma armastan väga makroone ja igal reede õhtul jalutan läbi Stockmannist ning ostan kaks makrooni, mida hea raamatu ja klaasikese punase veiniga naudin. See on minu täpp i peal või kirss tordil, mis võtab töönädala kokku. Üks kord nädalas oma lemmikuid süüa ei tee mind paksuks ning ma ei pea tundma, et elu on üks suur keeldude ja karistuste jada. Elu on nautimiseks ja ma ootan reedet! – Kerli (31)

8. Tee seda avalikult!

Kunagi lugesin ühte uuringut, mis väitis, et kõige suurem häbi, mida inimene kardab, on avalik alandamine. Nii ma siis otsustasin, et hõikan oma plaani kaalu kaotada välja kõikidele sõpradele ja sugulastele. Sest siis kõik aitavad mul kaalu kaotada. Ja see toimis! Ma ei tahtnud ju jätta teistele muljet, et ma ei suuda oma lubadusi pidada või ma pole sihikindel. Seetõttu oli sõpradele antud lubadus mulle toeks nii mõnelgi hetkel, kui tahtsin murduda ja midagi magusat osta. Kõik mu lähedased teavad, et ma armastan maiustusi, aga minu juuresolekul ei telli keegi kohvikus kooki ja ema paneb kommikausi silma alt ära kappi, kui talle külla lähen. Öeldakse, et ära räägi teistele oma unistustest ja plaanidest, sest siis need ei lähe täide. Minu kaal hakkas aga langema just siis, kui kõik teada said, et see on mu eesmärk ja plaan. – Merje (40)

9. Kasuta aktiivsusmonitori!

Ma seadsin endale eesmärgi, et pean liikuma päevas 10 000 sammu. Kui plaan pole loomulikult täis saadud, siis lähen õhtul spetsiaalselt välja jalutama. Kuna ma tean, et plaan on vaja täis saada, siis katsun ka päeva jooksul nii palju kõndida kui võimalik, sest mida rohkem ma samme teen, seda vähem pean ma õhtul kõndima ja saan näiteks telekat vaadata või internetis olla. Sammude eesmärk ei ole mul siiski ainuke mõte. Kuna äpp, mida ma kasutan, võimaldab ka moodustada nn sõbragrupi, siis on mul veel paar sõbrannat ja sõpra, kes sama äppi kasutavad ning kellega me omavahel võistleme, kes nädalas rohkem liikunud on. See, kes liigub kõige rohkem, sellele teevad teised nädalas korra lõunasöögi või kinopileti välja. Igal nädalal on oma eesmärk ja oma auhind. Väga motiveeriv ja muuhulgas on aidanud mul aastaga 12 kg kaotada. – Kristi (23)

10. Vesi on kõige alus!

Enamik inimesi joob liiga vähe vett. Ka mina tegin nii, sest kunagi polnud lihtsalt aega juua. Nüüd on veepudel mul esimene asi, mis hommikul käekotti läheb. Mitmed uuringud on tõestanud, et tühja kõhu tunne või magusavajadus, mis meile keset päeva peale tuleb, on tihti hoopis veepuudus ning klaasitäie sidrunivee joomine võib mõjuda sama tulemuslikult kui mõni snäkk. – Gerly (32)

11. Söö vürtsikat!

Erinevad vürtsid ja tšillid ei lisa mitte ainult toidule huvitavat maitset, vaid on ka väga tervislikud. Näiteks kurkum ja ingver pidavat isegi vähki ära hoidma. Aga mis kõige olulisem, need aitavad kaalu langetada, sest kiirendavad seedimist ja vürtsikat toitu mahub kõhtu palju vähem. – Krista (42)

12. Vali õige seltskond!

Su sõbrad määravad paljuski selle, kes sa oled, mida sööd ja kuidas aega veedad. Kui su sõbrannad joovad palju alkoholi, ei tee sporti ja toituvad ebatervislikult, siis on raske ka endal muutuda ja kaalu langetada. Samamoodi mõjub elukaaslane. Paksudel on paksud lapsed mitte geenide tõttu, vaid seetõttu, et nad nakatavad lapsi oma elustiili ja toitumisharjumustega. Ma vahetasin sõpru ja tööd ning kaal hakkas ise langema, sest ümber olid inimesed, kes elasid tervislikult ja tõmbasid ka minu kaasa. – Marge (37)

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar