3 OHUMÄRKI, ET SA tarbid liiga palju kohvi

Kohvi on paljude jaoks hommikul asendamatu, ent leidub ka neid, kes ei suuda päeva üle elada, ilma et nad iga paari tunni tagant suure kruusi kanget kohvi jooksid ning see omakorda võib organismile pikas perspektiivis üsnagi negatiivset mõju avaldada. Kohvisõltlane ise kõrvamõjusid aga ei taju, sest ta on nendega harjunud.

Kohv on paljude jaoks hommikul asendamatu, ent leidub ka neid, kes ei suuda päeva üle elada, ilma et nad iga paari tunni tagant suure kruusi kanget kohvi jooks, mis omakorda võib organismile pikas perspektiivis üsnagi negatiivset mõju avaldada. Kohvisõltlane ise kõrvamõjusid ei taju, sest ta on nendega harjunud.

Kuidas saada aru, kas sinu kohvijoomise harjumus on muutunud ohtlikuks?

Allpool on välja toodud kolm märki, mis näitavad, et sa peaksid kohvi tarbimist vähendama:

1. Unegraafik on paigast ära ja uni on ebaühtlane

Kofeiin mängib vererõhuga ning paneb selle järsult üles-alla kõikuma, mis omakorda võib mõjutada ka une kvaliteeti ning tekitada unehäireid. Kui sa tunned, et sa ei suuda ennast korralikult välja puhata isegi siis, kui sa oled unetunnid täis maganud, viitab see ohule, et sinu uni on muutunud ebaühtlaseks ning keha ja aju ei suuda enam välja puhata. 

2. Vererõhk kõigub ekstreemselt

Nagu eelpool mainitud sai, siis kofeiin mõjutab vererõhku ning paraku mitte positiivsest aspektist. Nimelt annab kohv küll koheselt energiat ja sa suudad taas paremini keskenduda, ent mõne aja pärast langeb vererõhk järsult ja sa muutud uimaseks ning ei suuda enam üldse oma mõtteid fokuseerida. Kohvisõltlane haarab sel hetkel uue tassi kohvi, ent see pole parim lahendus – liigne kohvi tarbimine on tervisele kahjulik ja võib pikas perspektiivis tuua kaasa mitmeid tervisehäireid.

3. Sa oled ärevaks muutunud

Sa ei suuda oma tujusid enam kontrollida ning kui tunned, et tahad kohvi, kuid võimalus selleks hetkel puudub, siis muutud närviliseks. Kõikide sõltuvuste ühiseks jooneks on see, et kui uut nii-öelda doosi peale ei saa, muutub inimene ärevaks ja sellega võivad kaasneda ka värinad. Kohv mõjutab närvisüsteemi ja mängib sellega inetut mängu – lihtsam on kohvi joomisest vahepeal paus teha, kui tunned, et see hakkab sind kontrollima.

Allikas: sheknows