3 VIISI, KUIDAS vähene uni su sotsiaalset elu mõjutab

Lisaks sellele, et unepuudus mõjub su tervisele halvasti, võib see mõjutada ka su sotsiaalset elu, kirjutab ajakiri Time. Ajakirja poolt intervjueeritud neuroloog W. Christopher Winter sõnas, et unepuudusel tekib inimese kehal ellujäämisinstinkt, kus huvi säilib vaid oluliste asjade vastu, näiteks söömine ja päevaga toimetulemine. Kõik muu, kaasa arvatud suhtlemine oma kallima ja sõpradega, jääb tagaplaanile. 

Winteri sõnul on seetõttu uni inimesele tunduvalt olulisem kui esialgu arvata võiks. Ajakiri pani kirja kolm viisi, kuidas unetus su sotsiaalset elu mõjutada võib. 

1. Mine juba asja juurde

Kas oled vahel tundnud, et abikaasa võiks pika jutu järel jõuda lõpuks asja ivani? Winteri sõnul mõjutab unepuudus tundeid ja mälu. See võib panna inimese üle reageerima ja mitte hoolima teiste tunnetest. Ja see viib kiiremini konfliktini, sest väikesed asjad tunduvad hulga suurema probleemina kui need tegelikkuses on.

Inimene, kes kannatab unepuuduse käes, võib tunda kurbust, ahistust ja masendust. Kui oled väsinud, siis tasub kõik tähtsad vestlused jätta järgmisele päevale. Kui oleme hästi maganud, siis teeme paremaid otsuseid, oleme rahulikumad ja kuulame teist inimest paremini. 

2. Unepuudus mõjutab tervist

Unetus soodustab diabeedi, ülekaalu, südamehaiguste ja depressiooni teket. Samuti muudab unepuudus meie immuunsüsteemi nõrgemaks ja gripp hakkab kergemini külge. Väsinuna ja haigena tundub diivanil lebamine palju ahvatlemana kui sõprade või kallimaga suhtlemine. 

3. Erinevad magamisajad võivad lahku ajada

Vahetustega töö ja seltsielu omavahel ühendamine võib osutuda väga keeruliseks. Eriti siis, kui üks kallimatest teeb hommikusi vahetusi ja teine õhtuseid. Teadlased soovitavad ühise aja leidmiseks kasutada kalendrit. See aitab ka sel puhul, kui unepuuduse tõttu ei püsi kõik hästi meeles. Suhtes peab austama teineteise unevajadust. Mingil põhjusel kipuvad inimesed võtma aega oma une arvelt, et koos kallimaga aega veeta. Et hoida suhet korras, on kasulikum vestelda pool tundi omavahel kui vahtida kaks tundi televiisorit. 

Kuidas paremini magada?

1. Magamistoas võiks temperatuur olla 18 kraadi. Tuuluta tuba enne magamaminekut, värske õhk aitab uinuda. 

2. Kui teed trenni õhtusel ajal, siis jäta kehale aega maha rahuneda. Liikumine parandab unekvaliteeti ja selle pikkust.

3. Enne magamaminekut väldi telefoni ja televiisori valgust, sest need häirivad uinumist. 

4. Ära söö enne magamaminekut liiga palju. Söö kerge eine paar tundi enne, kui magama lähed. 

5. Kui uni ei tule, siis tõuse üles ja tee midagi seni, kuni tunned väsimust. 

 

allikas: Iltalehti