5 huvitavat fakti unenägude kohta

5 huvitavat fakti unenägude kohta

Teadus areneb ja teadlastel on õnnestunud pilku heita müsteeriumidele, mis juhtuvad siis, kui meie magame.

Teadus areneb ja teadlastel on õnnestunud pilku heita müsteeriumidele, mis juhtuvad siis, kui meie magame.

Kui sinu pea puudutab patja, vajub sinu teadvus tuttu, kuid ajurakud töötavad usinalt edasi ja toodavad mõnedele meist kummitavaid ja elavaid unenägusid. Miks mõned inimesed näevad õudukaid, samal ajal kui teised magavad rahulikult? Nagu uni ise, on ka unenäod müstiline fenomen. Kuid mida aeg edasi, seda sügavamale suudavad teadlased minna ja heita valgust sellele, mis siis toimub unemaal. 

1. Vägivaldsed unenäod võivad olla ohu märk

Kui inimene elab oma unenägu nii elavalt läbi, et kriisked, hoobid ja ründamine tulevad läbi une voodisse, on põhjust kahtlustada haigust nimega käitumuslik REM une häire. Sellised vägivaldsed uned võivad kümneid aastaid ette ennustada haigusi nagu Parkinsoni tõbi ja dementsus. Inimene ise ega arst ei pruugi sellest häirest üldse teadlik olla. 

2. Hilistel magamaminejatel on rohkem õudusunenägusid

Mõned meist on öökulli- ja mõned ööbikutüüpi, sõltuvalt sellest, kas tahame vara või hilja magama minna. Kuid uuringud on näidanud, et õudusunenägusid näevad pigem need, kes on öösel kaua üleval. Seda seletatakse nii, et hommikul REM une ajal, millal nähaksegi unenägusid, tõuseb inimese stressihormoon, sest on aeg ärgata, kuid hilised ärkajad saavad ärevuse oma unenägudesse kaasa.

3. Mehed näevad seksist und

Nagu ärkvelgi olles mõtlevad mehed seksist sageli, näevad nad ka öösel tihedamini seksiunenägusid kui naised. Naised jälle näevad hirmuunenägusid sagedamini kui mehed. Naiste öised hirmud võib jaotada kolme kategooriasse: hirmuuned (tagaajamine, surmahirm), armsama kaotus ja segadusse ajav uni. 

4. Unenägusid saab kontrollida

Unenäod ja videomängud on mõlemad väljamõeldud maailmad ja on tehtud kindlaks, et need, kes armastavad mänge ja on harjunud oma tegelaskuju käsutama, oskavad seda teha ka unenägudes. Kas pole kasulik oskus?

5. Miks me näeme und?

Teadlased on seda kaua nuputanud, miks me näeme und ja aastate vältel on see arvamus ka muutunud. Viimased uuringud arvavad, et unes me lahendame ülesandeid, mis meid päeval vaevama jäävad ja kuna unes me mõtleme “kastist väljas”, siis võime leida lahendusi, mis päevavalguses varjatuks jäävad. 

 

Head und!

Allikas: mnn.com