Reklaam sulgub sekundi pärast

5 kaalutõusu soodustavat faktorit, millest vaid vähesed kuulnud on

Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole kaalutõusu ainsaks põhjuseks liigne söömine ning vähene trenn. Kuigi need on osa võrrandist, on veel teisigi keskkonna ning elustiiliga seotud faktoreid, mis mängivad tunduvalt tähtsamat rolli kui miski muu. Paraku ei mõista enamik inimesi, et nad üldse nende tegurite poolt mõjutatud on. 

Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole kaalutõusu ainsaks põhjuseks liigne söömine ning vähene trenn. Kuigi need on osa võrrandist, on veel teisigi keskkonna ning elustiiliga seotud faktoreid, mis mängivad tunduvalt tähtsamat rolli kui miski muu. Paraku ei mõista enamik inimesi, et nad üldse nende tegurite poolt mõjutatud on. 

Antibiootikumid toidus ning ravimites

Kaalukad tõendid väidavad, et antibiootikumide ületarbimine ja rasvumine oma omavahel tihedalt seotud. Selle põhjus polnud kindel, kuni avastati, kuidas erinevad mikroobid kehakaalu mõjutavad. 

Antibiootikumid võivad teatud haiguste puhul küll elu päästa, kuid sa ei vaja neid iga kõrva-, nina- või kurguviiruse raviks, sest need on viiruste vastu võitlemisel kasutud. Samuti ei aita need sind külmetuse ega gripi puhul. Kui neid sel ajal siiski võtta, mõjuvad antibiootikumid pigem halvasti, hävitades kehas kasulikke baktereid. 

Kuigi me arvame, et meditsiinis kasutatakse antibiootikume liiga palju, on peamiseks antibiootikumide allikaks hoopiski sinu igapäevamenüü. USAs kasutatakse lihaloomade kasvatamisel igal aastal peaaegu 1400 tonni antibiootikume ja seda kahel põhjusel: haiguste ravimiseks ning loomade kaalunumbri kasvatamiseks. Ainuüksi see moodustab 80% USAs kasutatavast antibiootikumide aastakogusest. Erinevad uuringud kinnitavad, et sama mõju on antibiootikumidel ka inimestele: USA osariikides, kus kasutatakse liiga palju antibiootikume, on ka kõige halvemad tervislikud näitajad, samuti on seal kõige kõrgem rasvumise protsent. 

Loomakasvatuses kasutusel olevad kaalutõusu soodustavad ravimid

Teised ravimid, mida kasutatakse karjakasvatuses loomade kehamassi suurendamiseks, võivad samuti sinu tervisele hukatuslikuks saada. Näiteks lisasööt, mida loomadele antakse. Suurendades proteiinide sünteesi, soodustab see loomade kasvamist, muutes nad seega lihaselisemaks. 

Meditsiinis kasutatakse loomade söödas esinevaid aineid astmaravimites. Inimesed, kes põdesid astmat ning tarvitasid igapäevaselt teatud ravimeid, kaebasid pidevalt selle üle, et nende kehakaal kangekaelselt kasvas. Olukord läks lausa nii hulluks, et ravimitootjad olid sunnitud kaalutõusu ravimiinfosse rohu kõrvalmõjuks märkima. Paljud USAs kasutatavad kaalukasvatajad on mujal maailmas keelatud, sest need on potentsiaalseks ohuks inimeste tervisele. 

Viljatus, sünnidefektid, puuded ja surm on vaid näited kõrvalmõjudest, mille all loomad on kannatanud. Kui sööd selliselt kasvatatud liha igapäevaselt, siis ei oska keegi ette ennustada, kuidas see sinu tervisele mõjuda võib. 

Endokriinsüsteemihäireid põhjustavad ained, k.a taimekaitsevahendite jäägid 

Paljud väga levinud kodumajapidamises kasutusel olevad kemikaalid on tuntud endokriinsüsteemihäirete põhjustajad, sekkudes hormoonide normaalsesse talitlusse. Endokriinsüsteemihäirete hulka kuuluvad näiteks diabeet, Addisoni tõbi ja kilpnäärmehaigused.

2003. aastal avaldas ajakiri Toxicological Sciences artikli, milles väideti, et need kemikaalid mõjuvad loote arengule ja see põhjustab täiskasvanuna rasvumist. 

Ülekaalulisus pärineb osaliselt ka geenidest. Küll aga ei ole võimalik, et inimeste geneetika viimase paarikümne aasta jooksul nii palju muutunud on. Järelikult on ülekaalulisuse laine põhjustanud muutused keskkonnas ehk taimekaitse- ning kodus kasutatavate puhastusvahendite jääkides leiduvad kemikaalid segavad sinu hormoonide tööd ja seetõttu tõuseb ka sinu kehakaal. 

Kunstlikud magusained

Terve kunstlike magusainete tööstus on üles ehitatud sellele, et suhkruvabade magusainete tarbimine aitab kaalu kaotada. Kahjuks pole see tõsi. Uuringud on korduvalt tõestanud, et magusaasendajate tarbimine stimuleerib söögiisu, mistõttu sööd rohkem süsivesikuterikkaid toite, mis põhjustab kaalutõusu. 

Probleem seisneb selles, et kunstlikud magusained panevad su aju ja keha arvama, et tarbid suhkrut (kaloreid), aga tegelikult see nii pole. Seejärel, kui organism enam suhkrut ei saa, annab see kohe märku, et on vaja veel süüa. 

Mitmete uuringutega on tõestatud, et suhkruasendajad aitavad kaalutõusule kaasa. Seda illustreerib fakt, et perioodil, kui kasvas suhkruasendajaid sisaldavate toiduainete tarbimine, suurenes ka inimeste keha rasvaprotsent. 

Alatud rämpstoidu müügitrikid

Viimaseks, kuid mitte vähem tähtsaks kaalu mõjutajaks on rämpstoidusektoris kasutatavad turundustrikid, mis on suunatud eelkõige lastele, keda meelitatakse ja petetakse oma tervist rikkuma. Laste kaalutõusu ei saa kindlasti juhuste alla lahterdada, arvestades eriti seda, kuidas rämpstoitu pakkuvad ketid ennast reklaamivad. Sellisest turundusest on saanud omaette teadusharu, kus klientidega manipuleeritakse.

Turundamise võimalused on viimase 30 aastaga märgatavalt kasvanud. Seda tänu meeletul kiirusel arenevale tehnoloogiale. Enam ei piirdu asi reklaamidega ajakirjades ning televisioonis, vaid turundus on viidud järgmisele tasemele. Lapsed näevad reklaame ka internetis, kus suur osa neist oma aega kipub surnuks lööma. 

2013. aastal Meditsiini Instituudi poolt koostatud raportist selgub, et lapsed vanuses 2–11 näevad iga päev rohkem kui kümmet telereklaami. 98% reklaamitavast kaubast on töödeldud ja sisaldab suurel hulgal rasva, suhkrut ja naatriumi, 79% kaubast sisaldab liiga vähe kiudaineid. 

Hetkel kasutuses olevad turundustrikid püüavad lastest vormida eluaegseid kliente. Lapsed pannakse ajupesu tulemusena uskuma, et ka töödeldud toit võib olla tervislik. Tegelikult on aga hoopis vastupidi!

Rasvumisest on saanud suitsetamisega võrreldav oht tervisele. Kui kõik samamoodi jätkub, siis õige varsti põeb rasvumise poolt tekitatud vähki rohkem inimesi, kui hetkel suitsetamise poolt tekitatud vähki.

Kehakaal on sinu elustiili peegel

Erinevad keskonnast ja elustiilist tingitud faktorid võivad seega sinu kaaluprobleemi soodustada. Vähesest kalorite tarbimisest ning aktiivsest trennist tavaliselt kahjuks ei piisa. Kalorite lugemise asemel peaksid tähelepanu pöörama hoopis tarbitava kvaliteedile. Kindlasti tuleb võimalikult palju vältida toite, mis sisaldavad eelpool mainitud kemikaale.

Nende toiduainete nimekiri, mida peaks vältima, on kohutavalt pikk ja selle järgimine ei mõju kindlasti julgustavalt või motiveerivalt. Trikk peitub selles, et tuleb koostada tervislike toiduainete nimekiri: see tuleb palju lühem ja seda on tunduvalt lihtsam järgida. Mis puutub reklaamidesse, siis pea lihtsalt meeles, et sinu kehale ja organismile kasulikke toiduaineid reeglina ei reklaamitagi! Nii et kui juhtud nägema reklaami, mille toode on väidetavalt tervisele kasulik, siis võid päris kindel olla, et tegu on valega. 

Välisajakirjanduse põhjal Heidi Ruul
Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar kevad 2015