9 MOODUST STRESSI leevendamiseks

9 MOODUST STRESSI leevendamiseks

Pärast pikka päeva tööl on oluline lõõgastuda, et vabaneda päeva jooksul tekkinud pingetest. Paljudel naistel on lisaks tööle veel teisigi kohustusi, mis nõuavad samuti nende tähelepanu – toidu valmistamine, koristamine ja laste eest hoolitsemine. Kõige selle kõrvalt tuleks ometigi leida aega ka lõõgastumiseks ja argimurede unustamiseks. Õnneks on tänapäeval mitmeid võimalusi selle tegemiseks. Millised võiksid olla  9 viisi, kuidas aidata oma kehal ja vaimul puhata? 

 1. Võta aega iseendale. Ka kõige kiirema elutempo juures on oluline leida aega iseendale. Sea endale eesmärgiks mahutada oma töönädalasse vähemalt 3-5 lõõgastavat tegevust – olgu selleks siis näohooldus, massaaž, kodune spaa, trenn või kino. Kui sul on kodus vann, siis proovi vähemalt kord nädalas kiire dušši asemel teha üks lõõgastav vanniskäik vannipommide, -õlide või -sooladega. Kui sul vanni pole, pakuvad paljud ilusalongid intensiivseid ning kiireid hoolitsusi, mida on võimalik teostada kasvõi lõunapausi ajal. Veel üks hea tegevus, mil saad pühenduda vaid iseendale, on trenn. Käi väljas jooksmas või liitu mõne spordiklubiga. Trenni tegemine annab sulle hea enesetunde, sest tead, et oled teinud midagi enda heaolu nimel. Regulaarne treening aitab vähendada stressi ja ärevust, vabastab endorfiine ja tekitab heaolutunde. Treening aitab parandada ka une kvaliteeti.

 2. Proovi midagi uut. Paljudel inimesel on raske tõeliselt lõõgastuda, sest nende mõtted tiirlevad ka kodus tööasjade ümber. See võib olla väsitav nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning aja jooksul sinu heaolu tõsiselt mõjutada. Seetõttu on oluline leida tegevusi, mis mõtted tööasjadelt mujale viivad. Parim viis argimurede unustamiseks on proovida midagi uut ja põnevat. Näiteks: online kasiino on hea variant koduseks meelelahutuseks ning selle jaoks ei pea üldse palju raha kulutama. Online kasiinodes on võimalik panustada ka väga väikeste summadega nagu näiteks 0,25€. Kes tunneb vajadust natuke suurema adrenaliinisüsti järele, võiks proovida näiteks põgenemist. Kaasahaaravad põgenemismängud viivad mõtted tunniks ajaks argimuredest täiesti eemale.

 3. Ära võta tööd koju kaasa. Esimene asi, mida peaksid kontorist lahkudes tegema, on töötelefoni välja lülitamine. Ära loe kodus ka oma töö e-posti. Pühenda oma vaba aeg endale ning oma perele ja sõpradele. Isegi kui töötad kodus, on oluline eraldada tööaeg vabast ajast.

 4. Ära lükka oma kohustusi edasi. Juhul, kui pead siiski tööasjadele keskenduma ka kodustes tingimustes, on parim viis nendega tegeleda nii ruttu kui võimalik. Töö edasi lükkamine tekitab sinus ärevust ning alateadlikult mõtled siiski pidevalt tegemata töö peale.

 5. Maga piisavalt. Hea uni on parim võimalus energia taastamiseks ning nii tundub ka pikk töönädal palju vähem väsitav. Kusjuures, piisav uni ning varem ärkamine võib tõsta sinu produktiivsust. Ometigi on piisavalt magamine paljude jaoks keeruline, sest une arvelt püütakse näpata aega muudeks tegevusteks.

 6. Toitu tervislikult. On tõestatud, et ka õigesti toitumine aitab stressi vähendada. On mitmeid toitaineid, mille puudus häirib aju tegevust ning mõjutab meie heaolu. Kui õigesti toitumine on sinu jaoks keeruiline, võiksid proovida mõne professionaali poolt koostatud toitumiskava, mis hoolitseb selle eest, et saaksid kätte kõik kehale vajalikud toitained.

 7. Kasuta aroomiteraapiat. Mitmed lõhnad ja aroomid mõjuvad rahustavalt ja aitavad leevendada stressi. Mõned viisid rahustavate aroomide nautimiseks on näiteks lõhnaküünlad, vannipommid, eeterlike õlidega õhuniisutajad või aroomilambid. Stressi vastu aitavad näiteks lavendel, roos, vetiver, bergamott ja kummel.

 8. Piira oma kofeiini tarbimist. Mitu tassi kohvi sa päeva jooksul tarbid? Kohv on paljudele meist oluline ärataja hommikul, kuid tegelikult võib liigne kofeiini tarbimine soodustada stressi ja ärevust. Üks tass kohvi ei tee veel midagi, kuid tihedama tarbimise korral kaalu mõne kohvitassi asendamist tee või muu tervislikuma joogiga. 

 9. Veeda aega oma sõprade ja perekonnaga. Mõnikord ei ole stressi vastu võitlemiseks vaja teha muud, kui nautida oma sõprade või pere seltskonda. Sõprade ning perekonna toetus on igaühe jaoks oluline ning ka naermine aitab leevendada stressi!