GEENIDE TESTIMINE aitab kaalust alla võtta

Teaduslikud uuringud näitavad, et geneetika mõjutab ülekaalulisust 40–70% ulatuses. Üks ja sama toitumisviis ei pruugi kõikidele inimestele võrdselt sobida, sest meie ainevahetus pole päris ühesugune. DNA testiga saab analüüsida geneetilisi variatsioone, mis on seotud toitumise, harjumuste ja treeningute mõjuga kehakaalule.

Teaduslikud uuringud näitavad, et geneetika mõjutab ülekaalulisust 40–70% ulatuses. Üks ja sama toitumisviis ei pruugi kõikidele inimestele võrdselt sobida, sest meie ainevahetus pole päris ühesugune. DNA testiga saab analüüsida geneetilisi variatsioone, mis on seotud toitumise, harjumuste ja treeningute mõjuga kehakaalule.

Geenid mõjutavad meie ainevahetust

Nii nagu on geneetilistel põhjustel erinev meie silma- või juuksevärv, nii on olemas erinevused ka rasvade sünteesil ja lagundamisel, rasvarakkude moodustamisel, energiakulul. Erinevused geenides määravad, kuidas üks või teine toit meile mõjub, milline söök meile iseäranis maitseb, kas me suudame vastu panna näksimise soovile ja millise toidu liigtarvitamine kiiremini kaalunumbrit tõstab.

Oma iseärasusi teades ja järgides on pingutused kehakaalu kontrollimiseks tõhusamad

Teadusuuringute järgi mõjutavad geenid meie kehakaalu 40–70% ulatuses. Ülejäänud osa aga määrab meie elustiil. Elustiili valikul on kasulik teada oma geneetilisi iseärasusi. Näiteks mõjub mõnede inimeste puhul kehakaalule hästi rasvase toidu osakaalu vähendamine, samas teistele on olulisem süsivesikute piiramine. On inimesi, kellele sobib kaalu langetamiseks nn Vahemere tüüpi dieet, sest nad kannavad geenivariatsioone, mille puhul on leitud seos väiksema kehakaalu ja rohke õlide söömise vahel. Isegi treening ei anna kõikidele ühtemoodi efekti – teatud geenivariatsioonid määravad, kas trenni tehes hakkavad rasvad intensiivselt lagunema või mitte.

USAs Stanfordi ülikoolis tehtud uuringus vaadati, kuidas mõjutavad kaalu langust erinevat tüüpi dieedid. Selgus, et kaalu langus aasta jooksul on 2,5 korda suurem, kui dieedi tüüp on geneetiliselt sobiv.

Ka Eestis saab teha geneetilist analüüsi sobiva toitumisviisi leidmiseks. Geenitestide Labor koostöös toitumisspetsialistidega on arendanud välja geenitesti FiguraGen Weight, mille tellijatele antakse geenidel põhinevad toitumissoovitused koos näidismenüüga. Peale selle loetakse geenidel põhinevaid toitumissoovitusi tulevikulahenduseks. Mitmed teadlased on väitnud, et aastaks 2020 on enamik inimesi määranud sobivad toitumisviisid geenide analüüsimisel.

Geenitesti saab teha kodust lahkumata

Geneetilise analüüsi tegemine on lihtne – pole vaja kuhugi kohale minna ega verd anda. Analüüsi tellides saadetakse proovivõtmise tarvikud koos juhendiga koju. DNA prooviks kasutatakse suu põsekaabet – selle võtmine iseendalt on lihtne ja valutu. Proovi saab saata tavalise postiga laborisse tagasi. 

Testi soovitused on personaalsed

FiguraGen Weight testi vastusest saab teada, milliseid toitaineid peaks tarbima rohkem, milliseid vähem, et kaalu langetamine ja hoidmine oleks tõhusam. Vastusesse on lisatud ka kolme päeva näidismenüü, et oleks selge, milline näeb välja soovitatud dieet.

Geenitestid pakuvad huvitavat infot kõigile

Geenitestide Laboris tehakse teste ka laktoositalumatuse ja vitamiinide defitsiidi riski määramiseks, samuti saab teha sportlike võimetega seotud geenide analüüsi. Seega saavad geenitestide abil huvitavat teavet enda kohta kõik inimesed, kes soovivad toituda teadlikult ja oma keha eripärasid arvestada. 

FiguraGen Weight geenitesti hind on 95 eurot.

Testi saab tellida www.geenitestid.ee või osta Südameapteegist.

Geenitestid.ee kodulehelt tellides kasuta koodi BUDUAAR – see annab 10% soodustust.