Reklaam sulgub sekundi pärast

GÜNEKOLOOG HOIATAB: 5 märki, mida ükski naine ignoreerida ei tohi

Mõndadele günekoloogilistele muredele nagu näiteks seenpõletik või bakteriaalne vaginoos leidub ravimeid ka apteegi käsimüügis. Leidub aga probleeme, mida tuleks võtta tõsiselt. Günekoloog Leena Väisälä pani kirja viis sümptomit, mida ükski naine ignoreerida ei tohiks, vaid pigem tasuks arsti poole pöörduda, kirjutab Terveyskirjasto.fi

Voolus ja valu, mis pole seotud päevadega.

Menstruatsioonivälise vooluse põhjustajaks võivad olla erinevad põletikud või näiteks endometrioos. Mõnikord võib voolus olla ka märk mõnest tervisega seotud probleemist, näiteks kilpnäärmehaigused või diabeet. Ka emakaväline rasedus ning suguhaigused võivad põhjustada ebamäärast valu ning suurenenud voolust. 

Voolus pärast menopausi.

Kui verist voolust tuleb pärast seda, kui menstruatsioonid on ära lõppenud ning neid pole olnud vähemalt aasta, tuleks pöörduda arsti poole, et välistada kasvaja või vähk. 

Seks teeb haiget.

Seks võib haiget teha mitmel põhjusel. Näiteks võivad põhjuseks olla erinevad põletikud, limaskesta kuivus, endometrioos, munasarjavähk. Kui valu on korduv ja ära ei kao, tuleks konsulteerida arstiga. 

Valgevoolus põhjustab sügelust või valu.

Rohke valgevoolus viitab põletikule. Kui voolus põhjustab sügelust ja põletustunnet, on tegu tupeseenega, kollaka ja hallika vooluse põhjuseks on aga bakteriaalne põletik. 

Menstruatsioon on valus või verd tuleb hästi palju.

Pea kõik naised kannatavad menstruatsiooni ajal kõhuvalu käes ning 15 protsendil on valud lausa väljakannatamatud. Kui valu on nii tugev, et valuvaigisti ei aita, tasuks pöörduda arsti poole. Teinekord võib vererohke ja valus menstruatsioon olla seotud endometrioosiga. Vererohked päevad võivad viia ka aneemiani.