Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas piim on meile kahjulik?

Piima on viimastel aastakümnetel hakatud üha enam kritiseerima, kuna sellel on palju negatiivseid kõrvaltoimeid. Üha enam arste avastab, et nende patsiendid on piimatoodete vastu allergilised või ei talu piima sisaldavaid tooteid. Kas on võimalik, et lehmapiim on mõeldud ainult vasikatele, just nagu kassipiim on mõeldud ainult kassipoegadele?

Piima on viimastel aastakümnetel hakatud üha enam kritiseerima, kuna sellel on palju negatiivseid kõrvaltoimeid. Üha enam arste avastab, et nende patsiendid on piima-toodete vastu allergilised või ei talu piima sisaldavaid tooteid. Kas on võimalik, et lehmapiim on mõeldud ainult vasikatele, just nagu kassipiim on mõeldud ainult kassipoegadele?

Lehmapiim sisaldab täpselt nii palju kaltsiumi ja valku, kui vajab vasikas, kes kasvab lõppkok-kuvõttes inimesest 3-4 korda suuremaks. Kui annaksime inimese rinnapiima vasikale, ei saaks ta piisavalt tugevaks, et ellu jääda. Samas vajavad inimlapsed elu algusetapil rohkem süsivesikuid kui vasikad. Seetõttu sisaldab lehmapiim ainult 50% inimese rinnapiimas olevatest süsivesikutest. Vasikad aga vajavad inimlastest rohkem soola, mistõttu soola kogus on lehmapiimas kolm korda suurem kui inimese rinnapiimas. Seetõttu ei ole üllatav, et enamik Aasia, Aafrika, Austraalia ja Lõuna- Ameerika põlisrahvaid peab lehmapiima inimesele sobimatuks.

On spekuleeritud, et kui inimlapsed, keda on aasta otsa rinnapiimaga toidetud, saaksid valida erinevate looduslike toitude vahel, ei tahaks suurem osa neist enam rinnapiima. Imikud, kellele antakse lehmapiima, kalduvad olema punsunud ja paksud. On juhtunud, et üheaastastel lastel tekivad seedimata lehmapiimast maksas sapikivid. Paljudel on koolikud ja gaasid, mis tekitavad valu ja unehäireid.

Lehmapiim võib ärritada kogu seedetrakti. Kui piima regulaarselt tarbida, võib see tekitada üha kõveneva ja peaaegu läbistamatu kihi soole siseseintele. See takistab toitainete, sealhulgas kaltsiumi, magneesiumi ja tsingi omastamist. Neid aineid aga vajavad luud. On praktiliselt võimatu toitaineid omastada, kui seedimissüsteemid on ummistatud piima või piimatoodetega.

Lisaks sellele on piimajoomisel veel mitmeid negatiivseid aspekte:

Suur rasvasisaldus. Teatakse, et suur rasvasisaldus toitudes tõstab kehakaalu.

Kõrge küllastunud rasvade sisaldus. Piimatooted sisaldavad suurel hulgal küllastunud rasvu, mis pole head kellelegi. Mitmed uuringud tõestavad, et küllastunud rasvad suurendavad kolesteroolitaset, soodustades veresoonkonna haiguste teket.

Kõrge pestitsiidide, antibiootikumide ja hormoonide sisaldus. Lehmad toodavad teatud koguse piima, mis vastab nende järglaste vajadusele. Hormoonide poolt esile kutsutud kunstlik piimakoguste suurenemine põhjustab piimakarjades mitmeid haigusi, mida ravitakse suurte antibiootikumidoosidega. Mürgised ravimid satuvad piima ning piimatoodetesse, mis võimendavad veelgi hormoonidega seotud terviseriske. Mõned uuringud on leidnud seoseid kasvuhormooni ja rinnavähi vahel.

Kõrge laktoosisisaldus. Lehmapiim sisaldab laktoosi e. piimasuhkrut, mis on organismile vajalik süsivesik. Kuid laktoosisisaldusega piimatooted ei sobi kahjuks kõigile inimestele.

Lehmapiima allergia. Piimaallergia sümptomeid põhjustab piima proteiin ehk valk. Piimaallergia on sageli väikelaste vaevus ja ainult harva on täiskasvanud allergilised piima proteiinide suhtes. Lapse piimaallergia möödub enamasti juba enne kooliiga ja selle ainus efektiivne raviviis on täielikult piimavaba toiduvalik.

 

Kuid kõige selle eelmainitud halva kõrval sisaldab piim meile veel mitmeid vajalikke aineid ning lisaks aitab figuuri hoida:

Valke. Piimas leiduvates valkudes on kõik asendamatud aminohapped, mida inimorganism igapäevaselt vajab, sest ise ta neid ei tooda.

Kaltsiumit. Kaltsium on organismi ülesehitusmaterjal. Kaltsium on inimese luude ja hammaste tähtis koostisosa. Tähtis roll on tal ka närviimpulsside saatmisel ajju ja sealt tagasi ning lihastegevuses ja vere hüübimises. Pikaajaline kaltsiumivaegus võib tekitada hilisemas elueas luude vaevusi.

D-vitamiini. Kui tarbime täispii­ma, on kaltsium hästi omas­tatav tänu piima rasvas leiduvale D-vitamiinile, mis on väga tähtis luudele, lihastele ja hammastele.

Piim aitab hoida saledat joont. Mitmed uuringud on näidanud, et inimesed, kes joovad regulaarselt piima, püsivad saledamad. Arvatakse, et selles mängivad rolli piima koostisosad ja valkude-süsivesikute õige kombinatsioon.

 

Meie kultuuris on harjutud jooma lehmapiima ning seda koos muude toiduainetega, näiteks hommikusöögihelvestega tarbima, kuid kasulik oleks teada ka mõningatest tervislikest alternatiividest:

Kooskospiim: See maitsev piim sisaldab nii palju tähtsaid toitaineid, et see on võrreldav rinnapiimaga. Paljusid imikuid toideti kookospiimaga, kui rinnapiima saadaval ei olnud. Kui ei ole võimalik hankida värsket kookospiima, võib segada kuivatatud ja purustatud kookospähklit veega. Seejärel suru see läbi marli või sõela. Sel viisil on võimalik saada piima, millest jätkub kuni viieks päevaks. Säilita külmkapis!

Mandlipiim: See on üks parimaid ja tervislikumaid piimasid, mida tänapäeval poest leida võib. Seda peaks olema enamikus loodustoodete poodides ning seda hakkab üha enam tulema ka tavalistesse toidukauplustesse ja supermarketitesse. Mandlipiima on lihtne ka ise valmistada. Leota mandleid öö läbi vees, et need pehmeneksid, seejärel purusta blenderiga ning kurna läbi sõela.

Kaerapiim: Kuigi see ei ole nii kasulik kui mandlipiim, on see siiski lehmapiimale heaks alternatiiviks. Mõistlik oleks enne ostmist silti uurida, kuna mõned hetkel saadaval olevad kaerapiimad on tegelikult segu, sisaldades muudest teraviljadest ja ubadest tehtud piima.

Riisipiim: on samuti kasulik alternatiiv. Selle puhul on suur tõenäosus, et maitse parandamiseks on lisatud kunstlikke aineid, mistõttu tuleks enne silti uurida.

Sojapiim: Lehmapiima võiks asendada sojapiimaga, kuigi lisandivaba sojapiima on suhteliselt raske leida. Sojapiim on suurepärane alternatiiv tavapiimale, kuid organism omastab taimseid komponente täielikumalt. Lisaks ei sisalda sojaubadest valmistatud piim lehmapiima koostises olevat piimatalumatust põhjustavat laktoosi.

 

Allikas: A. Moritz & J.Hornecker "Simple steps to total health"; forahealthyfuture.com

 

 

Triin Tisler