Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas külmetusest kiirelt võitu saada?

Pärast leebeid sügistuuli on raske harjuda sellega, et nüüd, talve hakul, tuleb oma tervist jäiste tuulte ja tüütute viirushaiguste eest eriti hoolikalt kaitsta.  Mida teha, kui kõik ammu teada ja tuntud nipid on juba korduvalt järele proovitud, aga siiski õnnestub pisikutel lahing võita? Kas leidub veel katsetamata nõuandeid, mis on efektiivsemad?

Pärast leebeid sügistuuli on raske harjuda sellega, et nüüd, talve hakul, tuleb oma tervist jäiste tuulte ja tüütute viirushaiguste eest eriti hoolikalt kaitsta.  Mida teha, kui kõik ammu teada ja tuntud nipid on juba korduvalt järele proovitud, aga siiski õnnestub pisikutel lahing võita? Kas leidub veel katsetamata nõuandeid, mis on efektiivsemad?

Esimesed soovitused külmetusega võitlemisel on alati juua sooja teed meega, palju magada ja villaseid sokke jalas hoida. Neid vanaemade õpetatud nippe oleme silmas pidanud juba lapsepõlvest. Siiski tundub mõnikord, et need ei tööta kohe kuidagi. Maailmas on üle kahesaja külmetushaiguse, nii et kõigi nende vältimine on lausa võimatu ülesanne. Lisaks sellele ei taha me kunagi ei endale ega teistele tunnistada, et oleme haiged. Pigem ignoreerime haigusnähte ja sunnime end üha enam ja enam töötama ning eitama, et meid on tabanud külmetus. 

Uuringud on näidanud, et naised on põikpäised ja tahavad haiguse ajal rohkem pingutada ja seeläbi tõestada, et saavad kõigega hakkama. 64% naistest läheb tööle isegi siis, kui tunneb end liiga halvasti, et tegelikult üldse kodustki välja tulla. Siiski murrab külmetus ka kõige tugevamad võitlejad. Kuid õnneks on palju häid ja mõjuvaid nippe, et tüütu haigus kiirelt alistada ja ilma pikemale voodirežiimile jäämiseta oma igapäevaste toimetustega edasi tegeleda.

* Hinga haigus välja

Hingamine on üks tähtsamaid protsesse organismis, mis tagab hapniku sattumise inimorganismi ja süsihappegaasi eraldumise, samuti hapniku kasutamise rakkude ja kudede poolt, et vabastada elutegevuseks vajalik energia. Sügav hingamine ja kontrollitud köhimine aitavad kopse limast puhastada ja leevendavad hingamisteede põletikku. Samuti aitab loomulikule hingamisele ja köhale keskendumine tugevdada südant ja kopse ning anda kehale rohkem hapnikku. See omakorda aitab väljutada võõrkehi ja baktereid ning vähendada kopsudele avalduvat survet. 

Lisaks haiguse peletamisele võimaldab rahulik sügav hingamine parandada keskendumisvõimet ja oskust võtta aeg maha. Sama põhimõtet kasutatakse ka joogas, kus õigele hingamisele keskendumine on üks põhilisi harjutusi. Kui ei osata efektiivselt oma hingamist kasutada, jätab see suure osa kopsudest tegevuseta ja nii muutuvadki need haigustekitajatele sobivaks pesitsuspaigaks. Samuti on oluline hingata piisavalt värsket õhku, sest see aitab verel puhastuda. 

Puudulik hingamine mõjub halvasti ka lümfisüsteemidele, mis tegelikult hävitavad viiruseid ja baktereid veel enne, kui need jõuavad organismile kahju tegema hakata. Osates kontrollida oma hingamist, leevendame ka stressi. See on väga oluline meie muutlikus kliimas, kus pisikud murravad neid, kelle immuunsüsteem on nõrgenenud. Tasakaalukam ja stabiilsem hingamine muudab ajutegevuse rahulikumaks. See vähendab aju hapniku tarbimise vajadust ja nii jääb ülejäänud keha jaoks rohkem energiat. Arvestades sellega, et hapnik on keha pidevas uuenemisprotsessis üks olulisemaid tegureid, tähendab see, et suureneb keharakkude võime end parandada.

*Koduse inhalaatoriga kiirelt köhast vabaks

Inhalaator leevendab kõiki köhahaigusi ja nohu. Selles muutuvad veeauru osakesed väikeseks ja nii jõuavad need sügavamale hingamisteedesse, mis muutuvad haiguse ajal sageli kuivaks ja süvendavad ärritusköha. Niiskus, mis veeauruga hingamisteedesse läheb, aitab seda vähendada ja alandab turset. See takistab ka haiguse süvenemist ning ei lase kinnisel nohul põskkoopapõletikuks areneda. Lisaks sellele on hea kasutada inhalaatorit ka kütteperioodil, kui toaõhk on väga kuiv.

Kodust inhalaatorit on imelihtne teha. Tõhusaim variant on panna kraanist või dušist kuum vesi jooksma ning viibida mõnda auru täis ruumis. Tuntud variant on ka keeva veega poti kohal kummardamine ja kuuma auru sisse hingamine. Ka aurusaun aitab suurepäraselt köha ja nohu leevendada. 

*Müts aitab olla terve

Haiguse ajal aitab mütsi kandmine keha soojana hoida. Pea kaudu kaob lausa 30% kehasoojusest, kuid külmetuse korral on aga eriti oluline oma kehas olevat soojust säilitada. Samal põhjusel hoitakse ka imikutel mütsi peas, et neid külma eest kaitsta. Samuti on lausa kohustuslik kanda mütsi külma ilmaga sporti tehes, eriti talvel, sest nii saab end päästa haigustekitajate käest. Seoses sellega on soovitatav esimeste haigusnähtude ajal, kui tunned, et hakkab tekkima palavik või nohu, villase mütsiga magama minna. Kehas säilib soojus paremini ja hommikul ärgates on enesetunne palju parem.

* Soolaraviga terveks

Soolaravi ehk haloteraapia on aerosoolteraapia, mida kasutatakse hingamistakistuste puhul. Eriti efektiivne on ravi allergilise nohu ja bronhiidi korral. Protseduur käib nii, et patsient viibib kuiva soola-aerosooli keskkonnas. Selle looduslik ja ravimivaba toime parandab hingamist ja tugevdab hingamisteid. Soolaravi on Euroopas kasutusel olnud juba üle viiekümne aasta. Selle toimel suureneb rögaeritus, paraneb kopsude ventilatsioon ja ninahingamine ning väheneb limaskesta turse nohu ja põskkoopapõletiku korral, mõjudes hingamisteedele desinfitseerivalt. Lisaks sellele avaldab soolakambris viibimine parandavat mõju nahaprobleemide korral. Soolaravil on ka närvisüsteemi rahustav toime ning see sobib stressi ja depressiooni leevendamiseks. Soolakamber on külmetushaiguste puhul soovitatav just seetõttu, et sool kergendab köhimist ja on puhastava toimega.

* Söö tervis tagasi

Kuigi köögis askeldamine tundub külmetuse ajal üks viimaseid asju, mida teha, on sellel tegelikult tervise tugevdamisel positiivne mõju. Palju tsinki sisaldavad toidud, nagu näiteks kala, aitavad tugevdada immuunsüsteemi. Samuti aitab kalas sisalduv omega-3 rasvhape vähendada põletikku. Veel on soovitatav süüa parapähkleid ehk Brasiilia pähkleid, sest nendes sisaldub palju seleeni, mis samuti aitab immuunsüsteemi turgutada.

Esimeste haigusnähtude tekkides turguta keha kuuma supiga. See on täiuslik söögikord, sest isu hakkab kaduma niipea, kui haigus on keha üle võimust võtnud. Hea mõte on toidule lisada näiteks küüslauku ja sibulat, sest neil on antibakteriaalne toime. Supp on samuti hea vaheldus lõpututele tassitäitele kuuma piima ja teed, sest külmetuse ajal on siiski parimaks leevenduseks soojad joogid. Lisaenergia saamiseks ei tasuks aga teha järjekordset tassi kohvi, vaid asendada see hoopis rohelise teega. Sel on organismi puhastav toime ja rikkalikult antioksüdante ning lisaks aitab roheline tee võidelda kahjulike bakterite ja haigustekitajatega. 

*Massööri abiga pisikutest vabaks

Teadlased on tõestanud, et massaaž ei ole kasulik ainult hea enesetunde saamiseks, vaid avaldab mõju ka tervise tugevdamisele. Kindlaks on tehtud, et regulaarne massaažis käimine tugevdab immuunsüsteemi ja aitab organismil paremini haigustekitajatega võidelda. Selle fakti tõestamiseks jagasid uuringu läbiviijad inimesed kahte gruppi – pooled neist said klassikalist ehk Rootsi massaaži ning ülejäänud vaid kergete puudutustega seansi, mis ei sisaldanud mingisuguseid massaažiteraapia võtteid. Pärast igat 45 minutit kestnud seanssi võeti katsealustelt vereproov. Selgus, et nende veres, kes said klassikalist massaaži, oli tunduvalt rohkem valgeid vereliblesid, mis mängivad just suurt rolli keha kaitsmisel haiguste ja viiruste eest. Samuti vähendavad valged verelibled kehas olevaid stressihormoone. 

*Tehnikavaba tervenemine

Pidevalt lähenevatele tähtaegadele mõeldes ja piiksuvat telefoni vaadates on keeruline end tööst välja lülitada. Seda isegi kõige kohutavama enesetunde juures. Ideaalis peaks aga keskenduma terveks saamisele, mitte meilidele vastamisele. See tekitab stressi, mis omakorda raskendab tervise taastumist. Lisaks kõigele muudab arvutiekraani ja telefoni jälgimine peavalusid, mis on gripi ja külmetuse sümptomid, veelgi hullemaks. Kui tekib vastupandamatu soov e-postkasti või suhtlusvõrgustikku sisse logida, peaks leidma endale kasuliku asendustegevuse. Näiteks kuum vann rahustava vannisoolaga aitab paranemisele palju rohkem kaasa kui muretsemine töö pärast. Kui kolleegidega suhtlemine on aga vältimatu, peaks silmadele andma vähemalt 30-minutilisi puhkepause, et ära hoida peavalu tekkimist.

 


Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar Shopping sügis 2013

Tekst: Kairit Kütt