Reklaam sulgub sekundi pärast

Kummel – aromaatne põletikuleevendaja. Loe, milliseid haigusi saad kummeliga leevendada!

Kummel on üks armastatumaid ravimtaimi, mida on kasutanud juba iidsetest aegadest.  Lõhnav kummel on ravimtaim, mida peaks igas peres vähemalt väikenegi tagavara olema, sest temast on abi nii põletike leevendamisel, kõhuvalu- ja isegi unerohuna.

Lõhnav kummel on tuntud ravimtaime teekummeli tagasihoidlikum sugulane. Ta on väiksem nii kasvult kui ka kasulike ravitoimetega ainete sisalduse poolest. Kõiki teekummelis olevaid kasulikke aineid lõhnavas kummelis polegi, näiteks ülitundlikkust vähendavat ainet. Seega ei aita lõhnav kummel allergiliste haiguste puhul nii tõhusalt kui teekummel. Nii kasutataksegi teda sagedamini vaid välispidiselt, mitte sissejoodava teena. Ehkki lõhnav kummel jääb paljuski teekummelile alla, on ta siiski väärtuslik ravimtaim. 

Lõhnava nimetuse on kummel saanud tõenäoliselt võrdlemisi märkimisväärsetest eeterlike õlide sisaldusest. Kummeli eeterlikul õlil on magus-soe, vürtsikas, kõrrelise lõhn. Lisaks on tal rahustavad ja lõõgastavad omadused.

 

 

Kummel on üks armastatumaid ravimtaimi, mida on kasutanud juba iidsetest aegadest.  Lõhnav kummel on ravimtaim, mida peaks igas peres vähemalt väikenegi tagavara olema, sest temast on abi nii põleteike leevendamisel, kõhuvalu- ja isegi unerohuna.

 

Lõhnav kummel on tuntud ravimtaime teekummeli tagasihoidlikum sugulane. Ta on väiksem nii kasvult kui ka kasulike ravitoimetega ainete sisalduse poolest. Kõiki teekummelis olevaid kasulikke aineid lõhnavas kummelis polegi, näiteks ülitundlikkust vähendavat ainet. Seega ei aita lõhnav kummel allergiliste haiguste puhul nii tõhusalt kui teekummel. Nii kasutataksegi teda sagedamini vaid välispidiselt, mitte sissejoodava teena. Ehkki lõhnav kummel jääb paljuski teekummelile alla, on ta siiski väärtuslik ravimtaim. 

Lõhnava nimetuse on kummel saanud tõenäoliselt võrdlemisi märkimisväärsetest eeterlike õlide sisaldusest. Kummeli eeterlikul õlil on magus-soe, vürtsikas, kõrrelise lõhn. Lisaks on tal rahustavad ja lõõgastavad omadused.

 

Millal kummelit kasutada?

Teaduslikult on tõestatud, et kummelitee joomine võib leevendada mitmeid vaevusi, kaasa arvatud menstruatsioonikrampe ja külmetusest tingituid. Uuringus osalenud 14 vabatahtlikku jõid 5 tassi teed päevas kahel järjestikusel nädalal. Uriiniproove uuriti iga päev enne ja pärast kummelitee joomist. Uuringu tulemustest selgus, et kummelitee joomine oli seotud hipuraatide taseme kasvuga uriinis. Hipuraatid on teatud taimede laguproduktid, mida kutsutakse fenoolideks ning millest mõnel on antibakteriaalsed omadused. See võib selgitada, miks kummelitee kui taimne ravim aitab leevendada külmetust.

Teadlased tõdesid ka, et tee joomine oli seotud aminohappe glütsiini, mis on ka lihaselõdvestaja, taseme kasvuga uriinis. Glütsiin leevendab lihaste spasme. See selgitab, miks kummelitee leevendab naistel menstruatsioonikrampe.

Lisaks eelmainitule on kummelitee hea gaaside, kõhulahtisuse, lööbete, seedehäirete ja ka rahutuse puhul. Välispidiselt kompressideks, silmade pesemiseks, kurgu kuristamiseks ja suu loputamiseks limaskestade ja igemepõletike ning hambavalu korral. Kummelitee mähiseid soovitatakse raviks ka allergiliste nahapõletike korral. Jalgade liighigistamise korral aitab jalavann kummeliõitega.

Ka kosmeetikatööstuses on kummel oma põletikuvastase toimega ja pehmendavate omadustega hinnatud. Kes aga soovib endale tugevamaid ja lopsakamaid juuksed, see võiks juukseid loputada kummelilahusega.

Ka on teada, et kummel omab stressi leevendavat toimeainet, kummelitee rahustab, aitab peavalu ja ängistuse puhul.

 

Retseptid:

Põletikud

3 spl (u 15g) kummelit lasta tõmmata vähese keeva veega. Saadud segu panna riidetükile ja haigele kohale.  Leevendab podagarat, mitmeliigesepõletikku, istmikunärvi põletikku, liigesereumat ja ka põrutusi.

 

Külmetushaigused

1 spl kummelit 1 klaasi keeva vee kohta, lasta 30 min tõmmata, kurnata. Juua 1 klaas kuuma tõmmist köha ning palaviku puhul või ka higistama ajamiseks külmetuse korral. Külmetuse ja kroonilise bronhiidi korral aitab, kui kummelitee auru sisse hingata ning sooja teega kurku kuristada.

 

Allergia

2-3 spl (15 g) kummelit 1 klaasi keeva vee kohta, lasta tõmmata 30 min ja kurnata. Kasutada välispidiselt kui kiiritusvastast vahendit, samuti allergiasoodumuste korral ja juuste loputamiseks.

 

Suupõletikud

Kui klaasile teele lisada 1 spl mett, kasutatakse seda suu loputamiseks igeme- või suu limaskesta põletiku ja halva hingeõhu puhul.

 

Veresuhkru alandamiseks

Kummeliõied, kaselehed, mustikavõrsed, kõiki võrdsetes kogustes 1 tl. Valada peale klaas keeva vett, lasta kaane all tõmmata 5-10 min. Jahutada, kurnata ja juua tühja kõhuga. 1 klaas päevas, lonkshaaval. Alandab veresuhkrut, ergutab seedetegevust ja alandab ka vererõhku.

 

 

 

Loe, millistest ravimtaimedest veel abi otsida, SIIT.

Allikas: K. Mandre "Koduapteek"; H.Sõrm "Tervis loodusest"; internet (coffietea.info)

 

Triin Tisler