Kus on rohkem suhkrut, kas mahla- või karastusjoogis?

Kus on rohkem suhkrut, kas mahla- või karastusjoogis?

Mahl peaks ju olema tervislik ja vitamiinidest tulvil kasulik jook. Kahjuks pole see aga üldse nii! Üks hiljutine sel teemal läbi viidud uuring tõestas, et paljud poodides müüdavad mahlad sisaldavad koguni kuni kaheksa! teelusikatäit suhkrut. See on poolteist korda rohkem kui mõnes tuntud karastusjoogis.

Mahl peaks ju olema tervislik ja vitamiinidest tulvil kasulik jook. Kahjuks pole see aga üldse nii! Üks hiljutine sel teemal läbi viidud uuring tõestas, et paljud poodides müüdavad mahlad sisaldavad koguni kuni kaheksa! teelusikatäit suhkrut 200 ml klaasi kohta. See on poolteist korda rohkem kui mõnes tuntud karastusjoogis.

Uuringus võeti vaatluse alla 203 mahla, mahlajooki ja smuutit ning leiti, et enam kui veerand (57) neist sisaldas sama palju või rohkem suhkrut kui Coca-Cola, mis on koguselt 10,6 g iga 100 ml joogi kohta (võrdub 5 teelusikatäie suhkruga 200 ml klaasis). Üle poole (117) neist hinnati kõrge suhkrusisaldusega toodeteks. Veel teinegi veerand sisaldas vähemalt kuus teelusikatäit suhkrut iga 200 ml klaasi kohta, mis on Maailma Tervishoiuorganistatsiooni poolt soovitatav täiskasvanu maksimaalne päevane annus suhkrut. 

Uuringu tulemustele viidates tõdeti, et taolised joogid on suur ja mittevajalik suhkruallikas, sisaldades muuhulgas ka rohkelt tühjasid kaloreid. Lisaks mõjuvad need suhkrurikkad joogid hävitavalt hammastele, suurendavad tendentsi ülekaalulisusele ning aitavad kaasa teise tüübi diabeedi tekkimisele. 

59 toodet 203-st sisaldas ka glükoosi-fruktoosisiirupit, andes tohutul hulgal mittevajalikke kaloreid ning ohustades laste kasvavaid hambaid. 

Professor Graham MacGregor (Queen Mary University of London, UK) tunnistab, et see on totaalne skandaal sellepärast, et mahlasid müüakse loosungi all, justkui oleks need joogid tervislikud. See peab tema sõnul lõppema eelkõige sellepärast, et saada konrolli alla laste tüsenemise epideemia. 

Ka Maailma Tervishoiuorganistatsioon soovitab mahlatarbimise piiramist: “Liiga kaua on inimesed joonud liitrite viisi mahla, arvates, et see on neile kasulik!”. 

 

Allikas: theguardian.com