Reklaam sulgub sekundi pärast

Mandariin – maitsev jõulukuulutaja

Jõulukuu üheks sümboliks on kujunenud mandariinid. Lisaks sellele, et nad maitsevad ja lõhnavad hästi, on nad ka tervisele kasulikud.

Jõulukuu üheks sümboliks on kujunenud mandariinid. Lisaks sellele, et nad maitsevad ja lõhnavad hästi, on nad ka tervisele kasulikud.

Igihaljas mandariinipuu pärineb Kagu-Aasiast ning tema kultuuristamine ulatub mitmete aastatuhandete taha. Mandariinid on kujult kas ümarad või lapikud ja nende kooreosa värvus varieerub kollasest oranžini. Et mandariini kest on suhteliselt õhuke ja lahtine, siis on lastelgi neid vilju hõlbus koorida. Mandariini koor on tema seisundi peegel. Lahtine, pehme, ühtlase värviga kest tõestab vilja küpsust, kuivanud, tihke, kõva viitab vananenud viljadele. Pehmete laikude, plekkidega vm ilmsete riknemistunnustega vilju osta ei maksa, vaatamata isegi soodushinnale.

Kuidas säilitada?

Mandariinid säilivad kõige paremini mõõdukalt jahedas (+5...+8 oC) ja niiskes (85...90%) hoiuruumis. 

Koortest

Kõik me oleme tundnud mandariinide koorimisel neile omast nina kõditavat teravat lõhna. Lõhna saladus peitub eeterlikes õlides. Võttes kätte suurema mandariini ja silmitsedes teraselt selle pealispinda, märkame koores väikeseid avausi. Need on eeterlike õlide mahutite avad. Õlisid valmistavad näärmerakud paiknevad värvunud kooreosas. Sünteesitud õlid kogunevad koores leiduvatesse minimahutitesse. Koore pigistamisel või muljumisel paiskuvad nendest välja pisikesed õlipiisakesed, millest lõhn kiiresti laiali lendub. Suurema kooretükikesega saab seda ka küünlaleegi vahetus läheduses kontrollida. Pitsitades mandariini värvunud kooreosa leegi läheduses, võib näha, kuidas koorest väljapaiskuvad ja süttinud õlipiisakesed õhku ilutulestikku meenutava kujundi moodustavad. Nende eeterlike õlide põhilised toimeained on limoneen, tsitraal ja tsitronellaal.

Mandariinikoore maitseomadusi hindavad kõrgelt koduperenaisedki, ent liigne kogus mandariinikoori muudab toidu hoopiski mõruks. Kuid ettevaatust! Pärast korjamist ja enne transporti töödeldakse mandariine esmalt sünteetiliste vahadega niiskuskadude vältimiseks ning seejärel ka mitmete tugevatoimeliste säilitusainetega. Konservandid imbuvad koore kihtidesse, segunevad eeterlike õlidega ning puuviljade peseminegi ei eemalda neid täielikult. Viimane hoiatus kehtib siiski kauge maa taha transporditavate viljade puhul. Kohapeal töödeldavaid mandariine sellel eesmärgil keemiliselt ei mõjutata ning nende koorelisandit ja eeterlikku õli saab toidu maitsestamiseks kasutada. 

Kasulik tervisele

Mandariinide näol pole tegemist mingite ravimtaimedega, kuid teatud soodne mõju meie organismile on neil siiski. Enne sööki tarbitud mandariinid on isutõstva toimega. See fakt räägib nende kasuks võrreldes teiste maiustustega, mida lapsed tavapäraselt ihkavad. Samuti soodustavad mandariinid seedimist. Mandariinimahla bioaktiivsed ained pärsivad seedekulglas nii bakterite kui ka mikroseente paljunemist. Nendes leiduvad orgaanilised happed mõjutavad ka toidu seedimist. Kuid orgaaniliste hapete rohkusest sigineb paadunud mandariinide nautlejatele oht. Nimelt on mandariinidel, eriti just hapudel viljadel, kaltsiumiröövli halb kuulsus. Põhjus on selles, et orgaanilised happed seovad organismist pöördumatult kaltsiumi ja viivad selle organismist välja. Järelikult nendele inimestele, keda ohustab luude hõrenemine, mandariinid suurtes kogustes ei sobi. Väljapääsu sellest olukorrast pakub mandariinide ja piimatoitude koostarbimine. Mandariinide nautimise teiseks probleemiks on allergia. Ülitundlikel inimestel, eriti just lastel, tuleb nende viljade söömisest paraku loobuda.

Kaalulangetaja?

Lõuna- Korea teadlaste läbiviidud katses selgus, et mandariinid aitavad ka kaalu langetada. Kolm kuud väldanud katses osales 30 rasvumise all kannatavat vabatahtlikku, kes jagati kahte gruppi. Esimene grupp erines teisest vaid mandariinimahla tarbimise poolest, sealjuures toitumine ja füüsiline koormus oli sama. Aja möödudes selgitasid uurijad, et need, kes kasutasid mandariinimahla, suutsid vabaneda suurest kehakaalust ning nende vööümbermõõt vähenes. Peale selle paranes nende maksa olukord, mis on ülekaalulisuse korral suure koormuse all.

RETSEPTE

Mandariini-vahuveinikokteil

Jõulukuusse sobiv kihisev mandariinikokteil. 

Kogus: kuuele 

12 mandariini 

6 tl Campari aperitiivi 

1 pudel Prosecco vahuveini 

Valmistamine:

Pressi mandariinidest mahl välja. Jaota mahl kuue vahuveinipokaali vahel, lisa igasse pokaali 1 tl Campari't. 

Täida pokaalid Prosecco vahuveiniga ja serveeri. 

 

Mandariinid jõuluses veinileemes

Tähtaniisi ja kaneeliga maitsestatud veini- või vermutileemes maitsestunud mandariinid sobivad hästi talvisele pidulauale. Kui soovid, siis serveeri vanillijäätise või vahukoorega. 

Kogus: kaheksale kuni kümnele 

20 kuni 30 tk mandariini või klementiine (soovitavalt väikeseid)

2,5 dl kuiva vermutit (nt Filipetit)

4,5 dl vett 

200 g suhkrut 

3 tk tähtaniisi 

2 tk kaneelikoort 

Valmistamine:

Valmista esmalt leem. Mõõda vermut ja vesi potti, lisa suhkur, tähtaniis ja kaneelikoored. Kuumuta keemiseni, siis lase tasakesi podiseda umbes 10 minutit. 

Koori mandariinid/klementiinid korralikult. Tõsta sobiva suurusega klaasnõusse (minul oli 2-liitrine klaasvorm, mandariinid peaksid olema tihedalt üksteise kõrval). Kalla veidi jahtunud leem ettevaatlikult peale. 

Lase vähemalt paar tundi maitsestuda. 


Mandariini-halvaasalat

Kogus: kuuele

10 mandariini 

100 g halvaad

1 dl puhastatud ja jämedalt hakitud pistaatsiapähkleid

1 suurem või 2 väiksemat granaatõuna, puhasta seemneteks

soovi korral 1 sl apelsinilikööri

Kaste: 2 sl mett ja ½ sidruni mahl omavahel segatuna.

Valmistamine:

Koori mandariinid noaga. Lõika esiti üks ots lamedaks ja toeta vili sellele. Nii on lihtne ülejäänud koor noaga eemaldada (samalaadselt saad puhastatud ka ananassi). Lõika iga vili 4–5 viiluks ja aseta serveerimisvaagnale. Sega granaatõunaseemned apelsinilikööriga ja jäta vähemalt 30 minutiks seisma. Serveerimiseks lao viilud taldrikule, tõsta peale tükikestena halvaa, puista üle pistaatsiatega, tõsta lusikaga lisaks maitsestatud granaatõun. Nirista üle kastmega ja serveeri.

 

Allikas: loodus.ee; terviseleht.ee; nami- nami.ee; toit ja trend.

 

Triin Tisler