Reklaam sulgub sekundi pärast

MESI – peaaegu sama ebatervislik kui rafineeritud suhkur!?

Igaüks meist teab, et värske mesi on üks tugevamaid antioksüdante ja sisaldab palju väärtuslikke toitaineid, mis tõstavad immuunsust. Kuigi mee tervislikkusest räägib pea iga toitumis- ja tervisespetsialist, jätavad nad üldujuhul mainimata paar olulist fakti, mis võivad vähendada mee väärtust märgatavalt.

Igaüks meist teab, et värske mesi on üks tugevamaid antioksüdante ja sisaldab palju väärtuslikke toitaineid, mis tõstavad immuunsust. Kuigi mee tervislikkusest räägib pea iga toitumis- ja tervisespetsialist, jätavad nad üldujuhul mainimata paar olulist fakti, mis võivad vähendada mee väärtust märgatavalt.

Kõige esimene risk mee kvaliteedi säilimisel on mesiniku käes, kes peab mett õigetes tingimustes töötlema ja hoidma. Kui sa ei osta mett otse usaldusväärselt mesinikult, siis ei saa sa kunagi kindel olla, et mee head tervistavad omadused on maksimaalselt säilitatud.  

Mee puhul on oluline teada selle päritolu ning kui ostad mett poest, siis tasub kindlasti lugeda ka etiketti veendumaks, et mesi on pastöriseerimata ning sinna pole lisatud suhkrut. 

Kuum jook ja söök hävitavad mee toiteväärtust

Toormesi tähendab seda, et mett ei ole mingil viisil kuumutatud. Naturaalne mesi kipub kiiresti kõvaks minema ning kui talvel või kevadel müüakse vedelat mett, tasub kindlasti uurida, kuidas see on saavutatud. Ka ise mett vedelaks kuumutades tuleb silmas pidada, mis temperatuuril seda teha. Soovitavalt võiks mett vedelaks soojendada mitte rohkem kui 40 kraadi juures. Kui mett on kuumtöödeldud, siis tehakse seda tavaliselt temperatuuril 63 kraadi. See kuumus aga hävitab mee väärtus ja tervistavat toimet täpselt samamoodi nagu näiteks köögiviljade keetmine või praadimine hävitab suure kuumuse juures köögiviljades sisalduvaid vitamiine ja mineraale. Üldiselt kujutame me ise oma teadmatuses mee kvaliteedile kõige suuremat ohtu. Külmal ajal soovitatakse mett tarbida kuuma joogi sees ja eriti moodne on viimasel ajal juua meeteed sidruni ja ingveriga. Paljud tervisliku toitumise austajad ja suhkruvastased panevad mett ka kookide ja muu toidu sisse ning poes müüdavad müslid ja koogid, kuhu suhkru asemel on lisatud hoopis mett, maksavad tänu sellele kõvasti rohkem. Kuid paljudele on teadmata oluline fakt - kõrgetel temperatuuridel hävineb suur osa mees sisalduvatest vitamiinidest ja mineraalidest.  

Kui paned tee või mõne muu kuuma toidu sisse mett, mis on pastöriseeritud, siis ei mõjuta see kuidagi mee tervislikkust, sest suurem osa mee tervislikkusest on juba enne kuuma tee sisse sattumist välja kuumutatud. Kui aga teha meega kuuma teed, mille vesi on üldjuhul 80-90 kraadi, siis tuleb arvestada, et kui vee temperatuur on piisavalt kuum, et su suud kõrvetada, siis on see ka piisavalt kuum, et hävitada toormeest suurem osa antioksüdante ja mineraale. Seetõttu tuleks alati teel lasta enne jahtuda, kui mesi sinna sisse panna. Parim temperatuur mee lisamiseks, nii et säiliks toiteväärtus, on 40-50 kraadi.

 

Mesi annab rohkem kaloreid kui suhkur 

Üks oluline asi, mida mee puhul võiks iga kalorite jälgija teada, on see, et mesi ei ole dieettoit kaalulangetajale. Siit saab samasuguseid süsivesikuid ning mesi mõjub kehakaalule sarnaselt suhkruga. Kui täpne olla, siis ühes lusikatäies mees on isegi rohkem kaloreid kui samas koguses valges rafineeritud suhkrus, aga kõige suurem erinevus seisneb eelkõige selles, et mesi, mis sisaldab nn naturaalset suhkrut, kulutab rohkem aega seedimiseks kui valge töödeldud suhkur ja seetõttu ei tõsta see nii kiirelt veresuhkrutaset.

Osta mesinikult, aga ära kõike usu

Kõige suurem lootus kvaliteetset mett saada on soetada seda otse mesinikult. Kuigi ka mesinike seas leidub neid, kes ei pööra tähelepanu mee kvaliteedile, vaid vaatavad, kuidas võimalikult palju mett toota ja maha müüa, siis enamik mesinikke teeb oma tööd südamega ja mee kvaliteedi hoidmine on nende auasi. Nad ei lähtu põhimõttest, et ostja on rumal ja talle võib kõike rääkida selle nimel, et ta mett ostaks. Ometigi kipub enamik mesinikke ühes küsimuses ostjaid pisut eksitama - see puudutab erinevaid meesorte ja nende erilisuse eest kõrgemat küsitavat hinda. Näiteks kui mesinik väidab sulle, et tema mesi on korjatud ainult kanarbikuõitelt, siis kuna mesilased võivad lennata kuni 10 km kaugusele oma tarust, ei saa kunagi päris kindel olla, milliseid õisi nad külastanud on. Seetõttu on peaaegu võimatu müüa ainult kanarbikumett või ainult mahetaimede mett. 

Buduaar.ee