Mesi – tervise ja elujõu allikas

54 kommentaari
Mesi – tervise ja elujõu allikas

Ei ole paremat looduslikku ravimit kui seda on mesi. Ehtsal, naturaalsel meel on raviv ja profülaktiline toime külmetuse ja paljude selle tagajärgede vastu, ta on tervise ja energia ammendamatu allikas, kasulik igas vanuses ja sobib hästi medikamentoosse raviga.

Ei ole paremat looduslikku ravimit kui seda on mesi. Ehtsal, naturaalsel meel on raviv ja profülaktiline toime külmetuse ja paljude selle tagajärgede vastu, see on tervise ja energia ammendamatu allikas, kasulik igas vanuses ja sobib hästi medika-mentoosse raviga.

Mesi kui haiguste ennetaja ja ravim parandab ainevahetust, kudede taastumist, tugevdab organismi, on toniseeriva toimega. Rahvameditsiinis on mesi üks populaarsemaid ravivahendeid mitmesuguste külmetushaiguste vastu ja on ära teeninud universaalse koduse ravivahendi kuulsuse.

Meel on desinfitseeriv toime kurgule ja suuõõnele ning osaledes aktiivselt organismi ainevahetuses, tugevdab ta ka närvisüsteemi. Peale selle hoiab mesi ära õhu-piisknakkuse teel levivaid haigusi ning on suurepärane vahend kurgupõletiku vastu.

Külmetushaiguste profülaktikaks ja raviks sügis-talvisel perioodil soovitatakse neli korda päevas süüa teelusikatäis mett, millele on lisatud kaks tilka sidrunimahla. Samuti on külmetuse korral eriti kasulik tarvitada vastu ööd mett kuuma tee või piimaga (1 supilusikatäis mett klaasitäie tulise tee või piima kohta), sidrunimahlaga (100 g mett ja ühe või poole sidruni mahl), vaarika ja teiste ravimtaimedega.

Mesi kui arstirohi

*Mesi hingamisteede haiguste profülaktikaks ja raviks. Näit 1 dessertlusikatäis mett lisada 0,5 klaasile 40 oC veele, saadud lahusega kuristada kurku 2-3 korda päevas.

*Mao ülehappesuse, mao- ja 12-sõrmikuhaavandite ja maolimanaha erosiooni (pindmiste vigastuste) puhul: 1 dessertlusikatäis mett lahustada 0,5 klaasis 40 oC vees ja juua 1-1,5 tundi enne sööki. Kuur kestku 4-6 nädalat. Mee abil saab ravida ka mao alahappesust.

*Et mesi on südamele kasulik, arvatakse, et südamehaigetele sobivad isegi 100-150 gr meeannused ööpäevas. 1 spl kibuvitsamarjadele valada 2 kl vett, keeta 10 min. Pärast jahtumist kurnata, lisada 1 spl mett. Juua 0,5 kl 2-3 korda päevas südamelihase kahjustuse korral, eriti sobiv infarkti põdenuile.

*Unetuse puhul annab kindla tulemuse igal õhtul 1 kl sooja vett 1 spl meega enne voodisse heitmist. Kasutada pikka aega.

 

Kas tead, et …

…mesi on tervistav, maitsev ja aromaatne vaid siis, kui see on 100% naturaalne ja küps. Lusikas mett tõstetakse 50 cm kõrgusele anumast ja lastakse alla niriseda. Naturaalse mee nire katkeb enne purki jõudmist, võltsmee nire jõuab katkematult mee pinnani. Naturaalne mesi tekitab kurgus kipitus- tunde, võltsmesi mitte.

…võttes nõust lusikatäie mett, keerates seda aeglaselt ümber pikitelje, ei nõrgu küps mesi maha.

…suhkrustunud mesi on samaväärne vedela meega. Aga vajadusel võib seda sulatada, kui meepurk asetada 42- 45 oC veega vanni. Vett vahetada, et temperatuur püsiks enam-vähem ühtlane.

…mett tuleb säilitada puhtas kuivas klaas-, portselan- või puunõus pimedas-jahedas (mitte üle 10 oC). Õigesti hoitud mesi säilitab maitse, aroomi ja tervistavad omadused aastakümneid.

…iga inimene peaks aastas tarvitama vähemalt 5 kg kvaliteetset mett. Mesilaste pidamise poolt räägib ka tõsiasi, et kõik meepäevade mesinikud olid ilusad rõõsad, rõõmsa jutuga inimesed. Muide, mesi aitab isegi raevuhoo vastu.

…Eesti Aianduse ja Mesinduse Keskseltsi andmeil töötab Eesti mesinduses täishõivega 60-70 mee ja mesindussaaduste tootjat, kellele kuulub 8000-9000 mesilasperet. Eestis on 160-200 mesinikku, kellele mesinikuamet on kõrvaltegevus, neil on 9000-10 000 mesilasperet. 5-6 perega harrastusmesinikke arvatakse olevat 2700 inimest kokku 16 200 mesilasperega.

 

 

Allikas: terviseleht, ee; mesindus.eu

 

Triin Tisler

 

Sarnased artiklid