Mida ütleb su keel sinu tervisliku seisundi kohta?

2 kommentaari
Mida ütleb su keel sinu tervisliku seisundi kohta?

Kui tunned end halvasti, heida pilk oma keelele – see võib anda sulle üllatavalt hea ülevaate su tervisliku seisundi kohta. Keele värv, tekstuur ja niisutatus näitavad üsna hästi, mis sinu kehas toimub. 

Kui tunned end halvasti, heida pilk oma keelele – see võib anda sulle üllatavalt hea ülevaate su tervisliku seisundi kohta. Keele värv, tekstuur ja niisutatus näitavad üsna hästi, mis sinu kehas toimub. 

Vaata siit, milline keel erinevate probleemide puhul välja näeb!

1. Pindmised muutused.

Katsu oma keelt sõrmeotsaga. Kui tunned selle pinnal väikeseid mügaraid, on tegemist nähtusega, mida nimetatakse papillae‘ks. Need on tegelikult maitsmispungade vahele laiali hajutatud väikesed karvakesed, millel ei ole mingit põhjust ja mis on täiesti ohutud.

2. Sile keel.

Su keel võib tunduda sile tänu toitainete puudusele. Kahvatu ja sile keel võib viidata rauavaegusaneemiale või B-vitamiinide vähesele tarbimisele. 

3. Kortsus keel.

Keel, millel esinevad sooned, kortsud ja vaod, on tavaliselt kaasasündinud nähtus, mis võib tulist või teravat toitu süües tekitada kõrvetavat tunnet. Samuti on sellist keelt raske puhtana hoida nii toidust kui bakteritest. 

4. Haavandid ja muhud. 

Me kõik hammustame aeg-ajalt omale keelde, põhjustades sellega haavandi. Mõnikord võib aga haavand keelel olla midagi tõsisemat kui lihtsalt pindmine trauma. Selle väljaselgitamiseks tasub pöörduda hambaarsti või suukirurgi poole.

5. Muhk keeleotsal.

Muhk keeleotsal võib olla hoiatus viiruslikust või bakteriaalsest nakkusest või allergilisest reaktsioonist mõnele toidule või ravimile.   

6. Suuhaavandid.

Suuhaavandid ilmuvad tavaliselt keele alla ja võivad olla üsnagi valulikud, kuid nende tekkepõhjused on seni veel teadmata. 

7. Leukoplaakia.

Valge või hall haiguskolle keelel, mille pind tundub paks ja tõusev, võib olla leukoplaakia – see on limaskesta häire, mis võib olla tingitud kunsthammastest, kroonidest, plommidest või tubakast. 

8. Haavand või kühm keele ühel poolel.

Haavand või kühm keele ühel poolel võib viidata keelevähile ning sellega peaks pöörduma arsti poole. Ka ravimata jäetud süüfilis võib areneda keelevähiks.

9. Värvimuutused.

Kindlasti oled tähele pannud, et keel võib olenevalt söögist muuta värvi. Vahel võib see aga olla märk millegagi liialdamisest või teatud seisundist.

 – MUST – aeg-ajalt võib keel muutuda mustaks ja karvaseks. “Must karvane keel” on ajutine ja ohutu nähtus, mis seisneb keele karvade (papillae) liigses kasvamises, mis seetõttu kogub enda pinnale baktereid ja muid osakesi. Põhjuseks võib olla kehv suuhügieen, aga ka liigne suuvärskendaja ja tubaka kasutamine, mõned ravimid. Lisanduda võivad veel metalli maitse suus ja halb hingeõhk. Harja ja puhasta hambad niidiga, samuti kasuta keelekaabitsat, et eemaldada bakterid. Must keel taandub üldjuhul iseenesest, kuid kui sümptomid kestavad kauem kui kümme päeva, pöördu arsti poole.

KOLLANE – mustale keelele kinnitunud bakterid võivad muutuda põletikuliseks ning värvuda kollaseks muuhulgas tänu suitsetamisele, palavikule ja vähesele vedelikutarbimisele. Hoia oma suuhügieen korras ning see peaks samuti ise taanduma.

 – VALGE – valge keel on sarnane nähtus mustale või kollasele keelele, kuid võib viidata ka aneemiale või teatud pärmnakkusele. 

 – PUNANE – punane keel on tavaliselt seotud laste tervisega, kui maasika- või vaarikapunane keel võib olla märk näiteks sarlakitest. Täiskasvanute puhul võib punane keel viidata niatsiinivaegusele, mis on oluline B-vitamiin. 

 – PRUUN – pruuniks või muul moel tumedaks muutunud laik keelel võib olla märk melanoomist (vorm nahavähist). 

Siiski, pane tähele, et mitte kõik keele muutused ei viita tervisprobleemidele. Näiteks võib ka kohvi joomine keele kollakaks muuta. Samuti on osa inimesi sündinud n-ö geograafilise keelega, millel esineb lõhesid, mägesid ja orge. 

Kui märkad valu, kõrvetust või paistetust, muutusi maitsete tundmisel, ebaloomulikke liigutusi või sul on keelt raske liigutada, pöördu kõhklematult arsti poole. 

Allikas: themindawakened.com