Reklaam sulgub sekundi pärast

NÄGEMINE ON SINU KALLEIM VARA! Milliseid prille valida?

Tänapäeval on lastel üheks tõsisemaks nägemisega seotud probleemiks müoopia ehk miinusprilli vajadus. Müoopia varajane avastamine ja korrigeerimine on tähtis selleks, et lastel miinuse progressioon liiga kiire ei oleks. Parima valiku stiilseid ja trendikaid prille leiate Pere Optikast. 

Lapse silmi tuleks silmaarsti juures kontrollida 1-, 3- ja 6-aastaselt vahetult enne kooliminekut. Kuna lapse silm kasvab kuni täiskasvanuks saamiseni ning sellel ajal võib ka nägemine väga palju muutuda, siis võiks temaga nägemiskontrollis käia iga aasta. Optometrist kontrollib enamasti laste silmi alates 12ndast eluaastast. Optometristid teevad tihedalt koostööd silmaarstidega ning kui nägemises ilmneb probleem, suunatakse ta arstile edasi. Pere Optika teeb koostööd ka laste silmaarstidega ning igas meie esinduses leidub ka optometrist.

Kahepalgeline sinine valgus 

Suureks probleemiks on nüüdisajal saanud ka digiekraanidest ja nutiseadmetest kiirguv sinine valgus, mis kahjustab silmi. See on osa päikese spektrist, mis on lühikese lainepikkuse ja suure energiaga. Kõige suurem sinise valguse allikas on päikesevalgus, kuid lisaks sellele kiirgavad sinist valgust erinevad lambid, LED-ekraanid, televiisorid, kuvarid, nutitelefonid ja tahvelarvutid. Ekraanidest kiirgava sinise valguse hulk on päikeselt tuleva valgusega võrreldes väike, kuid siiski muretsetakse pikaajaliste mõjude pärast ekraanide taga veedetava aja tõttu.

Sinisel valgusel on meie tervisele nii hea kui halb mõju. Sinine valgus kõrgendab tähelepanuvõimet, aitab kaasa mälule ja kognitiivsele funktsioneerimisele, tõstab tuju. Samuti reguleerib see meie keha loomulikku ärkveloleku ja magamise tsüklit. Päevasel ajal sinise valgusega kokkupuutumine aitab säilitada tervislikku ööpäevast rütmi. Samas liiga suur kokkupuude sinise valgusega öisel ajal (telefonid, tahvlid, arvutid) võib seda tsüklit segada, viies unehäirete ja päevase väsimuseni. Laste silmades pole veel arenenud kaitsvaid pigmente, et kahjulikku sinist valgust filtreerida. Sinine kiirgus võib supresseerida melatoniini tootlikkust, mille eesmärk on öelda, millal on õige aeg magama minna. Sügava une puudus võib viia käitumishäirete ja kaalutõusuni. 

„Uuringud on näidanud, et inimesed pilgutavad silmi arvuti taga olles tavaliselt viis korda vähem ning see võib tekitada silmade kuivust, väsimust ning ebamugavustunnet.”

Väikeste laste puhul on kõikidel ekraanidel lapsele ainult kahjulik mõju, näiteks nägemishäired, keskendumise ja tähelepanu puudus. Samuti on teada, et tänapäeval veedavad lapsed nutiseadmete taga aega juba varases eas. Liigne sinine kiirgus võib põhjustada silmades ka pingetunnet, mida mõjutavad veel väsimus, kuivad silmad, halb valgustus ja halb istumisasend arvuti ees. Sümptomite hulka kuuluvad ka valusad ärritunud silmad, raskused fokusseerimisel. Liigne sinise valguse käes viibimine võib põhjustada silmapõhja rakkude kahjustumist, mis võib viia nägemisprobleemideni. 

„Selleks, et kaitsta end ja oma lapsi sinise valguse eest, tuleks vähendada ekraanide taga veedetavat aega ja teha sagedasi pause, et silmadele puhkust anda.”

Kasutada võib spetsiaalseid prille ning laste puhul on väga oluline ka raami valik. Pakutavate prilliraamide valik on väga suur ning jaguneb enamasti kahte rühma: metall- ning plastikraamid. Metallraamide eelis on see, et kui lapse nägemisteravus on muutunud, saab nende puhul klaase mitu korda vahetada; plastikust raam läheb ajapikku rabedaks ning võib uute klaaside paigaldamisel puruneda. Metallist raami on ka lihtsam parandada: kui metallist raam katki läheb, saab seda laserkeevituses parandada. Plastikraami parandamine on aga raskem. Samas on plastik enamasti mugavam, kuna raam toetub kogu ninajuurele ning kui lapsel on mõne metalli vastu allergia, siis on parem valik plastikust prilliraam. 

„Kindlasti tuleks jälgida, kuidas prilliraam lapsel ninal istub ning et prillisangad ei oleks liiga pikad.”

On olemas ka n-ö prillide lisavidinaid: sanga otstele kinnitatavad stopperid, paelad ja kummid, et raam mugavalt ees oleks. Samuti tuleks lapsele muretseda korralik prillikarp, prilli puhastusvahend ning lapp. Lapsele tuleks juba varases eas õpetada, kuidas prillidega ümber käia: kahe käega prillid eest ära ja ette, prille klaasid allpool lauale ei asetata ning prilliklaase tohib puhastada ainult pehme prillilapiga. Klaasidel peaks kindlasti olema peegeldumisvastane kate, et ära hoida erinevad ebamugavad peegeldused. Olemas on ka spetsiaalsed katted ja materjalid, mis blokeerivad sinist valgust. Loodud on näiteks sinist kiirgust blokeeriv pinnakate, mis blokeerib ligikaudu 20% kiirgusest ja klaasil on kerge pruunikas toon, mis muudab maailma veidi „pehmemaks”. Pere Optika pakub nüüdsest ka uuel Jaapani tehnoloogial põhinevat klaasimaterjali, mis blokeerib kuni 95% sinisest kiirgusest. 

Kuna Pere Optikas on praegu raamidele suured allahindlused (kuni -80%), siis saab rohkem rõhku pöörata klaasidele!

Pere Optika on üks suurima prilliraamivalikuga kette Eestis ja kohapeal on ka spetsialistid, kes sobilikku raami valida aitavad.

 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar september- oktoober 2018.