Reklaam sulgub sekundi pärast

Need toidud vabastavad sind stressist…

Stress on organismi häireseisund, mis ajab keha hormonaalse tasakaalu põhjalikult sassi.  Kuid õige toitumisega on võimalik stressist  jagu saada. Toitumisspetsialist Dr Gillian McKeith annab oma raamatus "You are, what you eat" nõu, kuidas toidu abil stressi eemale peletada.

Stress on organismi häireseisund, mis ajab keha hormonaalse tasakaalu põhjalikult sassi. Kuid õige toitumisega on võimalik stressist jagu saada. Toitumisspetsialist Dr Gillian McKeith annab oma raamatus "You are, what you eat" nõu, kuidas toidu abil stressi eemale peletada.

Avokaado sisaldab 14 mineraali, kõik need reguleerivad organismi funktsioone ja stimuleerivad kasvu. Eriti tähelepanu-väärne on avokaado raua- ja vasesisaldus, mis aitab kaasa vere punaliblede regenereerimisele ja toiteaneemia ärahoidmisele. See on üks tavaline stressiga toimetulematuse ja väsimuse põhjus.

Päevalilleseemned ei sisalda mitte ainult kaaliumi, vaid ka B- vitamiine (eriti B6- vitamiini ja pantoteenhapet) ning tsinki, mis on neerupealise näärmete tervisliku seisundi säilitamiseks üliolulised. Uuringud näitavad, et stressirikkal ajal võib nende toitainete tase järsku langeda.

Seller on ammu tuntud ravimtaim vererõhu alandamiseks. Stressist kurnatud inimestele on soovitatav süüa 2-4 sellerivart päevas. Selleris sisalduvad komponendid vähendavad nende stressihormoonide kontsentratsiooni, mis põhjustavad veresoonte ahenemist. Seller sisaldab rahustavaid toitaineid, kaasa arvatud niatsimiidi. Üks sellerivars enne magamaminekut aitab parandada isegi und.

Pruun riis on aeglaselt imenduv süsivesik, mis aitab vallandada organismi hea tunde kemikaalid.

Vetikad avaldavad maksale energeetilist mõju ja aitavad eemaldada mürkaineid ja vähendavad sel teel stressi organismis. Vetikad sisaldavad peaaegu kõiki inimesele teadaolevaid toitaineid, kaasa arvatud neid, millel on positiivne mõju närvisüsteemile. Neid on võimalik osta tervisetoidupoodidest.

Kapsas on hea A-, C- ja E-vitamiinide, beeta-karotiini ning mineraalse seleeniumi allikas. Antioksüdandid võitlevad vabade radikaalide kahjustava mõjuga, mängides seega oma osa tuju tõstmisel.

Mandlid on rikkad magneesiumi poolest, mis on eriti oluline nii adrenaliinifunktsiooni toetamisel kui ka oluliste rasvhapete ainevahetusel. Madalat magneesiumitaset võib seostada närvipinge, rahutuse, ärrituvuse ja unetusega. Mandlid on suurepärane magneesiumiallikas (kergemaks seedimiseks leota mandleid öö läbi).

Marjad - mustad sõstrad on rikkad mangaani ja C-vitamiini poolest. Selle puudus nõrgestab immuunsüsteemi ja tekitab masendust. Rikkad C-vitamiini ja mangaani allikad on ka maasikad ja vaarikad.

Seesamiseemned - stressi ajal suureneb vajadus tsingi järele ja see on ka tähtis rasvhapete ainevahetuseks. Seesamiseemned on heaks tsingiallikaks.

Kurgid - ütlus "cool as a cucumber" ("külma kõhuga") peab sõna-sõnalt paika kurgi verd ja maksa jahutava mõju pärast. Kui maks on korralikult toidetud ja mitte üle kuumenenud, võib see tähtis organ aidata tasakaalustada hormoone, turgutada tuju, maha suruda stressi ja anda hea enesetunde. Proovi juua kurgi- ja sellerimahla.

Spargel - igal asjal, millel on positiivne mõju maksale, on ka positiivne mõju meeleolule ja võimele stressiga toime tulla.

Küüslauku on kasutatud läbi aegade külmetuse ja gripi raviks ja üldse väsimuse korral. Stressitunne alaneb organismis ringlevatest mürkainetest vabanedes.

 

 

Triin Tisler