Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas tead, milline on teadlik paarisuhe?

Merit Raju raamatu Püha armastus esitlus - Merit Raju ja Tauri Vahesaar
Merit Raju raamatu Püha armastus esitlus - Merit Raju ja Tauri Vahesaar — FOTO: Evelin Kruus

Kirjanik, elustiilidisainer ja ema Merit Raju esitles laupäeval koos oma abikaasa, slackline’i maailmameistri Tauri Vahesaarega Tallinna Botaanikaaias oma uut raamatut „Püha armastus“.

Aus teekond püha armastuseni

Merit ütles esitlusel, et tema ei kirjuta raamatuid, vaid raamatud kirjutavad ennast ise. Ta tõdeb, et hakkas seda raamatut kirjutama juba enne seda, kui Tauri tema ellu tuli. Teda hakkas huvitama suhete teema. See raamat on tema isiklik ja paljastav lugu teekonnast suhetes kuni Tauriga kohtumiseni.

Paljastavad on ka pildid. Need on tehtud paarile väga pühas paigas, kus nad on kogenud ka nähtust nimega valge vikerkaar. Seda on näinud vähesed ja see on väga meeldejääv. Tauri sõnul annab märku, et oled õiges ajas õiges kohas.

Püha armastus on Tauri sõnul seisund. See tähendab täielikku kohalolu. Aja võtmist ja panustamist. Kõigi meeltega kohal olemist. Tunnetamist. Kuulamist.

Ta ütleb, et slackline’il tasakaalu hoidmine on samamoodi nagu maa peal. Ta on üle 10 aasta saanud tasakaalu hoida just kõrgustest. Ja Merit tõi ta maa peale, et hoida tasakaalu koos igas eluvaldkonnas.

Milline on teadlik partner?

  • Teadlik partner ei riputa haavale soola.
  • Ta teab meie lugusid.
  • Ta arvestab, kus on hell koht, ja teab, et tal on võime seda järjekindlalt üle kirjutada uueks ja positiivseks.
  • Ebateadlik partner tallub sellest üle ja reaktiveerib.

Merit kirjeldab, et teadlikus paarisuhtes on lihtne koos ja üksi oma emotsioone, hirme, piiravaid veendumusi, ebakindlust ja käitumist lahti mõtestada ja läbi töötada. Nii saab tervendada hingehaavu teineteise hoituses – isegi kui see on vaid aja ja ruumi andmine teisele –, et siis teadlikuma ja terviklikumana edasi õitseda.

Kolm sõnumit raamatust

  • Teadlik paarisuhe on emotsionaalselt turvaline. Selline, kus miski pole tabu, miski pole liiga isiklik, kõik on päevavalgele toodud, läbipaistev ja usaldav.
  • Tunded on sõnumitoojad sellest, mis on meile oluline. Neid on vajalik tunda ja väljendada, aga nad ei pea endast järele jätma suhete tuumakatastroofi.
  • Ausus on ainuke võimalus, sest saladus tuleb välja või läheb seest, südametunnistuses, kõdunema, seeshoitud asjad käärivad ikka edasi, mürgitavad tasapisi ennast ja suhet.