Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS KOHE praegu ärevust maandada?

Illustratiivne pilt
Illustratiivne pilt — FOTO: 123RF.com

Kliinilise psühholoogi dr Julie Smithi kirjutatud raamatus „Miks keegi mulle seda varem ei öelnud?“ õpetab, kuidas vaimset tervist tugevdada ja hoida. Dr Julie Smithi tehnikad aitavad vastu pidada, olenemata sellest, kas tahad ärevust seljatada, kriitikaga tegeleda, depressiooniga toime tulla, enesekindlust kasvatada, motivatsiooni leida või endale andeks anda. Ta jagab kiiret viisi, kuidas maandada ärevust, nii et sellel oleks kiire mõju. Seda on lihtne õppida ning ärevuse intensiivsuse vähendamiseks läheb kõigest mõni minut. Vähemalt takistab see ärevusel paanikaks kasvada.

Ärevuse vallandudes hakkad kiiremini hingama

Dr Smith selgitab, et see on keha viis hankida ellujäämisreaktsiooni toetamiseks lisahapnikku. Sul on tunne, et ei saa hingata. Seetõttu hingad kiiremini, kiirete pinnapealsete hingetõmmetega, seejärel on su organismis liigselt hapnikku. Hingetõmbeid aeglustades saad keha rahustada ja omakorda hingamist aeglustada. Mitte ainult seda, vaid kui sul on võimalik väljahingamist nii pikendada, et see on sissehingamisest pikem või jõulisem, aitab see aeglustada südame löögisagedust. Kui taguv süda aeglustub, siis väheneb ka ärevusreaktsioon.

Mõnele inimesele meeldib pikendatud väljahingamise ajal oma hingetõmbeid lugeda, näiteks seitsmeni loendades sisse hingata ja üheteistkümneni loendades välja hingata – või kasuta endale sobivat varianti.

Aeglase hingamise tehnikatele aja pühendamine on suurepäraselt investeeritud aeg. See on ärevusega toimetuleku vahend, mis toimib hetkega. Saad seda kasutada igal pool ja igal ajal ning mitte keegi ei saa isegi teada, et seda teed. Üks rr Smithi lemmikuid on kandiline hingamine. Järgi lihtsalt järgmisi samme.

Kandiline hingamine:

  • 1. samm. Keskenda pilk millelegi kandilisele: lähedalasuvale aknale, uksele, pildiraamile või arvutiekraanile.
  • 2. samm. Keskenda sisse hingates silmad alumisele vasakpoolsele nurgale, loenda neljani ja libista silmad ülemisele nurgale.
  • 3. samm. Hoia 4 sekundit hinge kinni, sellal kui lased pilgul üla osa teise nurka libiseda.
  • 4. samm. Välja hingamise ajal lase silmadel alumisele nurgale libiseda, loendades jälle neljani.
  • 5. samm. Hoia 4 sekundit hinge kinni, sellal kui sa jälle alumisse vasakusse nurka liigud, et uuesti alustada.

Niisiis, sa hingad 4 sekundit sisse, hoiad 4 sekundit hinge kinni, hingad 4 sekundit välja ja hoiad 4 sekundit hinge kinni. Millelegi kandilisele keskendumine võib juhendina toimida ja aidata sul tähelepanu hingamisel hoida, vähendades võimalust, et tähelepanu liiga vara uitama läheb.

Kui seda mõne minuti proovid ja tunned, et see veel ei toimi, jätka proovimist. Läheb aega, enne kui keha reageerib.

Üks lisavihje on harjutada iga päev, hetkedel, mil sa ärevust ei tunne. Seda, mis on sisseharjunud, on palju lihtsam kasutada, kui oled hirmust vallatud.