Reklaam sulgub sekundi pärast

Maria Baydar enesearengust: ainuke ressurss, mille kaudu maailma enda ümber kujundada, oleme me ise

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Coach ja koolitaja Maria Baydar on näinud kõrvalt palju inimesi, kelle elu on muutunud täiesti, kui nad on hakanud tegelema enesearenguga. Nad on muutnud suhtumist iseendasse ja maailma enda ümber. “Isegi klassikaline psühholoogia ütleb, et see, millisena reaalsust tajume on vaid meie hoiakute ja suhtumise tulemus. Enesearengust ei pääse me keegi nagunii - see toimub koguaeg. Küsimus on selles, kas teeme seda teadlikult ja kasutame eneses peituvaid ressursse enda hüvanguks,” leiab ta.

Kas tahad, et su edu on vaid juhuslik või tahad kogeda rohkem võimu oma elu üle?

Maria, kes võtab sel suvel osa Ühenduses High on Life festivalist, leiab, et eneseareng toimub koguaeg. Iga vestlus, raamat, seriaal, reis, reklaam, poekülastus on tema sõnul eneseareng. Kahjuks ei tegele aga enamus inimesed enesearenguga teadlikult ja kõik on vaid juhuslik. “Sellisel juhul on ka inimese elu, areng, suhted ja edu vaid juhuslik. Kas sina tahad, et sinu edu oleks vaid juhuslik või tahaksid sa kogeda rohkem võimu oma elu üle? Sellisel juhul tasub fookusesse võtta justnimelt eneseareng, sest ainuke ressurss või tööriist, mille kaudu maailma enda ümber kujundada ja juhtida oleme me ise,” selgitab ta ja toob välja, et kui on sooviks alustada enesearenguga, tuleks alustada psüühika suurpuhastusest. Õppida tundma seda, kelleks oled siiamaani kasvanud. Avastada, mis on sinu psüühika ja olemuse kujundanud.

Mis on peamised mõjutegurid, mis on kujundanud sinu hoiakud?

Maria soovitab mõelda aga ka sellele, kellelt ja millelt oled õppinud olema selline nagu täna oled. Mis on need peamised mõjutegurid, mis on kujundanud sinu hoiakud, uskumused ja väärtused? “Uuri oma mineviku kohta, lapsepõlve kohta. Õpi tundma oma perekonda ja suguvõsaliine - nende hirme, valusid, vajadusi, unistusi. See kõik räägib midagi sinu kohta - tahad või mitte. Alles seejärel on võimalik hakata vaatama tulevikku. Kelleks ma tahan kasvada? Mida ma tahan endast luua? Ilma sellise taotluseta kobab enesearengu teekonnal inimene pimeduses, katsetades erinevaid praktikaid teadmata miks ja tegelikku progressi pole,” sõnab coach.

Luba teha endal seda, milleks oled loodud

Selleks, et armastada ja olla õnnelik, soovitab Maria teadvustada oma vajadusi ja lubada endal teha seda, milleks oled loodud. “See on kõige olulisem põhimõte, et olla õnnelik ja armastada elu, ennast ja teisi. Kui eitad enda andeid, enda väge ja loomingutungi, sead endale piiranguid ja täidad vaid teiste seatud kriteeriumeid, leiad end ühel hetkel väga õnnetuna.”

Maria jagab soovitust ka neile neile, kes soovivad elada paremat elu

“Ära raiska aega. Ära põgene probleemide eest. Ära jäta lahendamata olukordi õhku. Need kolm punkti on peamised stressi, valu, ebamugavuse, depressiooni, ärevuse ja sisemise tasakaalutuse põhjuseid inimestes,” selgitab ta.

Neli head mõtet Maria Baydarilt:

  • Enamus inimestest ei tegele enesearenguga teadlikult ja kõik on vaid juhuslik. Sellisel juhul on ka inimese elu, areng, suhted ja edu vaid juhuslik. Kas sina tahad, et sinu edu oleks vaid juhuslik või tahaksid sa kogeda rohkem võimu oma elu üle?
  • Uuri oma mineviku kohta, lapsepõlve kohta. Õpi tundma oma perekonda ja suguvõsaliine - nende hirme, valusid, vajadusi, unistusi. See kõik räägib midagi sinu kohta - tahad või mitte.
  • Kui eitad enda andeid, enda väge ja loomingutungi, sead endale piiranguid ja täidad vaid teiste seatud kriteeriumeid, leiad end ühel hetkel väga õnnetuna.
  • Ära raiska aega. Ära põgene probleemide eest. Ära jäta lahendamata olukordi õhku.