Reklaam sulgub sekundi pärast

Nõuanded, kuidas kaalu langetades seljahädasid vältida?

Priit Kõrve
Priit Kõrve — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Paljud hakkasid uue aasta alguses ilmselt taas innukalt kaalu jälgima ning tervislikumaid valikuid tegema. Kuidas aga kaalu langetades seljahädasid vältida? Nõu annab füsioterapeut, manuaalterapeut/kiropraktik ja Eesti Wushu Kungfu Föderatsiooni aupresident Priit Kõrve.

Kõrve selgitab, et rasvkoe kiirel kadumisel, mida kohe ei asenda lihased (lihaste arenguks on vaja 2-3 kuud) kaob pehme toestus ja tekib mingiks ajaks nii öelda ebastabiilsus. Pärast seda on vigastused kerged tekkima kas raskuste tõstmisel või vales asendis magamisel.

Eriti ohtlik on see liiga kiirel kaalulangetamisel (ehk 1-2 kuu jooksul). Tänapäeval kiputakse otsima ja reklaamima võimalusi, kuidas võimalikult lihtsalt ja  lühikese aja jooksul kaalu kaotada. Kõrve selgitab, et kahe-kolme kuu pärast, kui on trenniga alustatud, algab lihasmassi kasvamine/tugevnemine. „Lihased kasvavad ja need kaaluvad rohkem kui rasvkude,“ selgitab ta ja lisab, et paljudel kaalulangetajatel võib selline vaheetapp motivatsiooni alla tõmmata, kuna kaalunumber enam alla ei lähe nii kiiresti ja arvatakse, et treening enam ei toimi.„See ei ole näitaja, mis peaks hirmutama, et midagi on valesti. Tegu on lihasmassi asemele tulemisega ning nädala-paari pärast hakkab kaal jälle edasi langema.

Et vaevusi vältida, peaks tegema kaalu langetades lihastreeningut, et hoida keha stabiilsena. Kui lihased pole piisavalt tugevad, võivad tekkida liigestes ja selgroos vaevused. „Ettevaatlik peab olema ka erinevate võimalike libastumiste ja kukkumistega, näiteks neerud – kui varasemalt olid neerud rasvkoega ümbritsetud, siis madalama rasvaprotsendiga on kukkudes suurem tõenäosus neerusid traumeerida,“ hoiatab kiropraktik.

Meelespea:

  • Enne trenni tee kerge üldfüüsiline soojendus.
  • Kaalu langetades pööra tähelepanu ka lihastreeningule.
  • Ole ettevaatlik võimalike libastumiste ja kukkumistega.
  • Kui valulikkus on tekkinud, otsi spetsialisti abi.