Reklaam sulgub sekundi pärast

Olesija Saue: leides oma kire ja tegutsedes oma tugevuste tsoonis saame luua oma unikaalse eduvalemi

Olesija Saue
Olesija Saue — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Persoonibrändingu ekspert, juhtimiscoach ning raamatu „Bränd Nimega Sina“ kaasautor Olesija Saue, kes esineb Buduaari suurel suvepeol, sõnab, et tema teekond persoonibrändingu juurde on olnud pigem tema isikliku arengu teekond, mitte nii väga klassikalises mõttes karjäärilugu. Ta alustas oma karjääri rahvusvahelises metallitehases personalijuhina, töötas müügijuhina ja poole aastaga edutati Olesija tegevjuhiks. Ta on loonud nullist oma metallivahendusfirma,  käivitanud e-poe, mis ühendas 50+ partnerit, müünud üle 5000 kliendile ja aastal 2010 võitnud edukaima sotsiaalmeedia turundaja tiitli. Olesija on juhtinud rahvusvahelist ajakirja Forbes Eestis, korraldanud konverentse ja käivitanud mitmeid edukaid sisuturunduslike projekte. Ta on kogenud suurt rahvusvahelist edu, aga ka valusat läbikukkumist.

Leides oma kire ja tegutsedes oma tugevuste tsoonis saame luua oma unikaalse eduvalemi

Olesija selgitab, et kuna ta eelmise kriisi ajal kaotas kõik, siis oli ta sunnitud ennast uuesti taasavastama ja oma elu uuesti üles ehitama. Ta sukeldus persoonibrändingu maailma, et leida iseenda jaoks olulisi vastuseid. Olesija kirjutas koos Evelin Orgiga sel teemal ka Eesti esimese (ja siiamaani ainukese) raamatu persoonibrändingust, sest usub, et see on hädavajalik tööriist iga professionaali jaoks.

„Juhtimiscoachingu ja NLP õpingud on lisanud sügavust ja andnud praktilisi tööriistu ka persoonibrändingu tõhususe suurendamiseks, Olen leidnud, et igaühel meist on unikaalne persoonibrändi DNA - meie tugevused, kirg, väärtused, meie miks ja meie lugu,“ sõnab ta ja lisab, et arusaam meie ainulaadsusest ja meie loo mõjususest aitab igaühel meist eristuda, luua autentseid suhteid  ja inspireerida teisi.

Olesija leiab, et leides oma kire ja tegutsedes oma tugevuste tsoonis saame luua oma unikaalse eduvalemi, saavutada oma tõelisi eesmärke  ja olla õnnelikud siin ja praegu.  Viimase kümme aasta jooksul on ta konsulteerinud, koolitanud ja coachinud väga palju erinevaid Eesti ja rahvusvahelisi ettevõtteid, tegelenud tegevjuhtide persoonibrändinguga ning aidanud inimestel ja ettevõttel leida ülesse oma unikaalsust ja võimendada seda läbi sotsiaalmeedia. „Minu eriliseks kireks on inimesed ja nende potentsiaali realiseerimine. Ma usun, et äri toimub inimeste, mitte ettevõtete vahel ja keskendun oma töös väga palju tegevjuhtide, omanike ja töötajate aktiivsele ja teadlikule rollile digitaalses maailmas. Brändide personaliseerimine ehk inimlikumaks muutmine ja persoonide brändimine ehk inimeste eristumise ja väärtuspakkumise atraktiivne pakendamine on ühe medali kaks poolt, mis mind minu töö juures kõige enim paeluvad.“

Inimesed on võimelised palju enamaks, kui nad ise teavad

Persoonibrändingu ekspert toob välja, et tema töö suurim rõõm ja motivatsioon tulebki inimestega suhtlemisest. Ta usub kindlalt, et inimesed on võimelised palju enamaks, kui nad ise teavad või julgevad unistada. Olesijale meeldib luua ruumi, kus inimesed saavad kontakti oma tõelise olemusega. „Aidata neil avastada seda, mis paneb nende silmad särama ja mida nad päriselt tahavad. Veelgi enam, leida sisemist julgust ja motivatsiooni, et tegutseda oma unistuste nimel. See võimalus toetada ja näha teisi oma potentsiaali realiseerimas on minu jaoks äärmiselt inspireeriv.“

Olesija räägib, et tema hobideks on lugemine, trenni tegemine ja kokkamine. „Loen väga palju erialast kirjandust (psühholoogia, alateadvus, NLP, coaching, müük, bränding, storytelling jne). Samuti naudin liikumist ja jalutuskäike looduses, mis on minu jaoks olulised inspiratsiooniallikad. Ka  meeldib mulle reisimine, uute kohtade, kultuuride ja inimeste avastamine. Mulle meeldib katsetada köögis uusi ja põnevaid retsepte. Sel aastal olen võtnud eesmärgiks valmistada igal kuul oma perele õhtusöögi, mis põhineb kindla riigi köögil ja kultuuril. See traditsioon on muutunud meie perele oodatud sündmuseks, pakkudes igakuiselt uusi maitseelamusi,“ selgitab ta ja lisab enda kohta, et veel meeldib talle õppida. Olesija on uudishimulik ja õpib pidevalt uusi asi. „Püüan leida erinevate valdkondade vahelisi seoseid ja mustreid, mis aitab mul paremini mõista iseennast ja teisi inimesi.“

Usalda elu

Usalda elu ja otsi igas hetkes seda, mis paneb sind elusana tundma,“ sõnab Olesija oma mantra kohta, mille järgi ta ise oma elu elab. Ta lisab, et teda inspireerivad särasilmsed inimesed, kes unistavad suurelt ja tegutsevad oma unistuste nimel, samal ajal jäädes truuks iseendale. Olesijale annavad jõudu avatud, kirglikud, ambitsioonikad, uudishimulikud, entusiastlikud ja  julged inimesed.

Kuidas saada persoonibrändingu eksperdiks? Olesija soovitused:

  • Alusta iseendast. Enne kui saad teisi aidata, pead mõistma iseennast. See tähendab oma tugevuste, nõrkuste, kirgede ja hirmude sügavuti tundmaõppimist ja iseenda aktsepteerimist just sellisena nagu sa oled.
  • Investeeri teadmistesse.
  • Õpi parimatelt.
  • Pane omandatud teadmised kohe praktikasse.
  • Ole avatud uutele võimalustele, eksperimenteeri ja arenda pidevalt enda oskusi.
  • Investeeri suhetesse ja kasvata teadlikult oma võrgustikku.

Persoonibrändingu ja NLP omavaheline integreerimine on võimas viis tugevate persoonibrändide loomiseks

Oma tulevikuplaanide kohta räägib Olesija, et usub, et persoonibrändingu ja NLP (neuro-lingivistiline programeerimine) omavaheline integreerimine on väga võimas viis tugevate ja autentsete persoonibrändide loomiseks. Ta tahab viia oma sõnumit ja metoodikat rahvusvahelisele turule, sest usub, et see lähenemine aitab kiiresti digitaliseeruvas maailmas luua päris suhteid ning võimaldab inimestel elada oma unistuste elu olles nemad ise. „Soovin realiseerida maksimaalset oma potentsiaali, jõuda oma valdkonnas rahvusvahelisel turul tippu, esineda suurtel rahvusvahelistel lavadel, luua enda metoodikast lähtuvalt persoonibrändingu coachide kool,“ lausub ta oma eesmärkide kohta.

Lisaks füüsilisele persoonibrändile on meil tänapäeval olemas ka digitaalne kaksik

Edukas persoonibränding algab Olesija sõnul iseenda tundmaõppimisest ja aktsepteerimisest. Ta soovitab alustada enda persoonibrändi DNA lahtimõtestamisega - millised on sinu tugevused, kirg, stiil, väärtused, lugu, miks. „Leia see miski, mis paneb sinu silma särama ja jaga seda teistega. Ole teadlik, et persoonibränd on meil igaühel juba olemas ning tänapäeval lisaks füüsilisele persoonibrändile on meil igaühel olemas ka digitaalne kaksik, ehk digitaalne sina, kes kas töötab 24/7 sinu kasuks ja loob uusi võimalusi või töötab sinu vastu,“ selgitab ta ja lisab, et persoonibränd on tänapäeval see, mida inimesed sinu kohta teavad enne, kui nad sinuga kohtuvad.

„Vaata üle oma digitaalne jalajälg, analüüsi millist esmamuljet see loob, vajadusel ühtlusta ja korrasta. Sotsiaalmeedia on sinu preemiumkinnisvara ja annab sulle võimaluse luua õige ja usaldusväärne esmamulje. Persoonibränd nii füüsilises kui ka digitaalses maailmas peab olema tervik ning näitama sind mitte ainult professionaalina kuid ka inimesena.“

Edukad on need, kes on mitmeid kordi kukkunud, püsti tõusnud ja edasi liikunud

Olesija nendib, et sooviks, et Eesti ettevõtlusmaastikul oleks rohkem avatust ja julgust rääkida päris asjadest. Ta toob välja, et Eestis tähistatakse ainult üksikuid edulugusid, kuid paljud õppetunnid jäävad jagamata. Edukad on tema sõnul need, kes on mitmeid kordi kukkunud, püsti tõusnud ja edasi liikunud. „On oluline, et edulugude kõrval me räägiks ka õppetundidest ja läbikukkumistest. See aitaks kujundada realistlikumat arusaama sellest, mis tegelikult on vajalik edu saavutamiseks ning normaliseeriks ühiskonnas arusaama, et vigade tegemine, läbikukkumine, ebaõnnestumine on loomulik ja oluline osa elust ja ärist.“

Olesija jagab lõpetuseks nõu ka neile, kes valivad täna töökoha või oma ettevõttega alustamise vahel

Kõige olulisem samm enne karjäärivaliku tegemist on Olesija sõnul mõista, mis sind tõeliselt motiveerib ja paneb sind kirglikult tegutsema. See tähendab oma sisemiste väärtuste, tugevuste, kirgede ja eesmärkide sügavat analüüsi. Milline töö või tegevus paneb sind hommikul voodist tõusma? Mis on see, mis sind päriselt köidab? „Võta aega, et mõelda läbi ja sõnastada oma isiklikud ja professionaalsed eesmärgid. Mõtle, millised on sinu praegused oskused ja kuidas need sobivad sinu unistuste töö või ettevõtlusega. Kas sul on vajalikud teadmised ja kogemused või on sul vaja veel õppida ja areneda? Samuti kaalu, millised oskused on ülekantavad ja kuidas saaksid neid uues rollis rakendada,“ annab ta nõu, mille peale tasuks mõelda.

„Ettevõtlusega alustamine ei pruugi olla iga ühe jaoks ideaalne lahendus. Kui oled keegi, kes naudib väljakutseid ja oled valmis vastutama kõikide ettevõtlusega seotud aspektide eest, võib oma äri alustamine olla sinu jaoks õige tee. Samas kui hindad rohkem stabiilsust, siis võib olla hoopis sobiva töökoha leidmine sinu jaoks õigem lahendus,“ leiab ta ja soovitab mõelda ka sellele, kuidas mõjutavad sinu valikud sinu igapäevaelu ja elustiili. „Minu arvates ei ole niivõrd oluline “formaat”- kas töökoht või oma ettevõte, vaid “sisu”- kas see annab sulle võimaluse tegutseda sinu geeniuse tsoonis, realiseerida enda potentsiaali elades samal ajal täisväärtusliku elu ning luua teistele väärtust.“

Olesija raamatusoovitused seoses persoonibrändinguga

  • „Key person of influence“ -  Daniel Priestley
  • „Stand Out“ -  Dorie Clark
  • „Pre-suasion“ – Robert B. Cialdini
  • „Bränd Nimega Sina“ – Evelin Org ja Olesija Saue

Oled oodatud Buduaari suurele suvepeole 6. juunil Butterfly Lounge`is! Sündmus toimub Butterfly Lounge`is, Vana-Viru 13, Tallinnas. Piletid Piletilevis! Laua broneerimiseks kirjuta: [email protected].