Reklaam sulgub sekundi pärast

Rinnavähendusoperatsiooni läbinud Elina Born: kõige olulisem on ennast oma kehas hästi tunda

Elina Born
Elina Born — FOTO: Stina Kase

Elina Born selgitab, et otsustas rinnavähendusoperatsiooni ette võtta, kuna füüsiliselt tekitas olukord lauljannale seljavalu ja valu õlgades ja turjal. Suur osa oli siiski ka emotsionaalsel poolel, kuna ta tundis end ebakindlalt. Health Clinicu arsti dr Mart Elleri sõnul on kindlasti rindade suurendamine võrreldes vähendamisega enamlevinud protseduur. Seetõttu peavadki dr Mart Eller ja Elina Born vajalikuks jagada täpsemaid teadmisi rinnevähendusoperatsioonist.

Elina Born
Elina Born — FOTO: Stina Kase

Soovitus lähedaselt inimeselt

„Üks lähedane inimene sama operatsiooni läbi ja ütles, et see oli tema parim otsus. Ta soovitas mulle soojalt sama, sest ta oli teadlik ka minu soovist minna,“ sõnab Elina. 

Elina ja tema lähedase inimese erinevus on aga see, et viimasel on lapsed, lauljannal aga mitte ja lapse saamisega teadagi muutub naise keha. „Mitmed sõbrannad, kellega seda arutasin, ütlesid, et tee hiljem, muidu pead pärast uuesti minema. Kuulasin nad ära, kuid küsisin endalt, kas ma pean senikaua siis oma kehas end halvasti tundma,“ meenutab naine. 

Lõpliku otsuseni polnud Elinal keeruline jõuda, kuigi mõtted operatsioonist olid tal peas juba aastaid.

Hirmud enne operatsiooni

„Hirm oli operatsiooni ees küll. Tegelikult isegi mitte nii väga operatsiooni, vaid narkoosi ja paranemise ees,“ tõdeb Elina. Tegu oli naise esimese operatsiooniga üldse ja seetõttu ei teadnud ta, et mida oodata. Näiteks ta kartis, et narkoos ei mõju ja ta ei saa sellest keset operatsiooni kuidagi märku anda.

„Ma nägin kunagi telerist ühte hirmsat dokumentaalfilmi, mis keskendus just narkoosi mittetoimimisele ja sealt tuli ka see hirm,“ selgitab Elina. Neid mõtteid ta endale ei hoidnud ja selgitas enda hirme vahetult enne narkoosi kirurgile ja anestesioloogile. „Kõik rahustasid mu kenasti maha. Öeldi, et selline olukord pole lihtsalt võimalik ilma, et arstid ja anestesioloogid sellest aru ei saaks ja muutusi monitoridest ei näeks,“ meenutab ta kergendust. 

Paranemine läks Elinal samuti kergelt. Ta kartis, et taastumine võib olla talumatult valus, kuid tegelikult oli vastupidi. „Kui peeglisse poleks vaadanud, oli selline tunne, nagu poleks operatsioonil käinudki,“ räägib Elina, kuid rõhutab, et paranemisprotsess võib siiski igal inimesel erinevalt kulgeda.

Teistele naistele soovitab ta kindlasti operatsioon ette võtta, kui sisetunne seda ütleb. „Iga suurus on ilus - kes tahab hoopis juurde panna, siis see on ju ka okei,“ lisab ta ja ütleb, et kõige olulisem on ennast tunda oma kehas hästi.

Rinnavähendusoperatsiooni ohud

Dr Eller nimetab rinnavähendusoperatsiooni, nagu ka teisi operatsioone, sekkumiseks inimese terviklikkusesse. Konkreetse protseduuriga võivad tema sõnul samuti kaasneda tavapärased ohud – veritsus, tursed ja haavainfektsioon jne.  Konkreetselt rindade vähendamisega võib esineda nibu areooli tundlikkuse vähenemist. Kõik räägitakse operatsioonieelsel konsultatsioonil täpsemalt patsiendiga läbi,“ selgitab arst.

Kusjuures rinnavähendusoperatsioone tehakse üha enam ka meeste seas. Sellest, kui suured võivad jääda armid, sõltub arsti sõnul sellest, kui keerukaks kujuneb protseduur – kas piisab ainult rasvaimust või tuleb operatsioon mahukamalt ette võtta.

Naistel tekib ka küsimusi selle protseduuri juures, kas see mõjutab kuidagi laste rinnaga toitmist. „Kui Elina sooviks last saada, siis rinnad jäävad peale operatsiooni funktsioneerivaks, imetamist protseduur ei sega ning riskid on väiksed,“ toob dr Eller välja.

Armid Elinat ei häiri. „Ma olen enda üle uhke, et julgesin lõpuks operatsioonile minna, kuna see oli asi, mida ma tõesti soovisin,“ ütleb ta.

Kindlasti tasub valida sobiv kirurg

Elina viis rinnavähendusoperatsiooni läbi Health Clinicus, kuna seal oli ta eelnevalt käinud teistel väiksematel protseduuridel. „Kogu protsessi sooritas dr Mart Eller, kes tundus minu jaoks igati loogiline valik – ta on inimesena väga tore ja meeldib. Minu arvates on meil omavahel hea klapp,“ selgitab Elina. Dr Elleri kohta oli Elina kuulnud varasemalt kiidusõnu ka paarilt sõbrannalt, mis samuti toetas tema otsust kirurgi valikul.

Ta ütleb, et oluline on hea klapp arstiga - ehk käia erinevate arstide juures konsultatsioonides ja alles seejärel otsus teha. Ühele võib üks arst sobida, teisele teine. Facebookis on olemas asjalik grupp, kus arutatakse just iluoperatsioonidest ja sealt võib ka mõnele küsimusele vastuse leida. Aga otsust tehes tasub usaldada ikka sisetunnet ja mitte seda eirata.

Täna ütleb Elina, et pärast rindade vähendamist on tal füüsiliselt ja vaimselt kergem olla. Samuti tunneb ta end nüüd ka õnnelikumana. „Võin panna selga seda, mida tahan ega pea riiete valikul otsustama enda kehaosa põhjal,“ tõdeb ta, et eelnevalt tundis ta teatud piiranguid, mille osas on ta nüüd palju vabam.

Lõpetuseks soovitab Elina Born inimestel esmajärjekorras seada prioriteediks iseennast – kui sa oled ise õnnelik ja rahul, siis kiirgub see ka teistele inimestele.