Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Bariaatriakirurg dr Rein Adamson kaalukirurgiast: pärast operatsiooni enam tagasiteed ei ole

dr Rein Adamson
dr Rein Adamson — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Tänapäeval tehakse Eestis bariaatrilisi operatsioone paljudes haiglates, erakliinikutes ning kirurge on samuti päris palju, kes selle alaga tegelevad. The Health Clinicu kaalukirurgia osakonna juht dr Rein toob välja, et arsti valikus omavad tähtust nii infokanalid kui ka patsientide edulood ning rahulolu selle konkreetse arstiga. Kuniks patsient lõplikult otsustab, võib ta käia mitme erineva kirurgi juures. „Kohas, kus patsient saab kõige lähema inimliku kontakti, selle juurde võib-olla olekski mõistlik minna,“ leiab ta.

Pärast operatsiooni enam tagasiteed ei ole

Kui inimene pöördub kaalukirurgi vastuvõtule, siis dr Adamson toob välja, et inimene peaks enda otsuse olema eelnevalt väga põhjalikult läbi mõelnud. Pärast operatsiooni enam tagasiteed ei ole ja operatsiooni tulemusena tekkivad muutused organismis on pikaajalised ja eeldavad põhjalikke teadmisi sellest ja kõigist nendest muutustest, mis selle läbi organismis toimuvad. Kogenud kirurg lisab, et operatsiooni järgselt tuleb patsiendil arvestada juhtnööridega, mida ta saab toitumisnõustajalt, opereerivalt kirurgilt ning kogu personalilt. Kui neid juhtnööre jälgida, siis tulemus on eeldatavasti hea.

Operatsiooniks valmistumine

Operatsiooniks valmistumine sõltub dr Rein Adamsoni sõnul mingil määral operatsioonieelsest ajast. „Kui see aeg on kuskil aasta, siis on soovituslik enne operatsiooni võtta iseseisvalt kaalus alla umbes 5% kehakaalust. See näitab nii patsiendi motiveeritust operatsioonile tulekul kui ka vähendab rasvamassi, mis teeb opereerimise kergemaks ja mille järgselt võib olla vähem komplikatsioone,“ selgitab kogenud kirurg ning lisab, et vahetult enne operatsiooni on soovitav kuu aega mitte suitsetada, tarvitada minimaalselt alkoholi ja kuskil 2 nädalat enne operatsiooni on soovituslik alustada madalakaloraažilise dieediga. See aitab vähendada maksamõõtmeid, mis samuti muudab opereerimise turvalisemaks „Operatsiooni järgselt on soovitatav üldse mitte suitsetada ja alkoholi tarvitada minimaalselt.“

Dr Adamson toob välja meelespea pärast operatsiooni:

  • Operatsiooni järgselt tuleb tarvitada elukestvalt erinevaid vitamiine.
  • Soovituslik on ka suurendada füüsilist koormust, et saada soovitud tulemust ja veelgi paremat tulemust, kui kirurgid mõnikord lubavad.
  • Arvestama peab sellega, et inimese anatoomia muutub jäädavalt. Võivad tekkida sisemised songad, liited, aga ka muud probleemid, näiteks soolesulgused, mistõttu patsiendid on pidanud pöörduma erakorralise meditsiini osakonda ja on vajadusel tehtud erakorralisi operatsioone
  • Alkoholi ei tohi kuritarvitada - see mõjub pärast bariaatrilist operatsiooni eriti laastavalt ja võib tekkida isegi alkoholisõltuvus.
  • Samuti ei ole soovitatav suitsetada. Suitsetamine võib põhjustada maohaavandite teket ja sellest omakorda võib tekkida veritsusi ja mitmeid muid ebameeldivaid probleeme.

Arvestama peab, et võib tekkida ka väikeseid tagasilööke

Taastusperioodil peab dr Adamsoni sõnul arvestama, et esialgselt võib esineda väikseid tagasilööke, toidukogused on operatsiooni järgselt esmalt väga väikesed, samuti ei saa juua korraga nii palju kui varem. „See võib esmalt põhjustada mõõdukat nõrkust, väsimust, mis mõne aja möödudes siiski mööduvad. Tekib esimene kaalulangus, energiat hakkab juurde tulema ja meeleolu paraneb.“

VIDEO: