PEREARST KARMEN JOLLERI õpetus: kuidas puugi eemaldamine tegelikult käima peab

Buduaar

Karmen Joller
Karmen Joller — FOTO: Karmen Joller/Facebook

Perearst ja tänaseks ka riigikogu liige Karmen Joller avaldas, kuidas puugi eemaldamine tegelikult toimuma peaks.

“Puugi eemaldamiseks võta puugist pintsettidega (väga hästi sobivad ka nt kulmupintsetid) kinni ja tõmba ta välja. Ära pane mingit õli ega muud, mis puuki lämmataks nii, et ta ise lahti laseb: siis ta “oksendab” ka haigustekitajad inimese organismi.
Kui pea või nokk jääb sisse ja seda kätte ei saa, pole hullu. Peata puuk on ohutu, sest ta on surnud ja haigustekitajaid ei erita. Pea ilma puugita ka midagi ei tee. Sest see on pea ilma puugita. Laip. Ei erita haigustekitajaid. Organism reageerib sellele samamoodi, nagu igale võõrkehale, nt pinnule. Mädaneb ajapikku välja, vahel võib selleks kuluda ka rohkem kui kuu.
Vahetult pärast puugihammustust tekkinud laik on tavaliselt reaktsioon hammustusele, mis kaob mõne päevaga. EI PEA KOHE arsti juurde tormama, nagu soovitab “Maakodu”!
Borrelioosi korral tekivad sümptomid 1-3 nädala möödumisel alates hammustusest. Võivad olla nn gripilaadsed sümptomid: lihasevalu, jõuetus, palavik. Borrelioosile on väga iseloomulik lööve, mida alati siiski ei teki. Lööve on enamasti rõngakujuline (harvem laik) ja asub enamasti hammustuskohas. See võib kaduda ja siis uuesti, mõne nädala pärast suuremana ilmuda. Klassikalise borrelioosilööbe korral pole analüüse vaja, võib antibiootikumravi kohe alustada – raviotsuse võtab siiski vastu arst või õde. Ka siin pole vaja erakorralist reageerimist, õe või arsti vastuvõtule ei pea jõudma samal päeval – haigus areneb enamasti väga aeglaselt.
On juhtumeid, kus borrelioos lööb välja alles pika aja pärast ja üldse mitte tüüpiliste sümptomitega. Sellise, nn teisese borrelioosi vastu aitab ainult puugihammustuse ennetamine ja enda jälgimine puugihammustuse järgselt. Mõnedki teisest borrelioosi põdevad inimesed ei tea, et neid puuk üldse oleks hammustanud. Elus on siiski alati ka määramatust.”

Loe pikemalt Karmeni Facebooki postitusest.

☘️ Puugi eemaldamiseks võta puugist pintsettidega (väga hästi sobivad ka nt kulmupintsetid) kinni ja tõmba ta välja. Ära…

Posted by Karmen Joller on Sunday, June 11, 2023